Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Prawo pracy dla rodziców


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 2 + 1 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 16 październik 2019 - 07:49

Może, czas dojazdu do pracy nie podlega ograniczeniu w kodeksie pracy, nie masz przepisu na który mogłabyś się w tym przypadku powołać.A artykul 178 ktory mówi że pracodawca nie może bez mojej zgody zmienić mi stałego miejsca pracy? Pojawiła się również interpretacja doktryny że w obrębie dużego miasta jeśli jest dojazd utrudniony i zajmuje więcej czasu można to rozumieć tak samo.

Napisano 16 październik 2019 - 07:15

Czy mogę powołać się na prawo opiekuna dziecka do lat 4? W obrębie tego samego miasta ale dużo dalej pracodawca może mnie przenieść?

 


Może, czas dojazdu do pracy nie podlega ograniczeniu w kodeksie pracy, nie masz przepisu na który mogłabyś się w tym przypadku powołać.


Napisano 15 październik 2019 - 15:09

Witam. Mieszkam w Krakowie, wychowuje córkę w wieku 2,5 roku. Pracuje 8h dziennie. Do pracy dojeżdżam 10min tramwajem. Pracodawca chce mnie przenieść do innego oddziału firmy w Krakowie gdsie dojazd zajmować mi będzie 55min. Czy mogę powołać się na prawo opiekuna dziecka do lat 4? W obrębie tego samego miasta ale dużo dalej pracodawca może mnie przenieść?

Napisano 26 czerwiec 2019 - 19:22

Witam mam pytanie pracujemy z żoną w jednej firmie jest teraz na urlopie macierzyńskim a ja korzystam z przywilejów 8 h pracy bez nadgodzin i nocek . Co jeśli żona wróci w listopadzie do pracy i przedstawi że karmi piersią i będzie pracować po 7 h czy nadal należą mi się moje przywileje ?

Napisano 09 sierpień 2018 - 10:15

Ograniczenie nie dotyczy sobót, niedziel i świąt, pracujesz normalnie w te dni.


Napisano 09 sierpień 2018 - 10:02

Witam, po powrocie do pracy zamierzam pracować na zasadach dla rodzica dziecka poniżej 4 lat. Nie zgodzę się na delegację, pracę w porze nocnej, godziny nadliczbowe. Wymiar czasu 8 -godz./dobę. A jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o pracę w soboty, niedziele i święta? 


Napisano 25 marzec 2018 - 10:53

Proszę o informację ! Pracuję jako opiekunka w domu starców, po 12 godzin dziennie i nocki po 12 godzin. Noszę się z zamiarem o wystąpienie do dyrekcji DPS-ej o możliwość dalszej pracy dziennej po 8 godzin dziennie od 7-15, z uwagi na to że mam 4-ro letnią córkę której chcę poświęcić więcej czasu . Proszę o opinię prawną w mojej sprawie.

Według prawa nie przysługuje Ci żaden przywilej krótszej pracy w związku z wychowywaniem czteroletniego dziecka. 


Napisano 24 marzec 2018 - 17:46

Proszę o informację ! Pracuję jako opiekunka w domu starców, po 12 godzin dziennie i nocki po 12 godzin. Noszę się z zamiarem o wystąpienie do dyrekcji DPS-ej o możliwość dalszej pracy dziennej po 8 godzin dziennie od 7-15, z uwagi na to że mam 4-ro letnią córkę której chcę poświęcić więcej czasu . Proszę o opinię prawną w mojej sprawie.

Admin Kadry

Napisano 24 marzec 2018 - 17:46

Niniejsza publikacja jest przewodnikiem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników–rodziców. Poruszamy w nim kwestie dotyczące praw, jakie przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka. Skupiamy uwagę na urlopach rodzicielskich: macierzyńskim (w tym urlop podstawowy i dodatkowy), na warunkach urlopu macierzyńskiego (również w jego podstawowym i dodatkowym wymiarze), wychowawczym i ojcowskim.Warto wiedzieć, że stosunek pracy kobiet został poddany szczególnej ochronie. Zatrudnianie kobiet wymaga stworzenia im odpowiednich warunków pracy, szczególnie w niektórych okresach oraz otoczenia ich specjalną opieką. Wynika to z właściwości organizmu kobiet, który powinien być chroniony przed pracą zbyt uciążliwą, jak również ze względu na funkcje macierzyńskie. Omawiamy więc uprawnienia pracownic w ciąży oraz warunki ich zatrudnienia.Omawiamy także inne uprawnienia związane z rodzicielstwem, takie jak: przerwa w pracy na karmienie piersią, czas pracy pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do lat 4, zwolnienie od pracy dla rodzica wychowującego dziecko w wieku do 14 lat czy urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka. Poza tym poruszamy zagadnienia dotyczące niedopuszczalnej dyskryminacji w zatrudnieniu (w tym również na etapie rekrutacji i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych).Ustawodawca objął pracownicę w ciąży szczególną ochroną w zakresie trwałości zatrudnienia. Istnieją jednak sytuacje ściśle określone przepisami, w których przyszłe matki nie są chronione.Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu terminową umowę o pracę zawartą z pracownicą w ciąży. Konieczność przedłużenia umowy następuje w sytuacji, gdyby umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i jednocześnie po upływie 3. miesiąca ciąży.Konsekwencją ustanowienia szczególnej ochrony przyszłych matek jest ograniczona swoboda pracodawcy w dysponowaniu ich czasem pracy, a także poważne ograniczenia w zakresie zatrudniania na niektórych stanowiskach.W wyniku zmian w przepisach kodeksu pracy następuje m.in. stopniowe wydłużanie dodatkowych urlopów macierzyńskich. Ponadto zwiększono uprawnienia pracowników–ojców oraz zrównano prawa rodziców adopcyjnych z prawami rodziców biologicznych.Na podstawie przepisów kodeksu pracy, zarówno pracownicy, jak i pracownikowi uprawnionym do urlopu wychowawczego przysługuje prawo skorzystania z instytucji mającej zastępczy charakter wobec urlopu wychowawczego.Poza tzw. urlopami rodzicielskimi, pracownicy–rodzice mają jeszcze wiele innych uprawnień, takich jak zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem czy przerwa w pracy dla matek karmiących dziecko.

Powrót do artykułu: Prawo pracy dla rodziców

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)