Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Podstawa urlopu jak ustalic


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 5 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

koleżanka

Napisano 25 marzec 2020 - 21:10

a, przepraszam, nie zauważyłam, że mowa o pracowniku tymczasowym


Anita12

Napisano 25 marzec 2020 - 00:03

art. 17 ust. 10 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się:

1)

sumując kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu;

2)

a następnie dzieląc otrzymany wynik przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa w pkt 1;

3)

a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent, ustaloną zgodnie z ust. 8.

Przepis jednoznaczny wynika z niego że podstawa wynosi 0,00. Mam stosować inny przepis określający jaką mam przyjąć podstawę dla urlopu?

koleżanka

Napisano 24 marzec 2020 - 23:16

Chyba nie chcesz powiedzieć, że jako ekwiwalent będzie miał zero złotych. 


Anita12

Napisano 24 marzec 2020 - 23:00

Pracownik jest wynagradzany stała miesięczną stawką, podstawę wynagrodzenia chorobowego/zasiłku ustaliłam z Umowy.
To pracownik tymczasowy mam tutaj na uwadze art. 17 ust. 10 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych... Pracownik nie otrzymał żadnego wynagrodzenia (jego suma wynagrodzeń za ostatnie 6 m-c poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu wynosi 0,00 zł), a więc jego podstawa wynosi 0,00

koleżanka

Napisano 24 marzec 2020 - 22:51

Nie napisałaś najważniejszej rzeczy - jak on jest wynagradzany. 

A jak wyliczyłaś wynagrodzenie chorobowe i zasiłek ?


Anita12

Napisano 24 marzec 2020 - 14:52

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę przez 40 dni. Od 21 lutego do 31 marca. Umowa podpisana 21 lutego. Pracownik miał rozpocząć pracę o 23.00 dnia 21/03. Rozchorowal się dnia 21/02 zwolnienie wykracza poza 31.03, umowa nie będzie kontynuowana.

Czy pracownikowi przysługuje urlop będzie trzeba mu wypłacić ekwiwalent?
Jaką będzie podstawa urlopu 0,00 zł? Mając na uwadze że pracownik nie otrzymał żadnego wynagrodzenia (otrzymał tylko wynagrodzenie chorobowe + zasilek).

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)