Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Działalność gospodarcza i jednoczesne zatrudnienie na etacie


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 7 + 8 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 27 luty 2014 - 10:37

PROSZĘ O POMOC W ROZWIĄZANIU NASTĘPUJĄCEJ KWESTII.UMOWA O PRACĘ (ZATRUDNIENIE OD GRUDNIA 2014) - WYNAGRODZ. MINIMALNE + DZIALALNOŚC GOSPODARCZA (JEDNOOSOBOWA). DOSZLO ZWOLNIENIE LEKARSKIE W LUTYM 2014 - 4 DNI. JAK WYLICZYĆ WYNAGRODZENIE ZA LUTY 2014?

DZIĘKUJĘ Z GÓRY ZA POMOC.


Ania_B

Napisano 08 listopad 2013 - 07:38

Jako pracownik może Pani skorzystać z przysługujących urlopów "rodzicielskich".

 

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego ubezpieczona może wykonywać pracę zarobkową np. pozarolniczą działalność gospodarczą, gdyż do tego zasiłku nie stosuje się art. 17 ust. 1u.ś.p.ch., zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 31 ust. 5 u.ś.p.)

 

Czyli w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność w dalszym ciągu może sama (+pracownik) prowadzić działalność gospodarczą.

Inaczej będzie tylko w okresie pobierania zasiłku chorobowego, zasiłek jest bowiem przyznawany z uwagi na niezdolność do pracy i w tym okresie osoba prowadząca działalność nie może zajmować się działalnością.

 

Zatem na "zwolnieniu lekarskim" nie może Pani sama prowadzić działalności.

Na "urlopach rodzicielskich" już tak.


Napisano 07 listopad 2013 - 22:16

Witam,

Jestem zatrudniona na etacie na umowę o pracę, a jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w związku z powyższym mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego? Wiem, że jako pracownik mam takie prawo, ale jak to się ma do działalności jaką prowadzę. Dodam, że w działalności zatrudniam pracownika. 

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)