Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 6 + 3 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 17 czerwiec 2019 - 07:29

Bzdura, że musi być skończony 22 tc. Wystarczy akt martwego urodzenia i pracodawca nie ma prawa pytać na jakim etapie ciąży nastąpiło poronienie czy martwe urodzenie.

Napisano 18 wrzesień 2018 - 15:25

Akt urodzenia martwego dziecka z wnioskiem o urlop są jedynymi dokumentami jakie należy złożyć pracodawcy aby otrzymać urlop macierzyński. Generalnie wpis wydaje się mijać z prawdą w świetle mojej wiedzy.

Napisano 30 marzec 2017 - 22:01

Interwencja rzecznika dotyczy konieczności wpisania płci dziecka dla uzyskania aktu urodzenia,gdyż tylko rodzice posiadający akt urodzenia mogą korzystać ze świadczeń.

Napisano 30 marzec 2017 - 21:56

Artykuł mija się z prawdą. Dokumentem uprawniającym do urlopu jest akt urodzenia dziecka. Pracodawca nie ma prawa żądać innych dokumentów. Czas trwania ciąży nie ma tu znaczenia.

Napisano 28 listopad 2016 - 01:16

Żenujące jak radca prawny nie potrafi napisać sensownego krótkiego artykułu. Brednie... A gdzie analiza stanowiska ministerstwa, dorobku piśmiennictwa oraz praktyki usc.

Napisano 28 kwiecień 2016 - 07:34

Artykuł mija się z prawdą. Ministerstwo mówi jasno, że wiek ciąży nie ma znaczenia, a więc nawet po poronieniu w 10 tygodniu należy się urlop

Napisano 27 kwiecień 2016 - 07:50

Matki po poronieniu często idą na zwolnienie lekarskie, bo nie wiedzą, że przysługuje im urlop macierzyński. Zgodnie z art. 180¹ § 1 kodeksu pracy po urodzeniu martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze ośmiu tygodni od dnia porodu. Kodeks pracy nie definiuje jednak, kiedy mamy do czynienia z urodzeniem martwego dziecka, a kiedy z poronieniem. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania urodzenie martwe następuje po upływie 22. tygodnia ciąży. Biorąc więc pod uwagę tylko te przepisy, należałoby uznać, że przed upływem 22. tygodnia ciąży mamy do czynienia z poronieniem. W takiej sytuacji ośmiotygodniowy urlop macierzyński nie przysługuje. Moim zdaniem jednak do ośmiotygodniowego urlopu macierzyńskiego uprawnia każde poronienie, jeśli został sporządzany akt urodzenia dziecka, niezależnie od zaawansowania ciąży. To lekarz decyduje o zgłoszeniu urodzenia dziecka, a urząd stanu cywilnego ma wtedy obowiązek sporządzić akt urodzenia. Jest on jednocześnie aktem zgonu. Ani ZUS, ani pracodawca nie mogą kwestionować odpisu aktu urodzenia dziecka, ponieważ stanowi on dowód uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. ?W praktyce więc, jeżeli pracownica przedstawi odpis aktu urodzenia dziecka, to pracodawca nie może badać, na jakim etapie ciąży nastąpiło poronienie.

Napisano 27 kwiecień 2016 - 07:45

Kodeks Pracy nie rozróżnia martwego urodzenia i poronienia. Jeżeli po poronieniu kobieta zarejestruje dziecko w USC i otrzyma akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, to może strać się o 56 dni urlopu macierzyńskiego. Problemem jest płeć, która zazwyczaj ujawnia się dopiero w okolicach 15 tygodnia. Jeżeli do poronienia dojdzie wcześniej wykonuje się badania genetyczne określające płeć i tym sposobem kobieta, która poroniła w 12 tygodniu może otrzymać urlop. Czy ten artykuł jest swobodną interpretacją przepisów? (Kawałek z kodeksu, kawałek z rozporządzenia (jakie to rozporządzenie?!) i jeszcze trochę z ustawy.) Czy faktycznym studium przypadku i opisaniem praktyk? Bo według PIP urlopy po poronieniu są przyznawane pełno prawnie.

Admin Kadry

Napisano 27 kwiecień 2016 - 07:45

Obecnie nie każde urodzenie martwego dziecka upoważnia pracownicę do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu pracy o ujednolicenie przepisów w tym zakresie poprzez umożliwienie rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą.

Powrót do artykułu: Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)