Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Odpowiadanie w temacie: umowa o pracę łącznie z umową zlecenia


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 3 + 9 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

koleżanka

Napisano 22 sierpień 2016 - 21:33

Powinnaś to wyjaśnić ze zleceniodawcą, bo jeśli masz z etatu co najmniej 1.850 zł, to zgłoszenie ciebie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia było nieprawidłowe.

Może nie poinformowałaś go ile masz z umowy o pracę. A pobierane składki chorobowe nie dają ci prawa do uzyskania zasiłku chorobowego. I tyle - to wynika z przepisów, a nie chciejstwa ZUS-u.

 

ZUS nie blokuje swojego rachunku bankowego przed wpłatami  jakie wpływają od płatników, choćby były one nienależne czy należne, ale np. wpłacane w za dużych kwotach. Składki nienależnie wpłacone do ZUS można odzyskać, ale to zleceniodawca musi podjąć stosowne kroki.  


Napisano 22 sierpień 2016 - 20:38

Ale mój zleceniodawca przesłał mi liste płac, z której wynika wyraźnie, że składka chorobowa jest od mojej umowy zlecenia odprowadzana na bank. to jak to jest że Zus przyjął składkę chorobową a teraz nie chce uznać mojego prawa do zasiłku chorobowego? nie rozumiem.


koleżanka

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:39

coś napisałam w twoim poście /wczorajszym/


AsiaWit

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:35

tak, tak, oczywiście obowiązkowe, się rozpędziłam :) ok, dziękuję smile.png


koleżanka

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:30

dobrze, ale w drugim przypadku składki społeczne są obowiązkowe, a tylko chorobowa jest dobrowolna


AsiaWit

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:27

ok, ale mając umowę o pracę i osiągając tam min. wynagrodzenie brutto 1850,00 zł pracodawca płaci wszystkie składki. Dodatkowo mając spisaną umowę zlecenie z innym podmiotem można udać się do tego zleceniodawcy z wnioskiem o opłacenie dobrowolnych składek. Z tym, że w przypadku posiadania umowy o pracę dobrowolne składki społeczneto:

1) emerytalna

2) rentowa

3) wypadkowa

4) chorobowej juz nie można

Natomiast gdyby nie mieć umowy o pracę, tylko i wyłącznie zlecenie wtedy można opłacać dobrowolnie składki społeczne:

1) emerytalna

2) rentowa

3) wypadkowa

4) chorobowa

 

Też się trochę czasu nad tym zastanawiałam, dobrze to rozumiem?smile.png  


koleżanka

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:18

powyższy komentarz jest prawidłowy

 

z tym, że tu jest mowa o zleceniodawcy, a nie pracodawcy  - to do Marty


AsiaWit

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:12

Witam, 

miałam podobne pytane i chyba się doszukałam odpowiedzi.

"w sytuacji, gdy z danego tytułu ubezpieczenie emerytalne i rentowe są dobrowolne, to pracownik nie ma możliwości opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe. W razie choroby, nie można zatem otrzymać zasiłku chorobowego z dwóch tytułów ubezpieczeń." Czyli mając umowę o pracę tam opłacana jest składka chorobowa (musi) a przy umowie zlecenie nie ma już możliwości opłacenia chorobowej (chyba, że jest to jedyny tytuł do ubezpieczenia)

 

Pozdrawiam,

Asia


Napisano 22 sierpień 2016 - 13:37

Dzień dobry

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i od 15 lutego 2016 dodatkowo jestem zatrudniona na umowę zlecenia, która trwa rok czyli do 15 lutego 2017 u innego pracodawcy. I z tytułu umowy zlecenia mam opłacone wszystkie składki dobrowolne w tym chorobowe. od 02.06.2016 przeszłam na L4 z powodu ciąży. I teraz się zastanawiam czy z tej umowy zlecenia przysługuje mi zasiłek chorobowy oraz macierzyński? Od lekarza dostaje każdorazowo dwa zwolnienia lekarskie(dla pracodawcy z umowy o pracę i dla pracodawcy z umowy zlecenia). W systemie internetowym Zus na moim koncie-sprawdzałam są przyjęte każdorazowo dwa L4 (od dwóch pracodawców). Umowa zlecenia będzie trwała w chwili mojego porodu. Proszę o pomoc, bo bardzo potrzeba mi informacji co mi przysługuje. Nadmienię, że z umowy o pracę Zus już zaczął wypłatę chorobowego a z umowy zlecenie nie. Co robić? Pomóżcie, proszę.


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)