Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika bazyliczek

Odnotowano 147 pozycji dodanych przez bazyliczek (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 12-listopad 18 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#167727 Zwrot towaru od klienta

Napisano przez bazyliczek w 22 marzec 2013 - 09:14 w Działalność gospodarcza

Kiedy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot towaru od klienta?

#169593 Zmiany w VAT

Napisano przez bazyliczek w 02 kwiecień 2013 - 09:15 w Podatki

Witam!Chciałbym zebrać kompleksową wiedzę na temat zmian w VAT od 1 kwietnia 2013 roku. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca o zmianach w VAT?

#169874 Zmiana siedziby firmy

Napisano przez bazyliczek w 03 kwiecień 2013 - 10:07 w Działalność gospodarcza

Gdzie nalezy wykazać zmianę siedziby firmy. Czy trzeba w tym celu złożyć wniosek o zmienienie wpisu w CEIDG?

#167214 Zlecenie a dzieło

Napisano przez bazyliczek w 21 marzec 2013 - 08:57 w Kadry i ZUS

Chciałbym się dowiedzieć, która z umów cywilnoprawnych - umowa zlecenia czy umowa o dzieło jest korzystniejsza przy zatrudnianiu studentów i dlaczego?Pozdrawiam

#167722 Zdjęcia na stronie internetowej

Napisano przez bazyliczek w 22 marzec 2013 - 09:12 w Działalność gospodarcza

Chciałbym zamieszczać zdjęcia produktów na swojej stronie internetowej. Niektóre robię sam, a nie które pobieram z internetu. Jak legalnie zamieścic zdjęcie produktu pochodzące z internetu?

#173270 Zbiorcze świadectwo pracy

Napisano przez bazyliczek w 19 kwiecień 2013 - 07:56 w Kadry i ZUS

Witam!Chciałem się dowiedzieć jakie są zasady wystawiania zbiorczych świadectw pracy. Kiedy można tego dokonać? W jakich okolicznościach możliwe jest wydanie zbiorczego świadectwa pracy?Dziękuję

#168118 Zawieszenie działalności gospodarczej a urlop wychowawczy pracownika

Napisano przez bazyliczek w 25 marzec 2013 - 08:40 w Działalność gospodarcza

Pracownik poszedł na urlop wychowawczy. Będzie na nim conajmniej przez 2 lata. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zawieszenie działalności gospodarczej przez jego pracodawcę?Dziękuje za odpowiedzi:)

#164463 Zawieszenie działalności gospodarczej

Napisano przez bazyliczek w 12 marzec 2013 - 08:46 w Kadry i ZUS

Witam!Czy można jakoś wznowić działalność na jeden dzień i ponownie zawiesić działalność tak aby nie powstał obowiązek zapłacenia niestety już pełnej składki ZUS ? Ze względu na spore koszty które odpisałem zarówno w podatku jak i w VAT , nie widze możliwości zlikwidowania działalności gdyz musiałbym zwrócić kilkanaście tysięcy ... Bardzo proszę o pomoc jak ta sprawę rozwiązać bez kosztówPozdrawiam

#147471 zawieszenie działalności

Napisano przez bazyliczek w 04 styczeń 2013 - 11:59 w Działalność gospodarcza

jeśli jesteś pracodawcą, to nie możesz zawiesić działalności. Podstawową zasadą przy zawieszaniu działalności gospodarczej jest niezatrudnianie pracowników.

#146951 zatwierdzone zmiany 2013

Napisano przez bazyliczek w 02 styczeń 2013 - 15:17 w ZUS i prawo pracy

Od 1 stycznia nie trzeba co miesiąc wystawiać RMUA - ale zawsze na żądanie pracownika.

#167212 Zatrudnianie niepełnosprawnych

Napisano przez bazyliczek w 21 marzec 2013 - 08:55 w Kadry i ZUS

Chciałbym zacząć zatrudniać niepełnosprawnych. Jak przygotować zakład pracy do zatrudniania niepełnosprawnych? Gdzie trzeba zgłosić chęć zatrudniania niepełnosprawnych? Jakie warunki należy spełnić?

#167290 Zatrudnianie niepełnosprawnych

Napisano przez bazyliczek w 21 marzec 2013 - 10:39 w Kadry i ZUS

A jak starać się o dofinansowanie?

#173053 Zatrudnianie na niepełny etat

Napisano przez bazyliczek w 18 kwiecień 2013 - 09:28 w Kadry i ZUS

Witam!Chciałem się dowiedzieć jakie obowiązki ma pracodawca, który zatrudnia pracownika na niepełny etat. Czy są jakieś różnice w stosunku do obowiążków wobec pracownika na pełnym etacie?Dzięki

#174931 Zatrudnianie młodzieży na umowę zlecenie

Napisano przez bazyliczek w 29 kwiecień 2013 - 07:33 w Kadry i ZUS

Chciałem się dowiedzieć czy dozwolone jest zatrudnianie osób poniżej 18 roku życia na umowę zlecenie. Czy przy zleceniu konieczna jest zgoda rodziców?

#165219 Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Napisano przez bazyliczek w 14 marzec 2013 - 08:59 w Kadry i ZUS

CześćChciałem się dowiedzieć czy po zakończeniu działalności gospodarczej mogę liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Czy odrazu mogę udać się do urzędu pracy i po jakim czasie mogę się spodziewać zasiłku?Dziękuję za odpowiedzi ;)

#153708 Zamknięcie firmy, otwarcie nowej a co z umowami?

Napisano przez bazyliczek w 31 styczeń 2013 - 10:33 w Działalność gospodarcza

Należy pamiętać, że sporządzając umowę cesji nie rozwiązuje się przenoszonej umowy. zobowiązania z niej płynące przechodzą bowiem na nowy podmiot. gdyby jednak rozwiązanie takiej umowy miało miejsce podważyłoby to prawa i obowiązki które z niej wynikają. Gdyby w takiej sytuacji wynikł spór między stronami to można by było podnosić, że obowiązki wcale nie istnieją.

#146932 zamkniecie DG

Napisano przez bazyliczek w 02 styczeń 2013 - 14:38 w Działalność gospodarcza

Zamknięcie jednoosobowej działalności należy rozpocząć od złożenia wniosku CEIDG-1 z informacją o likwidacji firmy. Formularz ten trzeba złożyć najpóźniej w terminie 7 dni od daty na nim zamieszczonej. J

Możesz to zrobić na 3 sposoby. Tradycyjnie poprzez złożenie formularza w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Drugi sposób to przesłanie wniosku przez stronę internetową www.ceidg.gov.pl, dla przedsiębiorców posiadających podpis elektroniczny lub profil zaufany. Ostatnia możliwość, to przesłanie CEIDG-1 pocztą. W tym przypadku należy pamiętać żeby podpis przedsiębiorcy na wniosku był poświadczony przez notariusza.

#146935 zamkniecie DG

Napisano przez bazyliczek w 02 styczeń 2013 - 14:40 w Działalność gospodarcza

Złożenie formularza CEIDG-1 z informacją o likwidacji działalności stanowi jednocześnie powiadomienie o tym fakcie urzędu skarbowego i służy też wykreśleniu z rejestru REGON.

Będąc płatnikiem VAT-u, składasz również dokument VAT-Z. Do ZUS-u natomiast trzeba samodzielnie złożyć formularz ZUS ZWUA - czyli wyrejestrowanie ubezpieczonego.

#375646 zaliczka na podatek dochodowy-PILNE jak ob...

Napisano przez bazyliczek w 21 maj 2013 - 12:33 w Zakładanie firmy

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi złożyć deklarację VAT-7 do 25 dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu kalendarzowym. W dokumencie tym rozliczane są podatek VAT naliczony i należny, z których wynika obowiązek podatkowy lub zwrot.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która posiada status "małego podatnika" (firma, której roczna sprzedaż brutto nie przekroczyła równowartości 1,2 mln euro) może rozliczać podatek VAT kwartalnie. W takiej sytuacji należy co kwartał składać deklarację VAT-7K. Termin złożenia formularza to 25 dzień miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Podatek VAT wynikający z deklaracji VAT-7 trzeba zapłacić do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza podatek VAT kwartalnie, opłaca go do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale.

Podatek VAT w ramach Unii Europejskiej

Przedsiębiorcy, którzy dokonują wewnątrzunijnej sprzedaży lub zakupu towarów lub usług muszą złożyć formularz VAT-UE, za okres, w którym doszło do transakcji. Termin złożenia to 15 dzień miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy VAT-UE. Oprócz tego, VAT z transakcji w ramach Unii Europejskiej rozlicza się na formularzu VAT-7 lub VAT-7K, razem z podatkiem VAT krajowym.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji w ramach Unii Europejskiej, muszą posiadać unijny numer VAT. Aby go uzyskać, należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Dokumenty te powinny zostać przekazane do urzędu przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej transakcji. Jeśli formularze są wypełnione prawidłowo i przekazane do urzędu osobiście, rejestracja następuje natychmiast.

#161078 Zakładanie gospodarstwa agroturystycznego

Napisano przez bazyliczek w 27 luty 2013 - 11:54 w Zakładanie firmy

Witam!Mam własne gospodarstwo na wsi, w malowniczej okolicy. Chciałbym założyć gospodarstwo agroturystyczne. Czy jako rolnik muszę zakładać własną firmę, czy mogę rozpocząć przyjmowanie gości bez tego?

#166445 Zakładanie firmy w Anglii

Napisano przez bazyliczek w 19 marzec 2013 - 08:56 w Zakładanie firmy

Witam!Chciałem się dowiedziec jakie są formalności przy zakładaniu własnej firmy w Anglii. Będzie to firma remontowo - budowlana. Gdzie iść na początku, jakie mieć ze soba dokumenty? Proszę o pomoc:)

#156930 Zakładanie firmy w 2013 roku

Napisano przez bazyliczek w 13 luty 2013 - 08:16 w Zakładanie firmy

W połowie stycznia weszły w życie przepisy, na podstawie których nie trzeba już informować PIP i PIS o założeniu działalności. Jak w 2013 roku krok po kroku założyć własną firmę? O czym pamiętać, na co uważać, jak się zachować?

#163682 Zakładanie butiku/ sklepu odzieżowego

Napisano przez bazyliczek w 08 marzec 2013 - 10:07 w Zakładanie firmy

Chciałbym założyć sklep odzieżowy, mały butik głównie z odzieżą dla Pań. Mam juz lokaliację i wizje sklepu. Moje pytanie dotyczy wymaganych pozwoleń. Czy taki sklepik musi mieć jakieś dodatkowe pozwolenia na swoje funkcjonowanie?

#169598 Wystawianie faktur - upoważnienie

Napisano przez bazyliczek w 02 kwiecień 2013 - 09:19 w Działalność gospodarcza

Chciałem sie dowiedzieć, czy istnieje możliwośc upoważnienia kogos do wystawiania faktur w imieniu przedsiębiorcy? Jeśli tak to w jaki sposób dokonać takiego upowaznienia?

#144893 wypowiedzenie!! potrzebna pomoc

Napisano przez bazyliczek w 13 grudzień 2012 - 15:17 w Kadry i ZUS

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia zależy od przepracowanego przez pracownika okresu. Jeśli pracujesz mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie. Powyżej 6 miesięcy pracy wypowiedzenie trwa miesiąc, a jeżeli okres pracy trwa co najmniej 3 lata to okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące.