Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika Remek

Odnotowano 18 pozycji dodanych przez Remek (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 21-styczeń 20 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2035768 Pożyczkobiorca przedsiębiorcą – co z VAT?

Napisano przez Remek w 09 maj 2017 - 10:02 w VAT

Dzień dobry, chodzi o to, że mój znajomy ma swoją działalność gospodarczą, więc występuje w charakterze przedsiębiorcy. Natomiast ja, jako zwykła osoba fizyczna, udzieliłem mu pożyczki gotówkowej. Zastanawiam się, czy ze względu na to, iż jest on przedsiębiorcą moglibyśmy skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w ustawie o podatku VAT? Czy należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

#2005384 rozliczenie WNT w deklaracji VAT-7 - wstecz

Napisano przez Remek w 02 grudzień 2016 - 12:48 w VAT

Dzień dobry, w sierpniu tego roku firma dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Jednakże w wyniku pomyłki nie uwzględniła tego nabycia w deklaracji VAT-7 za sierpień. Mam więc pytanie, czy wykazując wstecznie podatek należny z tytułu WNT w deklaracji VAT-7 za sierpień firma może także w tej deklaracji podatek ten odliczyć?

#1999274 wycofanie samochodu z działalności a VAT

Napisano przez Remek w 02 listopad 2016 - 12:06 w VAT

Witam, proszę o podpowiedź w ponizszej sprawie, otóż przedsiębiorca, podatnik VAT, kilka lat temu nabył samochód osobowy (używany), na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Przy nabyciu tego samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Samochód został wciągnięty do ewidencji środków trwałych i całkowicie zamortyzowany. W tym roku samochód został przekazany na cele osobiste przedsiębiorcy. Czy zatem wycofanie samochodu z działalności nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, a także czy jego sprzedaż będzie podlegała VAT?

#1997540 ponowne wprowadzenie samchodu do ewidencji środków trwałych

Napisano przez Remek w 24 październik 2016 - 08:26 w PIT i PKPiR

Witam, otóż kilka lat temu zakupiłem oraz wprowadziłem do ewidencji środków trwałych firmy samochód osobowy. Samochód ten został całkowicie zamortyzowany, po czym przekazany na cele osobiste. Teraz jednak chciałbym zatrudnić przedstawicieli handlowych i samochód ten byłby znowu potrzebny w działalności gospodarczej. Mam więc, czy mogę ten samochód ponownie wprowadzić do ewidencji środków trwałych?

#1992606 pkpir prowadzona elektronicznie - wydruki zapisów

Napisano przez Remek w 14 październik 2016 - 14:17 w PIT i PKPiR

Witam, chodzi o to, że podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) elektronicznie. W związku z tym chciałby się dowiedzieć, czy na koniec każdego miesiąca musi sporządzać wydruki zapisów dokonanych w danym miesiącu w prowadzonej w ten sposób księdze? A także czy zapisy te należy sumować?

#1991092 potwierdzenie faktury korygującej

Napisano przez Remek w 07 październik 2016 - 11:06 w VAT

Dzień dobry, wyjaśnię, że prowadzę obecnie sklep internetowy i każdą sprzedaż dokumentuję fakturą, którą wysyłam razem z towarem. Natomiast w przypadku gdy następuje zwrot towarów lub nabywca nie odbierze przesyłki, wystawiam fakturę korygującą. Wtedy też nie zawsze kupujący potwierdza otrzymanie faktury korygującej. Mam więc pytanie, czy mogę przyjąć, że skoro e-mail nie wrócił, to kupujący otrzymał fakturę korygującą?

#1989728 jak refakturować na zagranicznego kontrahenta?

Napisano przez Remek w 29 wrzesień 2016 - 11:10 w VAT

Dzień dobry, mam następującą sprawę, otóż w  Polsce odbyło się spotkanie zorganizowane przez polską firmę, na którym zależało również zagranicznemu kontrahentowi. Teraz firma ma połowę kosztów cateringu refakturować za granicę. Jak zatem prawidłowo refakturować catering na zagranicznego kontrahenta? Czy wykazać tę kwotę w deklaracji VAT?

#1988462 brak prawa jazdy a możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwa...

Napisano przez Remek w 22 wrzesień 2016 - 13:55 w PIT i PKPiR

Witam, mam taką sprawę, otóż przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie posiada prawa jazdy. Prowadzi sklep spożywczy, do którego musi dowozić towary. Czy brak prawa jazdy ogranicza możliwość wprowadzenia zakupionego przez niego samochodu do ewidencji środków trwałych i ponoszenia kosztów jego eksploatacji, ubezpieczenia itp.?

#1987380 zapłata mandatu w kosztach podatkowych

Napisano przez Remek w 15 wrzesień 2016 - 14:12 w CIT

Witam, mam taką sprawę, firma zatrudniała pracownika na umowę o pracę, w trakcie trwania stosunku pracy pracownik dostał mandat za złe parkowanie służbowym samochodem, o którym nie poinformował pracodawcy. Firma dostała teraz upomnienie i nakaz zapłaty mandatu 2 lata po zdarzeniu w czasie w którym pracownik nie był już zatrudniony. Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych ten mandat oraz upomnienie zapłaty?

#1985415 zaciągnięcie pożyczki od spółki niemieckiej a VAT

Napisano przez Remek w 02 wrzesień 2016 - 13:48 w VAT

Witam, wyjaśnię, że polska spółka planuje zaciągnąć pożyczkę od spółki niemieckiej. Pożyczkodawca nie jest bankiem, ale w zakresie swej działalności świadczy usługi udzielania pożyczek. Pożyczkodawca nie ma siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Jest natomiast zarejestrowany w Niemczech jako podatnik VAT. Czy zaciągnięcie pożyczki będzie stanowić dla polskiej spółki import usług zwolniony z VAT?

#1983095 ulga na złe długi a zapłata za fakturę po likwidacji działalności

Napisano przez Remek w 19 sierpień 2016 - 11:56 w VAT

Dzień dobry, proszę o podpowiedź czy wierzyciel, który skorzystał z ulgi na złe długi, musi zapłacić VAT, gdy dłużnik zapłacił za fakturę po likwidacji przez niego działalności?

#1982550 obowiązek aktualizacji VAT-26 po zakończeniu najmu

Napisano przez Remek w 16 sierpień 2016 - 14:23 w VAT

Witam, proszę o podpowiedź czy, w przypadku gdy dojdzie do zakończenia wykorzystywania samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej z przyczyny zakończenie najmu, konieczny jest obowiązek aktualizacji VAT-26?

#1978987 wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - jak wystawić fakturę wewnętrzną?

Napisano przez Remek w 21 lipiec 2016 - 12:44 w VAT

Proszę o podpowiedź, otóż podatnik prowadzący działalność w zakresie handlu samochodami kupił od niemieckiej firmy, która również handluje samochodami, samochód na fakturę VAT z naliczonym niemieckim podatkiem według stawki 19%. Z uwagi na to, że zakup ten stanowi w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, czy podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną od kwoty netto czy od kwoty brutto (uwzględniającej niemiecki VAT)?

#1976549 Czy wydanie vouchera jest opodatkowane VAT?

Napisano przez Remek w 05 lipiec 2016 - 13:36 w VAT

Dzień dobry, proszę o podpowiedź, otóż spółka kapitałowa, polski czynny podatnik VAT niezarejestrowana do tego podatku w żadnym innym państwie członkowskim kupuje u partnera handlowego vouchery na pobyt hotelowy. Vouchery będą nagrodami w konkursie związanym z zakupami w sklepach spółki (po zrealizowaniu zakupów o wartości 350 zł i zaproponowaniu hasła podlegającego ocenie jury). Czy wydanie vouchera jest opodatkowane podatkiem VAT?

#1975537 Jednolity Plik Kontrolny (JPK) od 1 lipca 2016 r. - spółka zagraniczna

Napisano przez Remek w 28 czerwiec 2016 - 10:25 w VAT

Witam, mam pytanie w sprawie Jednolitego Pliku Kontrolnego, otóż spółka z siedzibą poza Polską nie posiada na terytorium Polski oddziału, przedstawicielstwa jak również zakładu czy stałego miejsca prowadzenia działalności na potrzeby podatkowe, nie zatrudnia pracowników. Jednocześnie jest w Polsce zarejestrowana na potrzeby VAT, jest podatnikiem VAT czynny. Spółka prowadzi zatem ewidencję na potrzeby VAT w Polsce i rozlicza się z tego podatku. Obroty spółki w Polsce nie przekraczają limitów, kwalifikujących ją jako "dużego przedsiębiorcę". Jednocześnie stosując te kryteria dla całej swojej działalności, uznało by się spółkę za dużego przedsiębiorcę. Czy wobec tego spółka na potrzeby prowadzenia ewidencji dla celów VAT w Polsce powinna od 1 lipca 2016 r. generować Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

#1973155 podniesienie kapitału zakładowego a PCC

Napisano przez Remek w 13 czerwiec 2016 - 09:23 w Inne podatki i opłaty

Dzień dobry, czy może ktoś się orientuje w danej sprawie, otóż spółka kapitałowa zamierza podnieść swój kapitał zapasowy. Czy zatem takie działanie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

#1971603 przywóz samochodu w celu jego złomowania a akcyza

Napisano przez Remek w 02 czerwiec 2016 - 11:55 w Inne podatki i opłaty

Witam, mam pytanie o opodatkowanie przywozu samochodów z innych krajów Unii Europejskiej w celu ich złomowania. Czy zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym? Co decyduje o tym, czy przywóz danego samochodu w celu jego złomowania wymaga uiszczenia podatku akcyzowego?

#1970563 kiedy odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej?

Napisano przez Remek w 25 maj 2016 - 13:54 w VAT

Podatnik dokonał zakupu kasy fiskalnej. Zawiadomił odpowiednie organy o rozpoczęciu ewidencjonowania przy użyciu tej kasy, złożył też zawiadomienie o miejscu jej instalacji. Z różnych jednak względów pierwsza transakcja została zaewidencjonowana przy użyciu tej kasy dopiero 2 miesiące po jej zainstalowaniu. Proszę o podpowiedź, w której deklaracji podatnik powinien odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup kasy? Czy dopiero w deklaracji za okres, w którym rozpoczął ewidencjonowanie?