Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika Lennka

Odnotowano 331 pozycji dodanych przez Lennka (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 10-grudzień 18 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#1076012 DATA ODLICZENIA VAT

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 08:55 w VAT 2014

tak, możesz w dacie faktycznego (fizycznego) otrzymania faktury.

#1076009 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 08:54 w ZUS i Płace

A mam jeszcze pytanie, bo czytałam wyżej, że nie trzeba najpierw wyrejestrować tylko od razu ZUA zmiana, zgadza się?

I to oświadczenie mozna wpiąć do akt osobowych?

#1076007 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 08:53 w ZUS i Płace

Ok, dziękuję ślicznie. :)

#1075996 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 08:34 w ZUS i Płace

Tak właśnie myślałam, ale dostałam informacje, że jako datę powstania obowiązku wpisuję datę z aneksu do umowy na czas nieokreślony... i trochę się zdziwiłam..

Ale dobrze, że wszystko wyjaśnione.. :)

a to robi się jakos przez kreatora czy dokumenty wprowadzone->nowy->(..)-> zua itd. ?

bo jesli robię właśnie tak to wszystkie dane muszę uzupełnić jeszcze raz tak?

#1075992 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 08:23 w ZUS i Płace

A jesli pracownik dostał np. umowę na okres próbny, 3 miesięczny i po tych 3 miesiącach dostał umowę np. na 2 lata i kolejną umowę na czas nieokreślony to jaką datę, z której umowy tej pierwszej?

I zmieniam adres zameldowania czy zamieszkania?

Wszędzie zgłaszając do ubezpieczeń mam podany tylko adres zameldowania (w sytuacji gdy zamieszkania jest taki sam), czy dobrze?

i pozostałe dane równiez uzupełniam?

#1075977 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 15 kwiecień 2014 - 07:58 w ZUS i Płace

??

#1075779 Rachunek przy zleceniu

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 10:40 w ZUS i Płace

I wypłaca sie na podstawie tego rachunku. :)

#1075778 Rachunek przy zleceniu

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 10:40 w ZUS i Płace

Wpisz sobie w google rachunek do umowy zlecenia i wyskoczy Ci pełno wzorów.

Ja polecam Druki-IPS mozna sciagnac wersje demo i jest tam pelno wzorów umów, rachunków, oświadczeń, wniosków, multum wszystkiego. :)

#1075713 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 09:25 w ZUS i Płace

Czyli jak nie zgłaszam DO to teraz też nie? smile.png

Ok, to robiąc ZUA zmianę to muszę wpisać wszystko od nowa jeszcze raz, wszystkie dane itp. a datę powstania obowiązku to jaką jeśli miał przedłużaną umowę dwa razy, to datę pierwszego zawarcia umowy?

I w adresie zameldowania zmieniam na nowy, tak?

A czy pracownik musi mi dać coś na piśmie czy wystarczy, ze zrobi to ustnie?

#1075710 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 09:20 w ZUS i Płace

Czyli jak nie zgłaszam DO to teraz też nie? smile.png

Ok, to robiąc ZUA zmianę to muszę wpisać wszystko od nowa jeszcze raz, wszystkie dane itp. a datę powstania obowiązku to jaką jeśli miał przedłużaną umowę dwa razy, to datę pierwszego zawarcia umowy?

I w adresie zameldowania zmieniam na nowy, tak?

#1075688 umowa na czas określony

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 08:45 w Kadry i ZUS

od do.

#1075669 zus zua- zmiana adresu pracownicy

Napisano przez Lennka w 14 kwiecień 2014 - 08:14 w ZUS i Płace

Jeśli zmienia się tylko adres zameldowania to na jakim druku należy zgłosić do ZUS? Jeśli nastąpiła zmiana dowodu osobistego to też na innym należy zgłosić?

#1042833 zgubiona faktura

Napisano przez Lennka w 07 kwiecień 2014 - 07:17 w Różne tematy

Poproście dobrego informatyka, może uda mu się odzyskać tą fakturę. A nie prowadzicie żadnej rozpiski/zeszytu z terminami płatności czy coś w tym stylu?

#1042138 godziny nadliczbowe

Napisano przez Lennka w 02 kwiecień 2014 - 12:34 w Czas pracy

jesli pracujecie od pon. do piatku to sobota 100%, reszta 50%.

#1041287 Wypowiedzenie umowy

Napisano przez Lennka w 01 kwiecień 2014 - 11:39 w Zatrudnianie i zwalnianie

5 miesięcy jest z okresem próbnym 3 miesięcznym? jeśli tak to wypowiedzenie miesięczne.

#1040594 Odliczanie VAT paliwo kwiecień 2014

Napisano przez Lennka w 31 marzec 2014 - 20:42 w VAT 2014

Mam taki problem:

Samochód do 3,5t. ma homologacje+ Vat 1 do tej pory odliczano Vat od paliwa 100%. Samochód będzie używany wyłącznie w działalności gosp.Czy będziemy mogli dalej odliczać 100% za paliwo? Jeśli tak to czy muszę powiadomić o tym Urząd Skarbowy?

tak, możesz pod warunkiem, ze bedzie TYLKO do działalności wykorzystywany dany samochód. i musisz powiadomić US , złożyc VAT 26 (jak dobrze pamietam) i prowadzić ew. do tego samochodu, inaczej mowiac rozliczac sie z kazdego km, spisywac stan licznika itp.

Poza tym wg tych nowych przepisów nie jest jednoznacznie określone co jest zaliczane do zakresu mieszanego a co tylko do dz. gosp. więc istnieje duże ryzyko , ze dla US coś będzie już celem prywatnym a dla Ciebie służbowym...

#1040001 korekta deklaracji rocznej PIT-37

Napisano przez Lennka w 31 marzec 2014 - 07:29 w PIT i PKPiR

Nie zgadzam się z takim uogólnieniem, gdyż Dorcia13 nie wykazała w zeznaniu dodatkowych dochodów, co skutkować może koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku. Skoro tak, to nie chcąc płacić ustawowych odsetek, powinna skorygować swoje zeznanie podatkowe do 30 kwietnia br.

#1039602 rozliczenie PIT elektronicznie, dochody małoletniego dziecka

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 15:21 w PIT i PKPiR

Właśnie ten przychód za poprzedni rok jest jakby takim podpisem weryfikującym. :)

#1039601 kiedy dostanę zwrot nadpłaty podatku PIT

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 15:16 w PIT i PKPiR

W mojej miejscowości jeśli pójdzie się do US można sprawdzić jak daleko jeszcze jest dany PIT (stoi na korytarzu komputer i kto umie to sam sobie sprawdzi w programie, a kto nie - temu pomaga pracownik). :)

Zeznania złożone przez internet mają "pierwszeństwo" przed papierowymi. :)

#1039600 PIT-11 problem

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 15:14 w PIT i PKPiR

Podejrzewam, że jak dla Ciebie będzie potrzebny formularz PIT-37 - idź do US i poproś właśnie o PIT-37, lub (osobiście bardzo polecam) pobierz program do rozliczania PITów, który nazywa się "epity" i postępuj zgodnie z kreatorem. Jeśli chcesz możesz wstawić tu na forum swoje PIT-11(chodzi mi o liczby) to Ci wyliczę i podeślę cały PIT-37.

#1039599 zaswiadczenie

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 15:09 w ZUS i prawo pracy

Sądzę, że możesz, jesli wynagrodzenie zostało wypłacone zgodnie z terminem obowiązującym w regulaminie zakładu.

#1039589 faktura korygująca

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 14:20 w PIT i PKPiR

Witam, mam pytanie, otóż w zeszłym roku wystawiliśmy fakturę w funtach (faktura dla polskiego kontrahenta), faktura została zaksięgowana itp. natomiast teraz trzeba tą fakturę skorygować i funty poprawić na euro, moje pytanie, czy po wystawieniu faktury korygującej będziemy musieli robić korektę VAT(za dany miesiąc w którym fa została wystawiona) i PIT za 2013 r.? Faktura korygująca zostanie wystawiona np. z datą dzisiejszą czy to spowoduje jakieś zmiany odnośnie zeszłego roku i konkretnego miesiąca?

Proszę o radę.

Dziękuję.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć?

#1039588 VAT po 1.04 Pomóżcie

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 14:18 w VAT 2014

To wszystko jest jak narazie bardzo niejasne, bynajmniej jak dla mnie. Więc:

nabycie, import, wytworzenie pojazdu samochodowego cele prywatne i firmowe cele wyłącznie firmowe 50% 100%* najem, leasing, itp.
(odliczanie VAT od czynszu najmu, rat leasingowych, itp.)
umowa zawarta przed 1 kwietnia 2014 r. i przed tym terminem nastąpiło wydanie pojazdu umowa zawarta:
1) po 31 marca 2014 r., lub
2) przed 1 kwietnia 2014 r.,
    ale samochód wydano po
    31 marca 2014 r. ładowność ≥ 500 kg** ładowność < 500 kg** cele prywatne
i firmowe cele wyłącznie
firmowe 100%
- konieczne
zarejestrowanie umowy
najmu (leasingu, itp.)
w urzędzie skarbowym cele prywatne i firmowe cele wyłącznie firmowe 50% 100%* 50% 100%* paliwo cele prywatne i firmowe cele wyłącznie firmowe ładowność ≥ 500 kg** ładowność < 500 kg** 100%* 50% 0%
(do 30 czerwca 2015 r.) towary montowane w pojazdach i usługi z tym związane

100%

(bez względu na to, czy pojazd wykorzystywany jest do celów wyłącznie firmowych, czy również do celów prywatnych)
- dotyczy towarów, których przeznaczenie obiektywnie wskazuje, że mogą być wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej (np. taksometry montowane w taksówkach) oraz usług ich montażu, konserwacji, itp. inne wydatki (naprawy, konserwacje, itp.) cele prywatne i firmowe cele wyłącznie firmowe 50% 100%* Legenda: * Warunkiem odliczania 100% VAT jest złożenie informacji do urzędu skarbowego o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów firmowych i prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (nie dotyczy pojazdów przeznaczonych do odsprzedaży, sprzedaży i do oddania wyłącznie na wynajem, leasing, itp., gdy odsprzedaż, sprzedaż, najem, itp. stanowi przedmiot działalności podatnika oraz samochodów konstrukcyjnie przeznaczonych wyłącznie do celów firmowych - w tym przypadku konieczne może być przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego). ** W tabeli przyjęto pewne uproszczenie, tj. za pojazdy o ładowności ≥ 500 kg należy rozumieć pojazdy samochodowe (inne niż samochody osobowe) mające 3 lub więcej liczby miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy, które posiadają homologację ciężarową. Z kolei za pojazdy o ładowności < 500 kg należy rozumieć samochody osobowe i inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

Dołączona grafika 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Jak wpiszesz w google:

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. "g o f i n" -> wybierz 3 link od góry, bardzo fajny artykuł, polecam, i ostatni wyraz wpisz bez "" i spacji.

A co z samochodami, które wykorzystujemy już kilka lat ? Do nich też się przepisy zmieniają?

#1039583 Odliczanie VAT paliwo kwiecień 2014

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 14:08 w VAT 2014

A mam jeszcze pytanie, co z pozostałymi samochodami, które są już od kilku lat używane w działalności gosp. (np. w firmie transportowej)? czy do nich przepisy z odpisem dot. paliwa się zmieniają? jak to teraz będzie?

#1039544 Mandat za paragon

Napisano przez Lennka w 27 marzec 2014 - 12:22 w Działalność gospodarcza

Czy jeżeli klient nie weźmie wydanego paragonu to również mogę dostać mandat?

Nie, mandat wystawiany jest w przypadku NIE WYDANIA paragonu.