Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Co korzystniejsze świadczenie rehabilitacyjne czy renta chorobowa?


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 9 + 6 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 13 wrzesień 2017 - 15:09

Witam

ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 m-cy. Złożyłam dokumenty o przedłużenie świadczenia i ZUS odmówił mi jego przyznania.

Czy  w tej sytuacji mogę składać dokumenty o rentę?

 


Witch

Napisano 16 kwiecień 2015 - 08:39

Art. 39. KP: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

 

jesli pracownik otrzyma świadczenie rehab., pracodawca ma prawo rozw. umowę bez wypowiedzenia na podst. art 53 kp;

 

nie ma znaczenia, ze pracownik w wieku ochronnym, ponieważ pracodawca nie wypowiada umowy (art 39), ale rozwiązuje bez wypowiedzenia


Napisano 16 kwiecień 2015 - 07:43

Art. 39. KP: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku


Witch

Napisano 12 marzec 2015 - 18:34

"..skoro tacie brakuje 18 m-cy do emerytury a św.reh.ma przyznane na 12 m-cy to może się zdarzyć że na brakujące 6 m-cy może mieć powtórnie przyznane świadczenie reh. aż do osiągnięcia wieku emerytalnego,to wszystko zależy od komisji zus,przed końcem okresu 12 m-cznego musi wystąpić do zus..."

Czytaj więcej na Infor.pl: http://forum.infor.p.../#ixzz3UC4dxBEq

 

 

świadczenie maksymalnie przyznawane jest na 12 m-cy;

po 3 m-cach świadczenia pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia na podst. art 53 kp;

renta byłaby korzystniejsza


patiks

Napisano 12 marzec 2015 - 10:53

Jeśli rehabilitacja jest realizowana prywatnie, poprzez http://forus.co/ to również są szanse na uzyskanie tych środków? Rehabilitacja na NFZ nie jest możliwa w najbliższym czasie, przeładowanie ludźmi mają, chore terminy - coś takiego w moim przypadku nie wchodzi w grę. Co myślicie?


rybka13

Napisano 29 styczeń 2014 - 21:28

to 90% i 75% jest liczone z podstawy zasiłku chorobowego,to nie są duże kwoty a renta z pewnością byłaby niższa,temat renty jest zbyt obszerny żeby odpowiedzieć na forum ,zawsze na czymś trochę się straci ale trzeba patrzeć na sprawę że ma przyznane na stosunkowo długi okres,nie wszyscy dostają na rok,w dzisiejszych czasach to luksus który trzeba docenić ,niektórzy są w gorszych sytuacjach i mają odmowy wszelkich świadczeń zus,ten rok szybko zleci ale w trakcie składać o przedłużenie


Napisano 29 styczeń 2014 - 21:11

faktycznie, przepraszam :)  Tylko nie wiem czy dobrze to rozumiem zasiłku chorobowego miał 80% a tutaj jeśli ma liczone z tej samej kwoty to będzie przez pierwsze 90 dni otrzymywał 10% więcej niż zasiłku chorobowego a później 5% mniej? Bo mój tata się przestraszył, gdyż ktoś mu powiedział, że te 90% i 75% to wylicza się z kwoty chorobowego którą otrzymywał. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale przekazałam moją chaotyczną myśl. Bardzo dziękuję za pomoc.

A jeszcze z tak czystej ciekawości dużo mniej by było tej renty chorobowej? Bo jeśli dobrze zrozumiałam to byłaby ona niższa?


rybka13

Napisano 29 styczeń 2014 - 21:02

z tego co dostawał masz napisane jaki będzie % świadczenia reh.


Napisano 29 styczeń 2014 - 20:50

Bardzo dziękuję za radę Dołączona grafika nie znam się na tym więc każda rada cenna. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

a ile mniej więcej będzie miał tego świadczenia jeśli zasiłku chorobowego odbierał 1200 zł?


rybka13

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:42

Kasiu,w sytuacji Twojego taty najbardziej korzystniejszym wariantem jest przyjęcie decyzji o przyznanym świadczeniu rehabilitacyjnym która to decyzja uprawomocni się po 14 dniach,skoro tacie brakuje 18 m-cy do emerytury a św.reh.ma przyznane na 12 m-cy to może się zdarzyć że na brakujące 6 m-cy może mieć powtórnie przyznane świadczenie reh. aż do osiągnięcia wieku emerytalnego,to wszystko zależy od komisji zus,przed końcem okresu 12 m-cznego musi wystąpić do zus (przedkładając dokumenty leczenia) o przedłużenie świadczenia reh. lub  rentę,może zus oceniał sytuację pod tym kątem,świadczenie reh.do celów emerytalnych jest liczony jako okres nieskładkowy 0,7% co jest korzystniejsze od renty,tutaj cytuję przepisy zus ile wynosi świadczenie reh."

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, jeżeli jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego albo komisja lekarska ZUS, w przypadku wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub w przypadku zgłoszenia przez Prezesa ZUS zarzutu wadliwości takiego orzeczenia.68.Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje także ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz ten orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy.69.Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:-90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, (90 dni),-75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,-100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.70.Świadczenie rehabilitacyjne za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.)."

W dzisiejszych czasach i sytuacji jakiej znalazł się Twój tata to jest dobra decyzja z której nie warto rezygnować bo można za dużo stracić.


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)