Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca?


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 3 + 8 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

ramona

Napisano 22 październik 2019 - 14:58

Nieruchomości będą się zawsze opłacały, też myśle o czymś w okolicach Warszawy teraz do mieszkania potem albo do wynajęcia albo na sprzedaż. W Ożarowie Mazowieckim chwalony jest Home premium, chyba cos mają znów oddawać za jakiś czas i poważnie sir zastanawiam nad zakupem. Większość rodziny się osiedliła w stolicy albo w okolicach, często też z pracy muszę jeździć, a na pewno tez w duzym mieście to i dla dzieci lepsze perspektywy.


Napisano 14 wrzesień 2019 - 14:47

Czy warto kupić 3-pokojowe mieszkanie do całkowitego remontu w centrum Rzeszowa pod wynajem? Gość chce 270 patyków, co wychodzi 5000 za metr. Mam 150 koła w gotówce, ale wszystkiego nie wydam. Lokalizacja bardzo dobra, bo blisko do uczelni. Przez kilka lat sam bym tam mieszkał, a 2 pozostałe pokoje wynajął. Potem do wynajęcia wszystkie 3 pokoje.

 

Nie wiem, co robić, bo:

 

- na tym osiedlu mało jest ofert "wynajmę", a dużo jest ofert "sprzedam pod inwestycje" (ceny 6-7 za metr), a to sygnał, że z rynkiem dzieje się coś dziwnego

 

- o to mieszkanie bije się kilku kupców i pewnie będę musiał się licytować

 

- nie chcę odpuścić kupna deweloperki (już na moje cele mieszkaniowe), a na mieszkanie może będę musiał poczekać kilka lat

 

- mieszkania są najdroższe od lat i jest ryzyko, że niedługo bańka pęknie, ceny pójdą w dół, wzrosną stopy procentowe kredytów i na tym stracę

 

- dużo wyniesie mnie remont (zwłaszcza łazienki i kuchni), a na ten czas muszę usunąć i siebie, i lokatora, który tu mieszka

 

- nie mam w tym żadnego doświadczenia (ale każdy kiedyś zaczynał)

 

- mogę mieć problem ze znalezieniem trzeciego lokatora - znajomi, którzy wynajmują mieszkania, opowiadają, że mieszkają sami, bo ich właściciele nie mogą znaleźć kolejnych najemców (poprzedni zrezygnowali) i to w centrum miasta

 

Najlepiej będzie się udać do doradcy, tylko do jakiego. Ten od kredytów niekoniecznie dobrze mi doradzi odnośnie kupna tej nieruchomości pod wynajem i późnej kupna deweloperki dla mnie.

 

Uprzedzając pytania, tak, oglądałem filmy o inwestowaniu w nieruchomości, ale goście, którzy zaczynali, mieli 500 koła i mogli sobie pozwolić na wzięcie kilku kredytów w celu zakupu i remontu kawalerek (bo to się najbardziej opłaca), poza tym mają już własne mieszkanie.

 

Powiedzmy, że na razie brałbym 500 zł od obecnego lokatora (tu muszę uważać, bo podwyżkę reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów) i tyle samo od trzeciego. Wyjdzie 1000 zł. Do tego czynsz (nie znam dokładnej kwoty) i podatek. Nie starczy na ratę. Dojdzie wymiana sprzętów (czyli utrzymanie mieszkania), naprawy usterek, itd.

 

Zacznie to się dopiero opłacać, kiedy będzie 3 lub 4 lokatorów (z dużego pokoju mogę zrobić dwójkę).

 

Co byście zrobili na moim miejscu? Warto kupić to lokum?

 

3 pokoje, łazienka, kuchnia, przedpokój, 54m2, blok komunistyczny wielka płyta

 

Aha, łazienka jest tak mała, że prawdopodobnie trzeba ją powiększyć. Na chwilę obecną kibel, wanna i umywalka. Jeśli zmienię wannę na prysznic to i tak pralki raczej nie zmieszczę.

 

Tak więc:

 

- chcę, by ktoś to mieszkanie obejrzał i wycenił wstępnie remont - gdzie iść

 

- jaki doradca? chodzi o możliwość wzięcia 2 kredytów


KeWin90

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:41

Nie dobrej odpowiedzi czy inwestowanie się opłaca. To zależy, ale ja sam kupiłem mieszkanie i narazie mam dobry zwrot z wynajmu. I to jeszcze na kredyt :) Ale na nieruchomościac można też wtopić kupę pieniążków. Dlatego trzeba policzyć np. ile cie wyjdzie doprowadzenie mieszkania do stanu, gdzie można je wynająć. I ile będziesz zarabiał na wynajmie. A jak bierzesz kredyt hipoteczny to konieczne trzeba obliczyć wysokość raty (np. tu https://hipoteki.net...u-hipotecznego/). Ja sobie przyjąłem, że rata musi stanowić nie więcej niż 60% z najmu. Od 2016 wychodzę na tym dobrze;) Aha od razu uprzedze ekspertów, to co mi zostaje zostawiam na nadplate gdyby skoczyly stopy.


biggy

Napisano 24 czerwiec 2019 - 18:45

Moim zdaniem tak. Niekoniecznie trzeba kupować mieszkanie, fajną opcją są też lokale usługowe, które następnie można wynajmować. Jest duży wybór takich lokali w dobrych lokalizacjach w Warszawie chociażby, np. https://lokale-uslug...lopment.com.pl/ Wg mnie ma to swój potencjał. 


Arystokratka

Napisano 12 czerwiec 2019 - 09:57

Opłaca się. Ale trzeba cały czas pamiętać, że taka inwestycja się szybko nie zwróci.


anuka

Napisano 05 czerwiec 2019 - 15:57

Fakt, może się nie powtórzyć ale zysk nawet 8% to jest sporo, porównując to z obligacjami czy kontem oszczędnościowym to jest i tak kilka razy więcej w porównaniu. Widziałam, że mają nowy nabór i tam też dochodzi dodatkowy zysk ze sprzedaży nieruchomości bo jest to planowane po kilku latach. I plusem jest też to, że to inwestycja w kraju.


SzkoleniaISO

Napisano 31 maj 2019 - 15:06

Najem krótkoterminowy jak najbardziej. 


Napisano 31 maj 2019 - 14:13

Mzuri ma teraz nabór na 2 nowe inwestycje, kusi mnie żeby spróbować. Te 10 tysięcy to nie jest nie wiadomo jak wygórowana kwota i jestem w stanie na te kilka lat je zamrozić, bo po 4-5 latach chcą sprzedać te inwestycje, chociaż oczywiście udziały można odsprzedać wcześniej.


jadźka

Napisano 27 maj 2019 - 14:22

opłaca się ale warto rozglądać się dalej i inwestować za granicą https://localmarket.no/pl


Arystokratka

Napisano 20 maj 2019 - 13:12

Moim zdaniem tak. Aczkolwiek należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja długoterminowa.


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)