Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika Mar-Tax

Odnotowano 37 pozycji dodanych przez Mar-Tax (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 29-listopad 19 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2204381 VAT-kup czy nkup

Napisano przez Mar-Tax w 14 sierpień 2020 - 11:22 w CIT

A dlaczego nie brutto?

#2204380 Zwolnienie z opłacania składek ZUS (Tarcza)

Napisano przez Mar-Tax w 14 sierpień 2020 - 11:20 w ZUS i prawo pracy

Nie

#2196905 Świadczenie postojowe - komu przysługuje, ile wynosi, jak wypełnić wniosek?

Napisano przez Mar-Tax w 01 czerwiec 2020 - 08:43 w Komentarze artykułów

Dlaczego mój wniosek mógł zostać odrzucony, jeżeli przychody spadły o ponad 18%?

Może dlatego, że to nie jedyny warunek aby się należało  :blink:

#2196403 Zwolenienie z podatku VAT

Napisano przez Mar-Tax w 28 maj 2020 - 07:33 w VAT

Jeśli handel nie będzie dotyczył artykułów, dla których ustawa VAT nie przewiduje zwolnienia, to rzeczywiście zwolnienie podmiotowe dotyczy obrotu (nie dochodu!) do 200 tys. zł (w pierwszym roku limit ustalany proporcjonalnie). Podatnik nie ma obowiązku rejestracji do podatku VAT jako podatnik zwolniony. Zwolnienie przysługuje "z urzędu" i nie trzeba go "uzyskiwać w US". 

#2196093 Zdrowotne

Napisano przez Mar-Tax w 26 maj 2020 - 07:10 w ZUS i Płace

Można. W zasadzie to nawet trzeba.

#2195702 niezgodna faktura

Napisano przez Mar-Tax w 22 maj 2020 - 07:39 w VAT

Ale pytanie jest zadane w dziale podatku VAT :-)

#2195592 Kontrola

Napisano przez Mar-Tax w 21 maj 2020 - 09:38 w Czas pracy

A skąd pomysł, że kontroler miałby sprawdzać akurat tylko rok wstecz?

#2195591 niezgodna faktura

Napisano przez Mar-Tax w 21 maj 2020 - 09:37 w VAT

Najprościej odliczyć VAT tylko z ceny zakupu maszyny (1300).

Drugą opcją (więcej "zachodu") jest odliczenie podatku VAT od całej kwoty zawartej na fakturze (1310) i skorygowanie podatku o wartość zawartą w 10u zł w deklaracji za okres, w którym mija 90 dni od upływu terminu płatności.

#2194785 Pożyczka antykryzysowa a podatek dochodowy

Napisano przez Mar-Tax w 15 maj 2020 - 09:40 w Komentarze artykułów

mnie interesuje co by było gdyby ktoś z tych 5000pln zapłacił dochodowy i vat, a kwotę za fakture od klientów przelał w całości na konto osobiste

A nie może?

#2194621 Wypowiedzenie umowy zlecenia

Napisano przez Mar-Tax w 14 maj 2020 - 11:29 w Zatrudnianie i zwalnianie

Dzień dobry,

dziękuję bardzo za odpowiedź, ale niestety nie przybliżyła mnie ona do rozwiązania mojego problemu.
Uściślę: w umowie zlecenia zapisany jest jedynie 14-dniowy okres wypowiedzenia, o wynagrodzeniu w jego okresie nie ma ani słowa.  Natomiast w wypowiedzeniu jest jedynie odnośnik do punktu umowy zawierającego informację o okresie wypowiedzenia. 

Jutro mam otrzymać wypłatę teoretycznie za 4 przepracowane w kwietniu dni i moim zdaniem okres wypowiedzenia. Natomiast obawiam się, że brak świadczenia pracy na wypowiedzeniu spowoduje, iż tych dodatkowych pieniędzy nie dostanę. Jest to dość znacząca kwota i chciałbym wiedzieć czy pracodawca ma rację nie wypłacając mi jej (o ile taka zaistnieje sytuacja), czy też nie.

Zadawałam to pytanie na wielu forach ale dostałam jednie tą jedną odpowiedź od Państwa. Są Państwo moim jedynym źródłem informacji w temacie. Proszę o pomoc.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić jak tą kwestię reguluje umowa. Jeśli brak jest w niej zapisów dot. wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, należy odwołać się do przepisów kodeksowych. Dający zlecenie może wypowiedzieć je w każdym czasie. Ciąży jednak na nim zobowiązanie zwrotu wydatków, które przyjmujący zlecenie poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

#2194577 Zakup towaru bez VATu

Napisano przez Mar-Tax w 14 maj 2020 - 07:23 w VAT

ok. tylko co dalej przy odsprzedaży muszę uwzględnić 23% VAtu jako swój koszt czy mogę policzyć 23% od swojej marży?

Należy "normalnie" naliczyć VAT od wartości netto sprzedaży, a nie od samej marży.

#2193901 Tarcza antykryzysowa 3.0 - jakie rozwiązania przewiduje?

Napisano przez Mar-Tax w 08 maj 2020 - 09:34 w Komentarze artykułów

Tarcza 3.0 nie zostanie podpisana przez Senat i Sejm i Prezydenta przed 11.05 - czyli terminem płatności ZUSów. Jeżeli zostanie podpisana po tej dacie, a ZUS za kwiecień zostanie już opłacony - czy wówczas można będzie ubiegać się o zwolnienie tylko za maj? Czy ma to także skutek wsteczny i będzie można ubiegać się o zwrot za marzec i kwiecień?

Z tego co pamiętam, to projekt nie przewiduje możliwości zwrotu już zapłaconych składek za kwiecień. Zwolnienie w takim przypadku będzie przysługiwało jedynie za maj.

#2193789 specustawa o koronawirusie

Napisano przez Mar-Tax w 07 maj 2020 - 10:57 w Zatrudnianie i zwalnianie

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu, a nie w nowej umowie czy aneksie do umowy. IMO Wymiar czasu pracy w nowej umowie to 8/8, a porozumienie zachowuje swoją moc w zakresie czasowego jego obniżenia.

#2193788 Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - ja...

Napisano przez Mar-Tax w 07 maj 2020 - 10:53 w Komentarze artykułów

drugą

#2193622 Pomijanie niskich kosztów przy księgowaniu

Napisano przez Mar-Tax w 06 maj 2020 - 11:11 w Rachunkowość

Bo zajmuje to czas, wpisywanie tego do KPIR, a takie kwoty rzecz jasna nie obniżą podatku dochodowego

Oczywiście, że obniżą. Osobną kwestią jest wysokość tej obniżki...

#2192735 Wystawianie faktur w dwóch krajach

Napisano przez Mar-Tax w 28 kwiecień 2020 - 10:25 w Podatki, rachunkowość, prawo - INFORLEX.PL

Prawo tego nie zabrania.

#2192706 Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i osób na umowach cywilnoprawnych

Napisano przez Mar-Tax w 28 kwiecień 2020 - 07:24 w Komentarze artykułów

Czy emerytka prowadząca działalność gospodarczą zatrudniająca 1 pracownika na cały etat może otrzymać świadczenie postojowe na siebie i pracownika.Sklep zamknięty - Centrum Handlowe.

Na siebie tak, na pracownika - nie.

#2192705 Dofinansowanie do wynagrodzeń przestój ekonomiczny

Napisano przez Mar-Tax w 28 kwiecień 2020 - 07:23 w Kadry i płace

Staramy się o dofinansowanie do wynagrodzeń z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Czy jeżeli pracodawca zatrudnia jednego pracownika i wprowadza przestój ekonomiczny, to czy kopię porozumienia o przestoju którą podpisał ten pracownik powinno się złożyć do Okręgowego Inspektora Pracy ??

Tak

#2192581 Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - kogo dotyczy, wzór wniosku

Napisano przez Mar-Tax w 27 kwiecień 2020 - 09:21 w Komentarze artykułów

Dzień dobry,

Moje przychody nie spadły w stosunku marzec do lutego o 15% natomiast zanotowałem spadek zysków o ponad 15%. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać ze świadczenia postojowego ?

Nie.

#2192580 Oświadczenie umożliwi ponowną wypłatę świadczenia postojowego

Napisano przez Mar-Tax w 27 kwiecień 2020 - 09:21 w Komentarze artykułów

Wzór oświadczenia w sprawie kontynuacji świadczenia postojowego ma być przygotowany przez ZUS w maju. Jak rozumiem, jeżeli u mnie nic nie uległo poprawie, tzn. nadal jako samozatrudniony nie zarabiam, wystarczy że takie oświadczenie wypełnię i otrzymam na kolejny miesiąc, czy już od razu na kolejne dwa miesiące...

Raczej na kolejny miesiąc, bo przecież przy analizie kolejnego m-ca, może się okazać, że firma "ruszyła".

#2192192 Tarcza 2.0 - jakie zmiany dla firm?

Napisano przez Mar-Tax w 23 kwiecień 2020 - 12:20 w Komentarze artykułów

Czy kosmetyczka zatrudniająca jednego pracownika moze się starac o to postojowe?

Może

Założyłam firmę 3 marca 2020, przedmiotem działalności jest sprzedaż odzieży i sprzętu turystycznego. Przez marzec i kwiecień nie miałam przychodów, czy będzie należało mi się postojowe dla samozatrudnionych?  

Nie

#2192076 Zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące (wniosek ZUS RDZ)

Napisano przez Mar-Tax w 22 kwiecień 2020 - 12:21 w Komentarze artykułów

Tylko dlaczego ZUS RDZ nadal nie został skorygowany na PUE?

"wniosek na PUE ZUS zostanie wkrótce zaktualizowany. Jeżeli chcesz przekazać wniosek elektronicznie skorzystaj z wniosku, który jest aktualnie dostępny. Jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1."

#2192075 Świadczenie postojowe - pytania i odpowiedzi MRPiPS

Napisano przez Mar-Tax w 22 kwiecień 2020 - 12:20 w Komentarze artykułów

Osoby posiadające inny tytuł do ubezpieczenia (inny przychód) nie mają prawa do postojowego.

Inny tytuł do ubezpieczeń społecznych - zgoda, inny przychód - niekoniecznie.

#2192013 Zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące (wniosek ZUS RDZ)

Napisano przez Mar-Tax w 22 kwiecień 2020 - 08:36 w Komentarze artykułów

W artykule jest błąd, limit dla jednoosobowej działalności został zniesiony

Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd! Limit został utrzymany.

#2192012 Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia dział...

Napisano przez Mar-Tax w 22 kwiecień 2020 - 08:33 w Komentarze artykułów

Na liście nie ma warszawskiego Urzędu Pracy i nie można złożyć wniosku.

a dokładnie to którego warszawskiego nie ma?