Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zawartość użytkownika Kancelaria ITD-PIP

Odnotowano 14 pozycji dodanych przez Kancelaria ITD-PIP (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 03-sierpień 20 )


Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2217821 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 18 grudzień 2020 - 14:17 w Czas pracy

Jeśli bez naczep i bez przewożenia czegoś specjalnie, to OUT wystarczy. Na potrzeby potem wyjaśnienia taki zapisów w tachografie, dobrze jest wykonać wydruk z opisem sytuacji ("uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych, przejazd prywatny.").
#2217085 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 12 grudzień 2020 - 13:08 w Czas pracy

Konkretne wydłużenie o 2h jazdy na powrót do bazy dotyczy jazdy dziennej  (9/10h) oraz jazdy tygodniowej (56h). Czas jazdy dwutygodniowej można naruszyć również, ale już tylko w takim zakresie ile wymaga tego dojazd do najbliższego bezpiecznego postoju. Trzeba trochę niezależnie na te naruszenia patrzeć i wszystko opisywać w odpowiedni sposób.
#2210214 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 12 październik 2020 - 12:36 w Czas pracy

Witam,

Czy jeżeli kierowca przeprawia się promem z Holandi do Wielkiej Brytanii i w tym czasie robi 9 godzinny odpoczynek dobowy należy mu się ryczał za nocleg?
Co w przypadku jeżeli robi to w dzień? np od godz. 10:00 do godz. 19:00 ? 
Co w przypadku jeżeli robi odpoczynek dzienny dzielony za sprawą przeprawy promowej?

Z góry dzięki za info  

1. Jeśli ma zapewniony nocleg na promie, to ryczałt nie przesługuje.

2. Za granicą nie ma znaczenia w jakiej części dnia jest realizowany odpoczynek.

3. Prawidłowo odebrany odpoczynek promowy oznacza, że kierowca skorzystał z noclegu na promie a zatem nie przysługuje ryczałt.
#2210001 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 09 październik 2020 - 10:39 w Czas pracy

Może są jeszcze inne pytania lub niepewność? Jeśli tak zapraszam na bezpłatny webinar w środę o delegacjach. Będzie okazja zweryfikować tematy (i poznać się on-line). Info w stopce.
#2209986 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 09 październik 2020 - 08:44 w Czas pracy

Akurat delegacje kierowcy należą się zawsze gdy tylko opuszcza miejscowość gdzi ejest siedziba. Ten zapis w umowie nie ma znaczenia dla kierowców, bo ustawowy zapis o delegacjach jest ważniejszy i mówi od razu o miejscowości. Zatem sugeruję nawet nie kombinować z województwem albo coś, bo każdy wyjazd z miejscowości z siedziby firmy jest już delegacją ii tylko kwestia czasowo ile trwa. Jeśli pow. 8h, to już należy się pół diety.
#2209967 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 08 październik 2020 - 20:00 w Czas pracy

Przy systemie równoważnym i okresie 3-miesięcznym trzeba jeszcze powiadomić PIP o takiej zmianie.

 

A tak to na tyle co info z opisu wygląda całkiem profesjonalnie. Diabeł może tkwić w szczegółach tych zapisów - ale wygląda ok.
#2206792 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 07 wrzesień 2020 - 22:23 w Czas pracy

Jeśli oznaczył na tachografie to jako "postój" to będzie przerwa. Jeśli ustawił jako dyspozycję - to nie jest to dobrze oznaczona przerwa.
#2201066 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 09 lipiec 2020 - 12:48 w Czas pracy

Najlepiej z prawdziwą - czyli wtedy kiedy zostało wystawione zaświadczenie (poniedziałek).

 

A nie lepiej nauczyć kierowce wpisów manualnych, żeby samodzielnie sobie takie informacje wprowadzał do tachografu / na wykresówkę?
#2199292 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 23 czerwiec 2020 - 12:55 w Czas pracy

Tak. Za ostatnie 28 dni trzeba mu na drogę wykazać taką aktywność i będzie ok.
#2195118 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 18 maj 2020 - 09:54 w Czas pracy

Czy jadąc prywatnie, nie posiadając działalności gospodarczej pojazdem powyżej 7,5 T (ciągnik, autobus, ciągnik + naczepa) muszę przestrzegać rozp. 561 lub UoCPK? Np. mam autobus i chcę jechać z rodziną nad morze? Mam ciągnik siodłowy i chce sobie tak pojeździć.

Przewozy niehandlowe (prywatne) mają ograniczenie do 7,5t, więc powyżej tej wartości należy stosować normalnie przepisy 561. Autobusem 10-17 osób można się wyłączyć z ograniczeń czasu jazdy/odpoczynków (art 13 / 561). UoCPK nie dotyczy w tym przypadku osoby prywatnej.
#2195117 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 18 maj 2020 - 09:49 w Czas pracy

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące rozliczania godzin ponadwymiarowych przy niepełnym etacie. Zatrudniam kierowców samochodów ciężarowych na 3/4 etatu, w równoważnym systemie czasu pracy, mają wprowadzony indywidualny rozkład czasu pracy, 3 miesięczny okres rozliczeniowy oraz wypłacane comiesięcznie zaliczki na poczet godzin nadliczbowych, nocnych i dyżurów. Czy za godziny ponadwymiarowe mogę płacić im tak jak za godziny nadliczbowe po zamknięciu okresu rozliczeniowego czy należy je wypłacać miesięcznie?

Godziny ponadwymiarowe są rodzajem pracy ponad normę czyli nadgodzin, zatem są traktowane w ramach "ryczałtu". Potem rozliczenie ryczałtu uwzględnia niedopłaty i wyrównanie za te wszystkie składniki, więc można to traktować razem. Znając realia różnych sposobów liczenia - osobiście polecam porównać sposób wprowadzenia wartości normy średniotygodniowej dla niepełnego etatu i zasadność (ekonomiczność) rozkładu indywidualnego. Jeśli zechce Pani bezpłatnie skonsultować i porównać wyniki - zapraszam do kontaktu  forum@itd-pip.pl
#2195114 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 18 maj 2020 - 09:44 w Czas pracy

 

Witam. Proszę o informację, jeżeli kierowca śpi w kabinie to czy powinien otrzymać ryczałt za nocleg. Wg. wyroku Sądu Najwyższego z 24.01.2018 r. powinien. chyba, że w regulaminie jest zapis, że ryczałt za nocleg jest wliczony w kwotę delegacji. Czy dobrze zrozumiałam ten zapis?

 

To zależy od zapisów w regulaminie wynagradzania i od warunków jakie ma zapewnione. Ryczałt przysługuje wtedy gdy pracownik nie korzysta z miejsca noclegowego zapewnionego przez pracodawcę. Sama kabina ma swoje ograniczenia, dlatego stosuje się różne metody kompensaty, zapisów - aby nocleg w kabinie był uznany za prawidłowy. Można ustalić wysokość tego świadczenia, formę wypłaty, itd..
#2185177 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 25 luty 2020 - 00:32 w Czas pracy

Pomimo wszystko pracowali w sumie 4 dni w tym tygodniu. Ostatni dzień pracy (czwarty) zaczął się o 14:07 w czwartek i jego zakończenie jest najpóźniej w piątek o godzinie 14:07, a skończyli wcześniej (10:41). Czyli w piątek jako "doba pracownicza" po 14:07 nic już się nie działo, więc nie ma pracy.

 

Ale! Zmuszanie pracownika do wypisania urlopu nie jest najlepszym sposobem na wypełnienie pustego dnia. Pracownicy nie muszą wypisywać wniosku o urlop wypoczynkowy na polecenie pracodawcy. Są na to inne sposoby, aby taki dzień wykorzystać do rekompensaty np. nadmiarowych składników, pracy w inne dni wolne.

 

Sam argument kierowców nie do końca jest trafiony (że pracowali w piątek), ale ostatecznie mają rację, ze nie chcą pod przymusem wykorzystywać urlopu, jeśli sami prywatnie go nie potrzebują odbierać.
#2183181 EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

Napisano przez Kancelaria ITD-PIP w 05 luty 2020 - 17:42 w Czas pracy

Oczywiście, że należy wyliczyć i wypłacić to co się faktycznie należy. Ryczałt (szczególnie ten zaniżony) nie zwalania z wypłaty dobrego wynagrodzenia. Natomiast jeśli wyjdą niższe, to można tylko skorygować nadpłatę dyżuru (ale rzadko się to robi w praktyce).

 

Przy takim niskim ryczałcie na 99% będzie dopłata po 3 miesiącach i to spora. Pracownik ma otrzymać należne mu wynagrodzenie, a ustalenie wysokości ryczałtu powinno być poprzedzone analizą przewidywanych składników, czyli wykonuje się np. symulację za ostatnie 6 miesięcy i na takiej podstawie ustala się wysokość ryczałtów za poszczególne składniki. 100 zł to jest raptem 2-3 nadgodziny, z 5 dodatków nocnych i kilka godzin dyżuru.

 

Kierowca, który pracuje przez 20 dni w miesiącu i jeździ tylko po 7-8 godzin dziennie, ma do wypłacenia minimum 10 godzin dyżuru po stawce ok 8 zł - to już daje 80 zł do wypłaty dodatkowej, a gdzie nocne i nadgodziny?  1 nadgodzina jest warta ok 25-35 zł.. a nadgodzin w miesiącu bywa kilkadziesiąt.....  Nadgodzin i nocnych nie można "ukryć" w minimalnej krajowej, więc warto podejść do sprawy profesjonalnie i nie gdybać, bo to są poważne tematy i wpływają na mieć lub nie mieć kierowców w swojej firmie.

 

Zapraszam do współpracy - takie symulacje wykonujemy bezpłatnie, dopasowujemy zasady wynagrodzeń aby dokumenty były zgodne z przepisami i aby kierowcy otrzymywali to na co się umówili z pracodawcą zatrudniając się w danej firmie. Zasady wynagradzania są różne i zawsze trzeba się chwilę zastanowić nad tym, co będzie najlepsze dla obu stron. Kancelaria ITD-PIP jest prywatną firmą z 4 oddziałami w Polsce, własnym licencjonowanym oprogramowaniem SuperTacho z dostępem przez WWW dla klientów i ogromnym doświadczeniem. A wszystko to oferujemy w bardzo partnerskich zasadach współpracy przyprawionych gratisowymi poradami i wsparciem prawnym adwokatów i radców wyspecjalizowanych w prawie transportowym UE.