Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Składki studenta zatrudnionego na umowę zlecenie, zaś gdzie indziej pracującego na umowę o pracę


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 9 + 4 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

pepucia

Napisano 07 kwiecień 2016 - 09:46

Oczywiście, koniecznie musisz przedłożyć legitymację studencką, wówczas pracodawca wyrejestruje Ciebie z ZUS, a z ub. zdrowotnego będziesz korzystać z Uczelni.

Napisano 06 kwiecień 2016 - 12:44

Witam. Mam pytanie mam umowę zlecenie Z odpowadzanymi składkami , a zamierzam iść na studia czy muszę zgłaszać to do pracodawcy??ponieważ nie ukończyłam jeszcze 26 lat???

Maria

Napisano 22 październik 2013 - 09:05

Jeśli zatrudniany uczeń lub student nie ukończył jeszcze 26. roku życia, przy zawieraniu umowy zlecenie, nie podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Z takiej umowy będzie odprowadzana wyłącznie zaliczka na podatek.

Zleceniodawca ([color=#0000FF;font-weight:bold;margin:0;]pracodawca[/color]) nie zgłasza zatem zleceniobiorcy do ZUS i nie opłaca składek. Inaczej będzie w przypadku, gdy zleceniobiorca utraci status studenta lub ukończy 26 lat; wówczas zawarta z nim umowa zlecenie zobowiązuje pracodawcę do zgłoszenia do ZUS i opłacania składek społecznych i zdrowotnych. Opłacanie składek chorobowych jest dobrowolne.


Edzia,poradnik ZUS mówi zupełnie co innego

Edzia

Napisano 21 październik 2013 - 18:14

Gdy student ma podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą, z której osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie, wówczas z tytułu umowy zlecenie będzie podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, może podlegać również dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

 

Gy natomista z umowy o pracę nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia w przeliczeniu na miesiąc, wówczas z tytułu umowy zlecenie będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo i może się wówczas zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

 


Napisano 21 październik 2013 - 17:56

Jeżeli umowa o pracę studenta (do 26 roku życia) zawarta jest z innym pracodawcą, to odrębna umowa zlecenie z innym podmiotem nie rodzi podstaw do żadnych ubezpieczeń. Student do 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym. 

Taką informację uzyskałam na infolinii ZUS.


Bogusława

Napisano 17 lipiec 2013 - 10:17

Temat był bardzo dogłębnie przeanalizowany w poprzednich wątkach.Poradnik ten też był cytowany i przeglądany ,ale przykłady dopisano ,nie było wtedy przykładów.Dziękuję za link.Wyraźnie jest napisane ":Student, w wieku 24 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę w spółce jawnej.Jednocześnie wykonuje umowę -zlecenie zawartą ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością .Obowiązkowo podlega on ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie". Jednak jeżeli chodzi o ten temat ,ponieważ większość inspektorów kontroli ZUS twierdzi ,że po podjęciu pracy traci się status studenta.Wystąpię o interpretację do ZUS .Zobaczymy co napiszą.


Maria

Napisano 17 lipiec 2013 - 09:59

Mimi nie wprowadzaj w błąd ponieważ nie jest to prawdą ,przeczytaj ten temat od początku .Student ,który jest zatrudniony chociaż na część etatu traci status studenta i podlega ubezpieczeniom tak jak każdy inny pracownik lub zleceniobiorca !!!!

Niestety Bogusławo nie masz racji.Polecam Poradnik;Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.rozdział III pkt.9 str.44 gdzie dokładnie opisany jest taki przypadek.stan prawny na 15.01.2013 rok.

www.zus.pl/poradniki/porad23.pdf


Bogusława

Napisano 17 lipiec 2013 - 08:18

Aktualna informacja z infolini ZUS: jeśli umowa o pracę jest zawarta z innym pracodawcą (na rzecz innego pracodawcy) to z tyt. zlecenia student nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Mimi nie wprowadzaj w błąd ponieważ nie jest to prawdą ,przeczytaj ten temat od początku .Student ,który jest zatrudniony chociaż na część etatu traci status studenta i podlega ubezpieczeniom tak jak każdy inny pracownik lub zleceniobiorca !!!!


Napisano 17 lipiec 2013 - 07:44

Aktualna informacja z infolini ZUS: jeśli umowa o pracę jest zawarta z innym pracodawcą (na rzecz innego pracodawcy) to z tyt. zlecenia student nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.


Bogusława

Napisano 28 marzec 2013 - 22:14

Jeżeli zlecenie student zawarł z innym podmiotem niż własny pracodawca i nie wykonuje umowy na rzecz swojego pracodawcy, to nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu umowy zlecenia.

Student ,który jest zatrudniony na umowę o pracę stracił status studenta i podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym na zasadach ogólnych,ponieważ pierwszeństwo mają przepisy ubezpieczeniowe stosowane przy umowie o pracę , a nie przepisy dotyczące studentów.

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)