Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: SODiR- PFRON


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 4 + 9 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 28 marzec 2019 - 21:04

Poczytaj sobie ustawę.


Napisano 28 marzec 2019 - 13:39

czyli rozumiem ze jeśli w trakcie zatrudnienia os. staje się niepełnosprawna to na nią przysługuje dofinansowanie? 


Napisano 28 marzec 2019 - 08:28

rozumiem ten efekt zachęty ... tylko pisze jakich info. udzieliła mi Pani w PFRON... no i to czy kiedyś PFRON nie zakwestionowałby takiego "obejścia".

 


PFRON kwestionuje ostatnio wszystko, niektórzy batalie prowadzą po kilka lat, bo w tej instytucji interpretują prawo jak im się podoba (słynne jest stanowisko, które mówiło, że do wynagrodzenia pracownika, który posiada zajęcie komornicze, nie przysługuje dofinansowanie, bo koszty płacy nie są ponoszone w całości - PFRON ponoć zwolnił szybko radcę prawnego, który ten idiotyzm wymyślił).

 

Prawnie - dofinansowanie przysługuje na nowozatrudnionego pracownika w warunkach efektu zachęty - pracownik zatrudniony po przerwie jest nowozatrudnionym - potwierdza to nawet PFRON na swojej stronie opisując ponowne zatrudnienie tej samej osoby niepełnosprawnej - wydrukować to i trzymać na wypadek kontroli.


Napisano 28 marzec 2019 - 08:17

Nie ma możliwości wykazania efektu zachęty na takiego pracownika, bo nie został zatrudniony jako osoba niepełnosprawna ale też nie trzeba - dofinansowanie przysługuje od dnia przedstawienia orzeczenia pracodawcy - pod warunkiem, że z orzeczenia wynika, że jest to jego pierwsze orzeczenie/stał się osobą niepełnosprawną w trakcie zatrudnienia u tego pracodawcy.


Napisano 28 marzec 2019 - 07:33

a co z pracownikiem który już pracuje iw trakcie zatrudnienia dostaje orzeczenie, czy można tutaj wykazac efekt zachęty?


Napisano 27 marzec 2019 - 14:41

rozumiem ten efekt zachęty ... tylko pisze jakich info. udzieliła mi Pani w PFRON... no i to czy kiedyś PFRON nie zakwestionowałby takiego "obejścia".


Napisano 27 marzec 2019 - 13:03

PFRON robi w ostatnim czasie wszystko byle nie wypłacać dofinansowania, na szczęście sądy administracyjne im trochę brużdżą.

 

Nie ma żadnego przepisu, który mówiłby o tym, że nie można otrzymać dofinansowania na pracownika ponownie zatrudnionego - pani z PFRON mocno nadinterpretowała, jak to PFRON ma ostatnio w zwyczaju (poziom merytoryczny pracowników z info schodzi mocno na psy, i niestety z działem prawnym jest to samo). Większej gimnastyki wymaga spełnienie efektu zachęty, szczególnie, jak nie wychodzi ilościowy, ale wiele firm z tego skorzystało w okresie, kiedy pojawiło się ostateczne stanowisko co do podmiotów powiązanych.

 

Stanowisko PFRON o braku możliwości otrzymania pomocy, jeżeli nie wystąpiło się o nią w pierwszym możliwym momencie też jest tylko stanowiskiem - nigdzie nie odnoszą się do konkretnych przepisów, choć twierdzą, że jest to zgodne z przepisami UE.

 

Doczytaj, bo jak nie wiesz czym jest efekt zachęty i nie masz pojęcia jaki warunek musisz spełniać, żeby dofinansowanie otrzymać, to nadal nie macie osoby, która mogłaby się tym zająć.

 

 


Napisano 27 marzec 2019 - 12:06

ale zwolnic tylu pracowników(18)i ich ponownie zatrudnic to ciezko uzyskac ten efekt zachety? poza tym babka w PFRON powiedziała mi, ze jej zdaniem juz na tych którzy powróciliby do pracy nie można byłoby brac dof. tylko na innych. a czy takie zakombinowanie z tym zwolnieniem przeszłoby Waszym zdaniem? 

a tak na marginesie jest to głupie ze nie mozna bo przeciez sytuacja firmy moze sie zmienic i kiedys w lepszej syt. finans. taka pomoc mogła byc niepotrzebna a dzisiaj moze byc inaczej... poza tym to zadna zacheta do zatrudniania niepelnosprawnych poza te 6% bo tylko trzeba im dac dodatk 10 dni urlopu itd to jaka zachęta


Napisano 27 marzec 2019 - 07:06

Teoretycznie pozamiatane, ostatnie stanowisko PFRON/BON mówi o tym, że jeżeli w momencie wystąpienia warunków do uzyskania pomocy o tę pomoc nie wnioskowano, to oznacza, że nie była ona na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej potrzebna i się nie należy. Brak wiedzy niestety, jak brak znajomości prawa, szkodzi.

 

Rozwiązaniem może być zwolnienie za porozumieniem stron osoby/osób niepełnosprawnych w momencie, kiedy wiecie, że wystąpi efekt zachęty ilościowy i zatrudnienie ich po dwóch, trzech dniach przerwy - bierzecie dofinansowanie na nowozatrudnionych. Można tak też z jakościowym, ale z tym jest trochę więcej zabawy i naprawdę trzeba ogarniać temat, żeby to robić.


Napisano 26 marzec 2019 - 22:52

Otrzymałam informacje. z PFRON, że mimo że jesteśmy zwolnieni z wpłat na PFRON i osiągamy wszystkie warunki do dof. do wynagrodzeń nie możemy się o nie ubiegać ponieważ taki wniosek powinien być złożony niezwłocznie po osiągnięciu wymagań , czyli w 2016 r.,ale co jeśli w tym czasie w firmie nie było osoby , która mogłaby się tym zająć albo nie wiedziała, że można o takie dof. wnioskować?

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)