Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika PaniFani

Odnotowano 26 pozycji dodanych przez PaniFani (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 16-grudzień 18 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#1979513 premia uznaniowa

Napisano przez PaniFani w 25 lipiec 2016 - 17:17 w Dokumenty kadrowe

też mnie to ciekawi, tylko info o nagrodach a inne dodatki, bonusy już nie?  Ja nie wkładam do akt innych bonusów poza nagrodami ale przejęłam akta w których takie informacje się znajdują i zastanawiam się co z tym zrobić np. o wysokości urlopowego z przyczepionym wnioskiem? 

#1966907 świadectwo pracy

Napisano przez PaniFani w 28 kwiecień 2016 - 15:21 w Zatrudnianie i zwalnianie

Poproś o odcinek z pensji i sprawdź czy rzeczywiście masz opłacane składki.

Poza tym wszystko odbywa się bezprawnie. Formalnie zakończyłaś pracę w tym zakładzie z dniem 31 marca 2016 r. i z tą datą powinnaś otrzymać świadectwo pracy i mieć wypłacony (o ile taka sytuacja wystąpiła) ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Powinnaś być też wyrejestrowana z ZUS (od 01 kwietnia 2016 r.).

Firma powinna przygotować dla Ciebie umowę o pracę z datą 31.03 lub 01.04 tak, żeby początek jej obowiązywania przypadł na 01.04 (czyli nie było dnia przerwy w zatrudnieniu). I wtedy masz pewność kontynuacji zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych należy się wówczas, gdy w ciągu ostatnich 18 miesięcy pracowałaś przez 12 miesięcy (rok) na umowie o pracę

i zarabiałaś  co najmniej minimalne wynagrodzenie

#1962823 Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Napisano przez PaniFani w 05 kwiecień 2016 - 14:08 w Komentarze artykułów

Witam
A na jakiej podstawie na dzień dzisiejszy (marzec 2016) kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału dwóch dni na zdrowe dziecko pomiędzy obydwoje pracujących rodziców? Art 189_1 mówi jasno, że gdy oboje rodziców są zatrudnieni, z uprawnienia do opieki z art 188 może skorzystać tylko jedno z nich. Nie sprecyzowano, że „danego dnia jedno z nich”. Już piszę skąd to pytanie: mój pracodawca, oprócz wniosku o udzielenie dnia wolnego na zdrowe dziecko, wymaga ode mnie wypełnienia i podpisania oświadczenia, że drugi rodzic nie będzie w swoim zakładzie pracy korzystał z tego prawa. Nie „w danym dniu“ ani „jednocześnie” tylko w ogóle. Czy to wymaganie jest zgodne z prawem?

odpowiedź w art 189 KP

#1962822 Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Napisano przez PaniFani w 05 kwiecień 2016 - 14:04 w Komentarze artykułów

nauczyciel niepełnozatrudniony wymiar 9,5/18 wybiera 2 dni opieki z art.188 KP w godzinach, czy w godzinach liczy mu sie wymiar urlopu

ma ilość godzin proporcjonalnie do etatu czyli 9 w tym wypadku

#1962701 ODMOWA wydania zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 20:38 w Obowiązki pracodawcy i pracownika

Wydaje mi się, że pracodawca ma rację, może wydać zaświadczenie o przebywaniu na urlopie macierzyńskim od ... do ... z dopiskiem (zasiłek macierzyński płatny przez ZUS).

#1962694 Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 20:12 w Komentarze artykułów

A jak jest z ilością godzin pracy kobiety w ciąży na stażu ? ani w Kodeksie Pracy nie ma o tym, ani w ustawie o promocji zatrudnienia, ani też nie znalazłem w rozporządzeniu "w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych".Pracownica w ciąży nie może pracować więcej niż 5h na dobę a przy komputerze 4 jeśli dobrze pamiętam. Ale Stażystka to nie pracownica w rozumieniu KP.

W Polsce 5h ? :-)

Czas pracy pracownicy w ciąży, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Nie ma jednak formalnego zakazu pracy dla takiej osoby w równoważnym systemie czasu pracy. Należy dodać, że pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, a także bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy czy zatrudniać w przerywanym systemie czasu pracy. Jeżeli chodzi o pracę przy monitorze, to dobra wola pracodawcy.

#1962691 Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 19:56 w Komentarze artykułów

czy staż wlicza się do zatrudnienia

do stażu pracy tak, do wymiaru urlopu tak, do nabycia prawa do urlopu nie, do nabycia prawa do zasiłku nie

#1962686 urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 19:09 w Urlopy

z niepełnym etatem przelicza się urlop godzinowo, przy 26 dniach i 1/2 etatu to są 104 godziny rocznie 104h/12= 8,67 miesięcznie x 3 miesiące (bo niepełny miesiąc do pełnego)= 26/4(godziny pracy)= 6,5 dnia czyli 7 dni bo zaokrąglamy w górę

#1962668 Zatrudnienie stażysty

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 16:37 w Zatrudnianie i zwalnianie

Obowiązek dotyczy wszystkich firm "prywatnych" zatrudnienie na co najmniej 1/2 etatu, chyba na okres nie krótszy niż 3 miesiące. Nie wiem czy warunki są różne w różnych UP?, chyba nie?, u mnie tak to wygląda.

#1962667 umowa na zastępstwo zawarta przed 22.02.2016

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 16:26 w Zatrudnianie i zwalnianie

Mam pracownicę która zgłosiła nam że jest w ciąży , niezbędne będzie zatrudnienie osoby na jej miejsce , czy możemy zatrudnić osobę na umowę na zastępstwo już teraz (pracownica w ciąży jeszcze pracuje ) w celu przeszkolenia jej czy umowa na zastępstwo w takim przypadku jest prawidłową formą , oraz czy musimy to zgłaszać do Pipu

Zatrudnijcie osobę nową na okres próbny, nie możecie na zastępstwo, skoro niby zastępowany pracuje, w umowie na zastępstwo musi być wskazana osoba zastępowana i powód jej nieobecności. Umowy na zastępstwo nie trzeba zgłaszać do PIPu nie wlicza się ona też do limitów 3x33

#1962664 Komu przysługuje urlop okolicznościowy

Napisano przez PaniFani w 04 kwiecień 2016 - 16:15 w Komentarze artykułów

czy jezeli przebywam na zwolnieniu lekarskim i mam pogrzeb rodzica mogę w innym terminie wykorzystać urlop okolicznościowy

Nie

#1962171 Ile urlopu?

Napisano przez PaniFani w 31 marzec 2016 - 18:40 w Urlopy

okres pracy i nauki, który się pokrywa liczysz raz, ten korzystniejszy u ciebie nie ma znaczenia, bo za te okresy twojej pracy jest tyle samo stażu co za szkoły które skończyłeś. Np gdybyś w tym okresie co robiłeś liceum czyli 4 lata, skończył studia to wg KP należy się 8 lat i wziął byś korzystniejszą opcję, czyli 8 lat a wtedy okres pracy pomijasz bo się nakłada.

#1962165 kiedy umowa na stałe

Napisano przez PaniFani w 31 marzec 2016 - 18:23 w Zatrudnianie i zwalnianie

może jeszcze być ostatnia na określony, krótkie jakieś te umowy

#1961720 umowa na zastępstwo a zawiadamianie PIP

Napisano przez PaniFani w 30 marzec 2016 - 07:57 w Zatrudnianie i zwalnianie

jaśniej byłoby: obowiązek zawiadomienia PIP nie obejmuje umów na zastępstwo smile.png

:-) chciałam wyprzedzić pytanie, a dlaczego? :-)

#1961718 okres wypowedzenia

Napisano przez PaniFani w 30 marzec 2016 - 07:49 w Urlopy

3 lata miną w listopadzie br., do tego czasu okres wypowiedzenia - 1 miesiąc.  

zgadza się

#1961654 Okres wypowiedzenia po zmianach

Napisano przez PaniFani w 29 marzec 2016 - 19:16 w Zatrudnianie i zwalnianie

Czyli mam rozumiec ze 2 tygodnie?

Na dzień dzisiejszy tak, ale okres wypowiedzenia umowy na czas określony będzie wydłużał się proporcjonalnie do długości tzw. stażu zakładowego, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy na podstawie dowolnej umowy o pracę i wynosił odpowiednio:

- 2 tygodnie, przy stażu zakładowym krótszym niż 6 miesięcy;

- 1 miesiąc, przy stażu zakładowym wynoszącym co najmniej 6 miesięcy lecz mniej niż 3 lata;

- 3 miesiące, przy stażu zakładowym wynoszącym co najmniej 3 lata.

Przy czym w okresie przejściowym zastosowanie znajduje art. 16 noweli, zgodnie z którym przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

W stanowisku wydanym w dniu 7.10.2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opowiedziało się za dosłowną interpretacją przytoczonego przepisu uznając, że ma on zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 22.02.2016 r. Jedynie w przypadku takich umów do ustalania długości okresu wypowiedzenia nie uwzględniamy stażu zakładowego wypracowanego przed wejściem w życie nowych przepisów. Jeżeli więc strony umowy na czas określony trwającej w dniu 22.02.2016 r. w przeszłości zawarły pomiędzy sobą jedną lub więcej umów o pracę (dowolnego rodzaju), to dla ustalenia długości okresu wypowiedzenia umowy trwającej w dniu 22.02.2016 r. nie uwzględniamy ani okresu zatrudnienia na podstawie tychże umów, ani okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę trwającej w dniu 22.02.2016 r. przypadającego przed tą datą. W konsekwencji, na poczet stażu zakładowego, od którego uzależniona jest długość okresu wypowiedzenia omawianej umowy o pracę zaliczać będziemy wyłącznie okres zatrudnienia na jej podstawie przypadający od 22.02.2016 r.

#1961649 Okres wypowiedzenia po zmianach

Napisano przez PaniFani w 29 marzec 2016 - 18:26 w Zatrudnianie i zwalnianie

Dzień dobry,

Mam pytanie odnosnie wypowiedzenia umowy pracodawcy bo nie wiem jaki okres mnie obowiązuje. Pierwsza umowe mialem na czas okreslony od 26.03.2012 do 31.09.2012, nastepna tez na czas pkreslony od 01.10.2012 do 31.12.2020. W umowie ostatniej mam zapis o wypowiedzeniu 2 tygodniowym. Czy w mysl nowych przepisów po 22.02.2016  jesli przepracowalem juz ponad 3 lata w tej firmie musze miec 3 miesiace wypowiedzenia?

Pracodawca powinien poinformować o zmianie długości okresu wypowiedzenia, na dzień dzisiejszy tak jak wyżej, dodatkowo w listopadzie 2018 r umowa przekształci się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.

#1961646 Okres wypowiedzenia po zmianach

Napisano przez PaniFani w 29 marzec 2016 - 18:21 w Zatrudnianie i zwalnianie

Witam, 
Pracuję w firmie od 23.03.2015 r.

Od tego czasu podpisałam już 3 umowy:

-na okres próbny od 23.03.2015 r.- 22.06.2015

-na czas określony od 23.06.2015-22.07.2015

- na czas określony od 23.07.2015- 30.06.2017r.

Planuję zakończyć współpracę z tą firmą. Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia?

na dzień dzisiejszy 2 tyg,  ponieważ dla umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, czyli 22 lutego 2016 r. –staż pracy do ustalenia okresu wypowiedzenia liczy się od tego dnia (na podstawie przepisów przejściowych);

#1961636 okres wypowedzenia

Napisano przez PaniFani w 29 marzec 2016 - 16:33 w Urlopy

1 miesiąc

ja uważam inaczej

Do ustalenia długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, staż pracy jest ustalany następująco:

• dla umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, czyli 22 lutego 2016 r. – od tego dnia (na podstawie przepisów przejściowych);
  • dla „pierwszych” umów na czas określony zawartych między stronami, począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji (nowe zatrudnienie) – od dnia zawarcia umowy (na podstawie przepisów znowelizowanych);

• dla „kolejnych” umów na czas określony zawartych między stronami, począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji (kontynuacja zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy na czas określony, rozpoczętego jeszcze przed nowelizacją)cały okres zatrudnienia u tego pracodawcy podlega sumowaniu wraz z okresami zatrudnienia przed nowelizacją (takie umowy „nie łapią się” na przepisy przejściowe pozwalające na ustalanie stażu pracy od 22 lutego 2016 r.).

Tak więc umowę na zastępstwo też należy wziąć pod uwagę jako okres zatrudnienia (mimo że nie wlicza się jej do limitów umów na czas określony okresem zatrudnienia jest). Będzie więcej niż 3 lata, okres wypowiedzenia 3miesięce.

#1961630 umowa na zastępstwo a zawiadamianie PIP

Napisano przez PaniFani w 29 marzec 2016 - 14:40 w Zatrudnianie i zwalnianie

Uchylenie wynikające z  ograniczeń stosowania limitów "33 i 3" ma miejsce  w przypadku zawarcia umowy na czas określony 1. w celu zastępstwa innego pracownika, 2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, 3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, 4. jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów). W odniesieniu do ostatniej z wymienionych przesłanek nr 4. przepisy KP nakładają obowiązki informacyjny wobec Państwowej Inspekcji Pracy. 

Obowiązki dokumentacyjne wystąpią też w przypadku zastosowania przez pracodawcę pozostałych przesłanek uchylenia limitu. Polegają one  na zamieszczeniu w umowach o pracę, które nie będą podlegały limitom, zapisu wskazującego tę przesłankę, która była podstawą niestosowania ograniczeń zatrudnienia terminowego. Dotyczy to również ostatniej z nich, tj. obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy, przy czym, jak już wspomniano, w tym przypadku dodatkowo trzeba będzie przekazać informację do PIP.

Mam nadzieję, że jasno to napisałam, że PIP informujemy tylko " jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (w domyśle uzasadniające niestosowanie limitów)", czyli inne niż w punkcie 1-3.  Przy umowie terminowej w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika PIP nie informujemy, tylko w umowie takiej należy wpisać kogo konkretnie osoba zatrudniona ma zastąpić (powód) np. urlop wychowawczy, (okres) lub do powrotu tego pracownika.

#1961333 Okres wypowiedzenia po zmianach

Napisano przez PaniFani w 26 marzec 2016 - 00:03 w Zatrudnianie i zwalnianie

Fajnie dziękuję za odpowiedz ale proszę mi powiedzieć jak mam wpisać w umowie umowa na czas określony od 01-04-2016 do 31-09-2016 (6 miesięcy) a okres wypowiedzenia mam wpisać 2 tygodnie czy od razu 1 miesiąc???

Napisz w umowie, okres wypowiedzenia zgodnie z art. 36 kp, a jak trzeba będzie wypowiadać to się będziesz martwił

#1961327 Pierwsza umowa o pracę

Napisano przez PaniFani w 25 marzec 2016 - 22:41 w Zatrudnianie i zwalnianie

to może brat prowadzi działalność gospodarczą oprócz zatrudnienia? W każdym razie, jeżeli to Pana jedyne źródło dochodu, nie jest Pan płatnikiem Vat i jest to umowa o pracę, to proszę się nie martwić pesel do rozliczenia pit wystarczy.

#1961322 Pierwsza umowa o pracę

Napisano przez PaniFani w 25 marzec 2016 - 20:30 w Zatrudnianie i zwalnianie

no to mam niby taką umowę podpisaną przez strony bo na mojej kopi jestem podpisany ja i  jest firmowa pieczątka z podpisem właściciela(podpisał samodzielnie). Żadnych kwestionariuszy nie wypełniałem więc nie wiem jak oni to zrobią, ale co do NIP to nie wiem jak to jest bo mój brat też niedawno zaczął pracę na umowę i ma normalnie NIP nadany ..

ale kto bratu nadał NIP? nie rozumiem, Twoja umowa to umowa zlecenie?

#1961312 umowa na zastępstwo a zawiadamianie PIP

Napisano przez PaniFani w 25 marzec 2016 - 18:51 w Zatrudnianie i zwalnianie

umowy na zastępstwo nie są limitowane, nie ma do nich zastosowania art. 25 1 par.1 kp o czym mówi art. 25 1 par.4 kp

#1961310 umowa na okres probny

Napisano przez PaniFani w 25 marzec 2016 - 18:22 w Zatrudnianie i zwalnianie

Nie ma błędu art. 112 k.c. w zw. z art. 300 k.p

Zgodnie z przepisem art. 112 kodeksu cywilnego: „termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. […].”