Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika Hagor

Odnotowano 5 pozycji dodanych przez Hagor (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 29-listopad 19 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2088389 Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Napisano przez Hagor w 26 luty 2018 - 11:42 w Podatki, rachunkowość, prawo - INFORLEX.PL

Witam chciałbym udzielić znajomemu pożyczkę no wartości 10000 zł. Z tego co wyczytałem wartość odsetek nie może przekroczyć 4xstopa lombardowa, czyli na ten moment jakieś 10%. Natomiast jako wynagrodzenie chciałbym otrzymać 20%( pożyczone na 12 miesięcy, więc 20% w skali roku). Wiem, że oprócz odsetek mogę policzyć również prowizję od pożyczki. W związku z powyższą sytuacją mam kilka pytań. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy przychód w postaci odsetek od pożyczki jest przychodem od kapitałów pieniężnych obłożonym 19% (podatku Belki) ? Cz jest to ten sam przychód jak w przypadku lokat bankowych?

2. Czy w ogóle jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej mogę pobrać prowizję( nie mylić z odsetkami) ?

3. Jeśli chciałbym uzyskać prowizję jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to jaki przychodem będzie dla mnie właśnie: przychód z tytułu prowizji ?

4. Jaki jest maksymalny próg wysokości prowizji, czy 10% nie będzie za duże ?

#2079534 Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

Napisano przez Hagor w 09 styczeń 2018 - 18:49 w Rachunkowość

Dziękuję za odpowiedź, teraz rozumiem :)

#2078992 Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

Napisano przez Hagor w 07 styczeń 2018 - 12:11 w Rachunkowość

Ale skoro rozbijemy zaksięgowaną kwotę pożyczki wraz z odsetkami z konta Rozrachunki z tyt. pożyczek, na konta analityczne kwota pożyczki oraz odsetki, to jak w momencie spłaty odsetek zaksięgować przychód, skoro zarówno na koncie analitycznym "odsetki" jak i "przychód finansowy" zapis wystąpi po stronie Ma.

#2078916 Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

Napisano przez Hagor w 06 styczeń 2018 - 14:52 w Rachunkowość

"Wiem, że nikt tak nie księguje " - a skąd wziąłeś taki przykład księgowania ?

Z książki ( nie jestem księgowym a tylko się uczę)

Rzeczywiście wydaje się to być bardziej czytelne, ale z drugiej strony istnieje też takie konto jak 140-2 Weksle ( Wykaz kont zaczerpnięty z materiałów pomocniczych). A więc skoro pożyczka zabezpieczona jest wekslem (nie wiem czy w praktyce tak jest) to nie powinno się tego zaksięgować na takim koncie ?.

Jeśli chodzi o udzielną pożyczkę, to na koncie" pożyczki udzielone" zaksięgować kwotę pożyczoną czy kwotę pożyczoną + należne odsetki?

#2078646 Zaksięgowanie udzielonej pożyczki

Napisano przez Hagor w 04 styczeń 2018 - 23:29 w Rachunkowość

Dziękuję za odpowiedź :)

Takie właśnie odpowiedzi otrzymywałem, tylko nie rozumiem dlaczego miałoby to być księgowane na koncie rozrachunkowym, razem z rozrachunkami z firmą x,y,z. a nie zaksięgowane na koncie inwestycji firmy. Dokładniej chodzi mi o czytelność tego zapisu. Bo przecież jeśli firma będzie chciała przejrzeć wszystkie swoje inwestycje krótko i długoterminowe, powinno to znajdować się chyba w jednym miesjcu. Wiem, że nikt tak nie księguje ale dopiero się uczę i tym bardziej chciałbym wiedzieć dlaczego się mylę.

Pozdrawia.