Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną a PCC


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 6 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Ania_B

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:50

Jeżeli nie dojdzie  do zmiany charakteru spółki (nadal będzie spółką osobową) ani do zwiększenia  jej majątku. W szczególności, Spółka obecna jak i przyszła są spółkami osobowymi a majątek Spółki stanie się wprost majątkiem jawnej (w szczególności w toku procesu przekształcenia nie dojdzie do zwiększenia wkładów wspólników) to nie zostanie spełniona przesłanka skutkująca powstaniem obowiazku podatkowego. Modyfikacji ulegnie de facto jedynie forma prawna podmiotu.

 

Konsekwentnie, zgodnie z literalnym brzmieniem  przepisów, przekształcenie Spółki w spółką jawną będzie podlegać opodatkowaniu PCC wyłącznie, jeżeli w związku z przekształceniem dojdzie do zwiększenia majątku. A contra

Jeżeli w związku z przedmiotowym przekształceniem nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki przekształconej, wówczas takie przekształcenie nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.


Fiona Maphona

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:17

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany. Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC przez zmianę umowy spółki rozumie się m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

 

Czy przekształcenie spółki komandytowo -akcyjnej (SKA) w spółkę  jawną, będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych ? czy też będzie zwolnione z PCC?


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)