Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika c00ba

Odnotowano 1 pozycji dodanych przez c00ba (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 05-sierpień 19 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#1863945 praca na umowę zlecenie i własna działalność

Napisano przez c00ba w 01 grudzień 2014 - 13:14 w Prawo gospodarcze

Witam serdecznie,

mam nadzieję, zę nikt z tutaj zebranych nie będzie miał nic przeciwko temu, że wtrącę się na chwilę, ale widzę, że ten temat też mnie w jakiś sposób dotyczy, a wątpliwość bardzo trapi więc może i mnie uda się rozjaśnić posiadane wątpliwości.

Od początku października br. prowadzę jednoosobową dg w branży informatycznej. Wcześniej (tzn. od połowy lutego) pracowałem dla tegoż pracodawcy w ramach umowy zlecenia, jednak, na skutek oszczędności (że do zlecenia strasznie dużo dopłaca) ów zleceniodawca niejako postawił mnie przed sytuacją, że muszę założyć swoją działalność i tak też zrobiłem. Dopóki praca była to było OK, jednak teraz (jak również od tegoż samego człowieka się dowiedziałem) moje obowiązki i wykonywana w nich praca ulegną znacznemu ograniczeniu więc razem ustaliliśmy, że będę poszukiwał jakiegoś dodatkowego zatrudnienia (a może, jeśli trzeba będzie zrezygnuję z obecnego na rzecz tego, co znajdę - jak znajdę).

No i tu się zaczyna cały problem/wątpliwość: czy prawdą jest zasłyszana przeze mnie informacja, że jeśli zakładając firmę poprzez CEIDG wśród wielu innych branż (poradzono mi, że im więcej tym lepiej - teraz się zastanawiam, czy faktycznie lepiej ;-) ) wybrałem - jako przeważającą branżę (było ich wiele więcej) kod 63.11.Z [Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność] wówczas gdybym chciał teraz pracować dla innego podmiotu na zlecenie np. przy wprowadzaniu danych, czy też czymkolwiek innym, co niejako mieści się w ramach tej branży 63.11.Z to nie jest to możliwe, ponieważ następuje zbieg przedmiotu zlecenia z tym, co zawarte jest w działalności ? Pytam, bo słyszałem kilka odpowiedzi, niejednokrotnie rozbieżnych i nie wiem, która z nich jest prawdziwa ?  Jedną z nich była taka, że przecież zawsze mogę z następnym klientem zawrzeć umowę np. na sprzątanie :-) i wtedy nie będzie zbiegu branż, ale nie wiem, czy wówczas ktoś się do mnie nie przyczepi, że robię co innego, a w PKD mam co innego - chyba, że nikt tego nie sprawdza ?

Gdyby to było tak, że znajduję drugą pracę (dodatkową) i wtedy dogaduję się, że będę to robił w ramach działalności (co najwyżej musiałbym dorzucić nowe PKD) to byłoby wszystko łatwo i bezproblemowo (tym bardziej, że chyba i dla zleceniodawcy taka opcja byłaby korzystna finansowo, bo jego koszty byłyby mniejsze - a może się mylę ?), ale nie mam co do tego pewności, bo jeśli w ofercie jest zawarty jakiś konkretny wariant zatrudnienia to zapewne wynika on z konkretnych powodów (Najczęściej finansowych).

Reasumując: czy istnieje gdzieś jakieś źródlo informacji, gdzie mogę jasno dowiedzieć się, co mogę, a co nie, wykonywać (tzn. w jakiej formie zatrudnienia) prowadząc działalność, ażeby było to legalne, że tak to ujmę ?

Przepraszam za zbytnią objętość postu i z góry dziękuję za poświęcony czas i fatygę każdemu, komu będzie się chciało odpoowiedzieć choćby słowo choćby gdzie szukać info, czy coś w tym stylu, bo przecież nie musi tego robić smile.png

Kuba