Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika Adelajda

Odnotowano 25 pozycji dodanych przez Adelajda (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 06-grudzień 18 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2025115 ewidencja księgowa ulgi na złe długi

Napisano przez Adelajda w 10 marzec 2017 - 08:30 w Rachunkowość

Dzień dobry, proszę wyjaśnienie, a mianowicie czy ewidencja księgowa ulgi na złe długi powinna przebiegać w ujęciu wynikowym na kontach pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, czy wyłącznie na kontach rozrachunkowych? Z góry dziękuję za podpowiedź.

#2005791 karta podatkowa - zatrudnienie w celu przyuczenia do zawodu

Napisano przez Adelajda w 05 grudzień 2016 - 09:56 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi o to, że podatnik zamierza zatrudnić swojego wnuka, pozostającego z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, w celu przyuczenia do zawodu, który w następnie zda egzamin czeladniczy w zawodzie fryzjer. Czy w związku z tym wnuk podatnika - dla celów opodatkowania w formie karty podatkowej - będzie liczył się jako pracownik czy jako uczeń?

#2004169 50% koszty uzyskania przychodów w przypadku szkoleń

Napisano przez Adelajda w 28 listopad 2016 - 09:10 w PIT i PKPiR

Witam, chodzi o to, że podatnik prowadzi od niedawna jednoosobową działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na prowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla różnych klientów za pośrednictwem firmy, która takie szkolenia opracowuje, oferuje i sprzedaje. Mam więc pytanie, czy przy tego rodzaju działalności przy obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych można zastosować 50% koszty uzyskania dla przychodów uzyskanych za fakt przygotowania lub przeprowadzenia szkolenia lub też stworzenia materiałów szkoleniowych?

#2001189 Czy zapomoga podlega zwolnienieu z PIT?

Napisano przez Adelajda w 14 listopad 2016 - 08:47 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi mi o taką sprawę, otóż pracownik firmy zwrócił się z prośbą do pracodawcy o udzielenie mu zapomogi. Środki z zapomogi zamierza przeznaczyć na wydatki związane z leczeniem ciężkiej i długotrwałej choroby. Czy taka zapomoga będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

#1997243 koszty edukacji dziecka oddelegowanego pracownika

Napisano przez Adelajda w 21 październik 2016 - 12:37 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi o to, że firma chce oddelegować długoterminowo pracowników do pracy w swoim oddziale na Litwie, gdy zatem za granicę przeniesie się pracownik z rodziną, firma pokryje koszty edukacji jego dzieci, czyli wydatki związane z czesnym, opłatą rekrutacyjną oraz opłatami za egzamin. Proszę o podpowiedź, czy tego rodzaju świadczenie będą stanowiły dla pracownika przychód ze stosunku pracy?

#1992600 paczki dla dzieci pracowników sfinansowane z zfśs

Napisano przez Adelajda w 14 październik 2016 - 14:01 w ZUS i prawo pracy

Dzień dobry, zamierzamy dzieciom pracowników naszej firmy zorganizować spotkanie, w trakcie którego będą rozdawane paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Nie chcemy jednak, żeby niektóre dzieci poczuły się pokrzywdzone z tego powodu, że otrzymają mniej okazałe paczki, bo ich rodzice znajdują się w lepszej sytuacji materialnej. Czy mamy obowiązek w każdej sytuacji paczki zróżnicować wartościowo?

#1991100 dostarczenie ksiąg po terminie przez biuro rachunkowe

Napisano przez Adelajda w 07 październik 2016 - 11:26 w Biuro rachunkowe

Mam następującą sprawę, mianowicie biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowe jednego ze swoich klientów. W związku z żądaniem organu podatkowego biuro dostarczyło mu te księgi rachunkowe, jednak już po wskazanym przez organ terminie. Proszę o wyjaśnienie, jakie konsekwencje z tego tytułu czekają biuro rachunkowe?

#1988583 jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego przy ponownym zatrudnieniu?

Napisano przez Adelajda w 23 wrzesień 2016 - 10:51 w ZUS i prawo pracy

Dzień dobry, w naszej firmie niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy są zatrudniani ponownie do pracy po kilkumiesięcznej przerwie w roku kalendarzowym. Niektórzy wykonują pracę na pełny etat, a niektórzy tylko na część etatu. Jak wobec tego ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego?

#1986388 jak określić miejscowość rozpoczęcia podróży służbowej

Napisano przez Adelajda w 09 wrzesień 2016 - 10:24 w ZUS i prawo pracy

Mam taką sprawę, otóż nasza jednostka ma wydział w małej miejscowości, która jest bardzo słabo skomunikowana. Przy wyjazdach w delegacje pracownicy muszą dotrzeć najpierw do większej miejscowości, aby następie pojechać dalej pociągiem lub autobusem do miejscowości docelowej. Czy zatem dla osób zatrudnionych w tym wydziale (kilkoro z nich mieszka w małej miejscowości) możemy wskazywać jako miejsce rozpoczęcia delegacji większą miejscowość, z której wyjeżdżają pociągiem?

#1985400 jak rozliczać promocję dodawaną do produktów podstawowych?

Napisano przez Adelajda w 02 wrzesień 2016 - 13:05 w VAT

Wyjaśnię, że w ramach promocji do produktów podstawowych często dodajemy inne produkty (tzw. gratisy). Ma to zachęcić klientów do zakupów. Jak prawidłowo rozliczyć w VAT taką promocję? Druga forma stosowanej przez nas promocji to sprzedaż dwóch opakowań tego samego produktu w cenie jednego. Tu także może ktoś podpowie, jak prawidłowo należy rozliczyć taką promocję?

#1981760 koszty rezygnacji z noclegu w księgach rachunkowych

Napisano przez Adelajda w 09 sierpień 2016 - 12:45 w Rachunkowość

Witam, chodzi o to, że pracownik miał odbyć zagraniczną podróż służbową. Firma za pomocą karty kredytowej opłaciła koszty jego noclegu w ramach delegacji w Niemczech, gdzie miał nocować. Pracownik zachorował i nie pojechał w delegację. Hotel zwrócił jedynie część zapłaty. Jak należy zaksięgować kwotę, której firma nie odzyskała i czy może straconą kwotę uznać za koszt?

#1976868 podatk od darowizny a majątek wspólny małżonków

Napisano przez Adelajda w 07 lipiec 2016 - 08:46 w Inne podatki i opłaty

Dzień dobry, chodzi o to, że małżeństwo ma wspólność majątkową. Mąż otrzymuje przelew bankowy w wysokości 14 tys. zł od swojego ojca jako darowiznę. Proszę o podpowiedź, czy zatem żona jest zobowiązana do zapłaty podatku od tej darowizny, jeśli tak to w jakiej wysokości? A także, czy otrzymana darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków, czy jest to własność tylko męża?

#1975328 nieodpłatna pomoc w kancelarii a przychód do opodatkowania

Napisano przez Adelajda w 27 czerwiec 2016 - 09:04 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, wyjaśnię, że prowadzę kancelarię prawną i w ostatnim czasie zgłosiła się do mnie osoba chcąca pomagać mi w kancelarii nieodpłatnie. Jej celem jest zdobycie doświadczenia zawodowego. Czy w związku z tym mogę skorzystać z tego typu usługi i potraktować to jako wolontariat? Czy spowoduje to u mnie powstanie przychodu do opodatkowania?

#1974909 wstępna opłata za leasing w pkpir

Napisano przez Adelajda w 23 czerwiec 2016 - 14:24 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, otóż opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir – jednorazowo w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

#1974233 korekta VAT - samochód sprzedany po wypadku

Napisano przez Adelajda w 20 czerwiec 2016 - 09:05 w VAT

Dzień dobry, chodzi o to, że podatnik kupił w ubiegłym roku samochód osobowy. Odliczył cały podatek naliczony. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Do urzędu skarbowego został złożony VAT-26. Jednak w wyniku wypadku samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w kwocie netto wykazanej na fakturze zakupu. Wrak samochodu został sprzedany. Czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty odliczonego VAT?

#1973169 wydatek na zakup telefonu - kiedy do kosztów?

Napisano przez Adelajda w 13 czerwiec 2016 - 09:53 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi o to, że mam fakturę za telefon, który kupiłam na raty. Będę go używała w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przez kolejne dwa lata. Czy w związku z tym mogę od razu zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów?

#1972029 zwrotu wypłaconego odszkodowania w kosztach uzyskania przychodów

Napisano przez Adelajda w 06 czerwiec 2016 - 10:05 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi o to, że towarzystwo ubezpieczeniowe wystąpiło do nas z roszczeniem zwrotnym dotyczącym wypłaconego przez nich odszkodowania. Szkoda powstała podczas wykonywania przez naszą firmę usługi. Proszę o podpowiedź, jeżeli dokonamy na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego zwrotu wypłaconego odszkodowania, to czy kwota ta będzie dla nas stanowiła koszt uzyskania przychodów?

#1968614 opodatkowanie przychodu wspólników po likwidacji spółki

Napisano przez Adelajda w 12 maj 2016 - 13:36 w CIT

Witam, chodzi o to, że wspólnicy spółki z o.o. posiadają po 50% udziałów każdy. Obecnie  postanowili o rozwiązaniu spółki. Wskutek tego dojdzie do podziału majątku likwidowanego przedsiębiorstwa. Po zaspokojeniu wierzycieli pozostały majątek zostanie rozdysponowany między wspólników w stosunku do przysługujących im udziałów. Czy zatem w takim przypadku wspólnicy uzyskują przychód powodujący konieczność zapłaty podatku dochodowego?

#1967614 czy można wybrać zwolnienie podmiotowe z VAT „wstecz”

Napisano przez Adelajda w 05 maj 2016 - 11:28 w VAT

Dzień dobry, mam pytanko dotyczące zwolnienia podmiotowego z VAT, a mianowicie czy można wybrać zwolnienie podmiotowe „wstecz”, czyli za okres przypadający przed zgłoszeniem tego faktu w urzędzie skarbowym?

#1966840 zmiana miejsca zamieszkania a rozliczenie PIT

Napisano przez Adelajda w 28 kwiecień 2016 - 10:52 w PIT i PKPiR

Proszę o podpowiedź, otóż 1 maja 2016 r. zmieniam miejsce zamieszkania, co wiąże się ze zmianą urzędu skarbowego. Rozumiem, że PIT wysyłam do urzędu zgodnego z miejscem zamieszkania na 31. grudnia 2015 r., czyli starego? W związku z tym do którego urzędu skarbowego mam wpłacić należny podatek, jeśli przelew będzie wykonany w kwietniu, a do którego jeśli wykonany będzie w maju? Formularz ZAP-3 zamierzam złożyć 4 maja, do nowego urzędu?

#1966168 przekroczenie limitu wynagrodzenia przez emeryta - rozliczenie PIT

Napisano przez Adelajda w 25 kwiecień 2016 - 08:28 w PIT i PKPiR

Witam, mam następujący problem, otóż rozliczam zeznanie roczne PIT osoby na wcześniejszej emeryturze, które przekroczyło dolny limit wynagrodzenia, w związku z tym decyzją ZUS, musi zwrócić kwotę emerytury, o którą osoba ta przekroczyła limit. Kwotę nadwyżki (którą należy oddać ZUS) można jednak ująć w deklaracji ZUS, jako pomniejszony dochód z tytułu emerytury. W przypadku gdy u tej osoby zaistniała taka sytuacja w latach wcześniejszych i nie skorzystano z możliwości pomniejszenia dochodu o kwotę zwróconą do urzędu z powodu przekroczenia limitu zarobków. Czy można uwzględnić tę kwotę w zeznaniu rocznym PIT za ubiegły rok podatkowy, czy należy złożyć korektę deklaracji za te lata poprzednie?

#1965517 jak udokumentować zakup ziemi od rolnika

Napisano przez Adelajda w 20 kwiecień 2016 - 13:47 w VAT

Dzień dobry, firma zamierza kupić od rolnika rozliczającego się ryczałtem dość sporą ilość ziemi ogrodniczej. Jak w związku z tym powinna udokumentować taką transakcję?

#1964453 zaległość podatkowa w ratach - brak spłaty

Napisano przez Adelajda w 14 kwiecień 2016 - 11:11 w PIT i PKPiR

Dzień dobry, chodzi o to, że podatnik ma zaległość podatkową, która została rozłożona na raty. Niestety jest tak, że pierwszej raty zaległości nie zapłacił i zanosi się na to, że kolejnych rat też raczej nie zapłaci. Co w takiej sytuacji mu grozi?

#1962998 rozliczenie darowizny na fundację

Napisano przez Adelajda w 06 kwiecień 2016 - 12:40 w PIT i PKPiR

Witam, otóż w ubiegłym roku po raz pierwszy wspólnie z mężem przekazaliśmy darowiznę na fundację. Przelew dokonany z naszego wspólnego konta, rozliczamy się też wspólnie. Ponieważ ja jestem wymieniona jako właściciel a mąż jako współwłaściciel, na potwierdzeniu przelewu osobą wpłacającą jestem ja. Niestety mój dochód nie pozwala na odliczenie całości darowizny na fundację, ani nawet jej połowy. Proszę o informację czy możemy odliczyć darowiznę od dochodu męża?

#1962000 oświadczenie o wspólnym rozliczeniu PIT

Napisano przez Adelajda w 31 marzec 2016 - 07:38 w PIT i PKPiR

Witam, chodzi o to, że rozliczam PIT roczny wspólnie z mężem. Natomiast nie mamy wspólnego adresu zameldowania, a więc PIT wysyła jedno z nas. Zawsze mąż wysyłał oświadczenie o rozliczeniu się, ale teraz przeczytałam, że nie trzeba takiego oświadczenie wysyłać. Proszę o podpowiedź, czy takie oświadczenie jest jeszcze konieczne?