Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Urlop okolicznosciowy w przypadku narodzin martwego dziecka


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 2 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Dorota

Napisano 13 styczeń 2018 - 14:20

Urząd rejestruje dziecko po okazaniu przez rodziców pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka oraz karty zgonu – dokumentów wydanych matce przy wyjściu ze szpitala. Szpital może jednak odmówić wydania niezbędnych zaświadczeń, jeśli płeć dziecka nie została wcześniej ustalona. Wówczas konieczne będą badania genetyczne, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić czy niedonoszone przez kobietę dziecko było płci męskiej czy żeńskiej.

Podczas rejestracji pracownik USC wręcza rodzicom Akt urodzenia dziecka, uzupełniony o informację, że urodziło się martwe. Zastępuje on jednocześnie akt zgonu. Rejestracja dziecka powinna nastąpić do 3 dni od jego śmierci, chyba, że rodzice czekają na wyniki badań DNA.

Akt urodzenia dziecka jest bardzo ważnym dokumentem z prawnego punktu widzenia. Posiadając go rodzice mogą skorzystać z różnych form wsparcia, w tym m. in. z prawa do pochówku i zasiłku pogrzebowego lub skróconego urlopu macierzyńskiego.


Dorota

Napisano 13 styczeń 2018 - 13:40

W takich przypadkach akt urodzenia jest zarazem aktem zgonu. Wszystko zależy od wieku płodu i czy można określić płeć. Dokument/ty te są potem niezbędne do macierzyńskiego dla matki.


Napisano 13 styczeń 2018 - 11:55

Jeśli rodzi się martwe dziecko USC nie wystawia aktu urodzenia, tylko akt zgonu, więc będą się należały tylko 2 dni z tyt. zgonu dziecka.

Dorota

Napisano 13 styczeń 2018 - 09:59

Tak. Pod warunkiem, że posiadasz akt urodzenia i akt zgonu


Napisano 12 styczeń 2018 - 22:53

Urodzilo sie nam martwe dziecko. Czy z tego tytulu przysluguje mi 4 dni urlopu okolicznościowego ? W za narodziny i 2 za smierc dziecka ?

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)