Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zawartość użytkownika F-22

Odnotowano 3 pozycji dodanych przez F-22 (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 27-wrzesień 20 )


Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2077323 Harmonogram- dni wolne w systemie podstawowym

Napisano przez F-22 w 28 grudzień 2017 - 11:27 w Czas pracy

tak,tak nie mam pojęcia że nie jestem kompetentny że brak mi szkoły że nie mam studiów a najlepiej to żebym się zamkną bo wy macie rację jak Bronek Komorowski(shogun). Chodzi o pojęcie podstawowy.W kodeksie nie ma takiego pojęcia "podstawowy" tylko rozdział 2 mówi o normie i ogólnym wymiarze czasu pracy. Normą jest 8 godzin i 40 godz. tygodniowo w wersji przyjętej podstawowej i nienaruszalnej bo jest to norma i ten system zwany "podstawowym" z zastrzeżeniem art,135-138 i 143 i 144 Gdzie te normy mogą być w harmonogramie rozszerzone lub zmniejszane ale musisz przyjąć inny system np"równoważny" lub inny.  Wiadomym jest że nie można mieszać systemów w jednym harmonogramie. Natomiast ogólny wymiar czasu dotyczy okresu rozliczeniowego gdzie mnożysz 40 godz. przez liczbę tygodni planowanej pracy. Czyli okres rozliczeniowy może wynosić 1 tydzień a max. w podstawie 4 m-ce. Pracownikom którzy pracują w podstawie 8 godz.dziennie 40 godz w tygodniu w stałym czasie nie trzeba tworzyć harmonogramu (np: administracja) bo jest to zagwarantowane systemem "podstawowym". Czyli normą i ogólnym wymiarem czasu pracy. Słowo "przeciętny" w literaturze fachowej jak twierdzą niektórzy Ustawodawca zastosował ten termin bo ta norma  była by w ogóle nienaruszalna i sztywna 40 godz. W Harmonogramie jest sztywna dla ogółu a indywidualnie jest ruchoma. Nie masz co wpadać w szał. Tak ogólnie jak widzę są dwie szkoły jedni piszą w książkach i twierdzą że w podstawowej wersji normy są nie naruszalne w harmonogramie a inni uczą że można  cuda nie widy robić aby ogólny wymiar się zgadzał. Podobnie jest to z terminem "w miarę możliwości" dotyczy badań BHP. Co jest miarą możliwości że pracownik powinien wykonać badania okresowe w czasie pracy. Od kogo czy od czego to zależy?. Zależy kto komu przekazał wiedzę i sam jaką interpretacje przyjął i uczy ludzi. To chyba normalne w Polsce tak jak w sądach różnie interpretują prawo. Dozo !!!
#2077258 Harmonogram- dni wolne w systemie podstawowym

Napisano przez F-22 w 27 grudzień 2017 - 21:44 w Czas pracy

Witam ! w art.129 §1 mówi o ogólnym wymiarze czyli tzw. podstawowym nie więcej niż 8 godzin na dobę. Tak. Czy można wydłużyć ten czas czyli te 8 godzin na dobę?. Jeżeli według niektórych nie można bo jest to sztywny czas pracy w wersji podstawowej. To o jakiej przeciętnej i wydłużającej ŁĄCZNY czas pracy tygodniowy do 48 godzin mówi art.131par.1. Nie chodzi mi co pracodawca może ale jakie są zasady w tworzeniu harmonogramu dla wszystkich pracowników np. jakiejś grupy. Kadry nie mogą wpisać innego wymiaru niż 8 godzin. nie mogą wpisać np.12 godz bo nie mogą planować godzin nadliczbowych.(cecha grafiku równoważnego) TAK. jeżeli nie mogą planować nadgodzin w grafiku to nie mogą wpisać 6 dni pracy w grafiku tylko 5 bo to wykracza poza tygodniowy wymiar czasu pracy powyżej 40 godz. TAK. Pracodawca może wydłużyć czas pracy do 48 godzin tygodniowo na podstawie art. 131 par.1. i zaprosić do pracy przez ogłoszenie "praca na potrzeby pracodawcy" która jest nie planowana i spontaniczna. TAK. a nie na podstawie art.129§1. Pracodawca nie może grzebać w grafiku jak w bombie. Można grzebać w harmonogramie poszczególnych pracowników a nie np całego zakładu. Jeżeli chodzi o art.129§5. mówi: " Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy" itd. O co chodzi? dokładnie idzie oto że pracodawca(dobroczyńca) może na przykład wydłużyć okres rozliczeniowy do np.8 miesięcy lub więcej jeżeli przedstawiciel załogi się na to zgodzi. wyprodukuje grafik (według twojego założenia że wszystko się zgadza w okresie rozliczeniowym)że przez pierwsze 21 dni w styczniu nie będziesz pracował tylko zaczniesz w lutym pracę i odpracujesz te dni w kolejne soboty w innych miesiącach. Skoro możesz mieć wolne np.5 dni w styczniu w lutym,marcu,kwietniu itd. to nic nie stoi na przeszkodzie żeby była ciągłość wolnego np.33dni.  Za co będziesz żył i płacił rachunki itd. Właśnie żeby uniknąć takich wolnych "dziur" w danym miesiącu mówi ten art.129 par 5. Mało tego żeby ten numer przeszedł pracodawca powinien wyjść do władz sejmiku województwa(chyba) o zezwolenie na taki przestój bo spadła mu ilość zamówień o mniej więcej 30% i dostanie pozwolenie na taki numer. więc wtedy może na podstawie odrębnych przepisów obniżyć zarobek do minimalnej krajowej. W ten sposób można obniżyć zarobek nawet prezesowi firmy.  pomyśl że tworzysz grafik według zasad bo takie są. Dzięki i nara!!!
#2077034 Harmonogram- dni wolne w systemie podstawowym

Napisano przez F-22 w 24 grudzień 2017 - 22:33 w Czas pracy

Witam ! Pracuję w systemie podstawowym okres rozliczeniowy 4 miesiące.Dodatkowo w warunkach szkodliwych.Pracodawca sporządza harmonogram pracy na 2 m-ce. w taki sposób że w jednym tygodniu pracy np. w pierwszym tygodniu rozliczeniowym ustala pracownikom 4dni wolne a w następnych tygodniach ustala soboty pracujące w tych 2-uch miesiącach. W pierwszym miesiącu np.styczniu 2018 jest do przepracowania ustawowo 168 godzin. U naszego pracodawcy czas pracy w styczniu wynosi 160 godzin.(w lutym 160 ustawowo)u naszego pracodawcy 168 godzin.Moim zdaniem w systemie podstawowym nie można zaznaczyć w harmonogramie  dni wolnych w 5-cio dniowym tygodniu pracy. Jedynie wydłużyć do 48godzin na potrzeby pracodawcy przez obwieszczenie nie przez grafik lub w innym systemie. Bardziej to przypomina system równoważny lub skróconego tygodnia pracy niż system podstawowy. I jak to się ma do art.129par5 gdy w jednym miesiącu pracownik wypracował za mało dni pracy ze względu na grafik. a w drugim za dużo bo pracował w 3soboty pod rząd. Moje pytanie : CZY TO NORMALNE I CO MOŻNA ZROBIĆ I JAK UDOWODNIĆ BŁĄD PRACODAWCY.  Z góry dziękuję bo ta sytuacja jest chora.Pracownicy na zwolnieniu lekarskim są traktowani jak by zakład nie pracował przez te 4 dni a oni nie byli na zwolnieniach i muszą pracować ba "odpracować" w soboty zwolnienie. to dopiero lipa co?