Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Podstępne rozwiazanie umowy o pracę


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 2 + 3 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

ZosiaA

Napisano 17 styczeń 2020 - 10:07

Witam,[/size]
 
tutaj warto odnosić się do zapisów Kodeksu pracy dotyczących przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę. Przepisy mówią jasno, że nowy właściciel firmy staje się pracodawcą - zastępuję dotychczasową stronę umowy o pracę. [/size]
Proszę pamiętać, że obecny oraz nowy pracodawca muszą pisemnie poinformować pracowników o nadchodzących zmianach na minimum 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu na innego pracodawcę. [/size]
 
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "[/size]Przejęcie zakładu pracy a rozliczenie zatrudnionych pracowników" na poradniku przedsiębiorcy.
 
Co do zasady, nie musi się Pan godzić na podpisanie porozumienia między stronami. Dotychczasowa umowa, jeżeli terminy na to wskazują, będzie obowiązywała u nowego pracodawcy (a także jej warunki). [/size]
Nowy pracodawca ma natomiast 7 dni od momentu przejęcia zakładu prawo zaproponować nowe warunki pracy i płacy. Niestety ale art. 23(1a) Kp zakłada że nowy pracodawca (nie objęty układem zbiorowym lub zatrudniający mniej niż 20 pracowników)  może zaproponować porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia ale tylko jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorstwa na to wskazuje.[/size]
Nie trzeba się na nowe warunki godzić - od od dnia odrzucenia warunków zacznie lecieć okres wypowiedzenia umowy pierwotnej.[/size]
 
W kwestii odpraw - tylko jeżeli wyłączną przyczynę rozwiązania stosunku pracy stanowią przyczyny niedotyczące pracowników, odprawę nabywają pracownicy indywidualni (gdy firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników). [/size]
 
Artykuł "[/size]Wypowiedzenie zmieniające - kiedy należy się odprawa?" dostępny również na poradniku przedsiębiorcy zgłębia ten temat.
 
Jeżeli w firmie są związki zawodowe - warto z nimi o tym porozmawiać.[/size]

A skąd pomysł, że to przejęcie pracowników?
Elaborat kopiuj/wklej bez znaczenia

Napisano 17 styczeń 2020 - 09:31

Witam,

 

tutaj warto odnosić się do zapisów Kodeksu pracy dotyczących przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę. Przepisy mówią jasno, że nowy właściciel firmy staje się pracodawcą - zastępuję dotychczasową stronę umowy o pracę. 

Proszę pamiętać, że obecny oraz nowy pracodawca muszą pisemnie poinformować pracowników o nadchodzących zmianach na minimum 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu na innego pracodawcę.

 

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Przejęcie zakładu pracy a rozliczenie zatrudnionych pracowników" na poradniku przedsiębiorcy.

 

Co do zasady, nie musi się Pan godzić na podpisanie porozumienia między stronami. Dotychczasowa umowa, jeżeli terminy na to wskazują, będzie obowiązywała u nowego pracodawcy (a także jej warunki). 

Nowy pracodawca ma natomiast 7 dni od momentu przejęcia zakładu prawo zaproponować nowe warunki pracy i płacy. Niestety ale art. 23(1a) Kp zakłada że nowy pracodawca (nie objęty układem zbiorowym lub zatrudniający mniej niż 20 pracowników)  może zaproponować porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia ale tylko jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorstwa na to wskazuje.

Nie trzeba się na nowe warunki godzić - od od dnia odrzucenia warunków zacznie lecieć okres wypowiedzenia umowy pierwotnej.

 

W kwestii odpraw - tylko jeżeli wyłączną przyczynę rozwiązania stosunku pracy stanowią przyczyny niedotyczące pracowników, odprawę nabywają pracownicy indywidualni (gdy firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników).

 

Artykuł "Wypowiedzenie zmieniające - kiedy należy się odprawa?" dostępny również na poradniku przedsiębiorcy zgłębia ten temat.

 

Jeżeli w firmie są związki zawodowe - warto z nimi o tym porozmawiać.

 

ZosiaA

Napisano 02 styczeń 2020 - 08:00

Czekamy na dalsze informacje :)

RobolKTK

Napisano 02 styczeń 2020 - 07:55

Na wstępie życzę Wam by Nowy Rok ułożył się po waszej myśli i udało zrealizować się założone cele nie tylko na płaszczyźnie zawodowej :)

 

a wracając do spraw zawodowych,

Koledzy z pracy dziś idą na badania do nowego lekarza zakładowego, zgodzili się podpisać porozumienie stron będąc nadawcą. Ja natomiast zgłosiłem nowemu, problem z zakończeniem dotychczasowej umowy i dowiedziałem się, żebym dał znać z jakim dniem będą mogli mi wystawić umowę. Wszelką pracę dla nowego będę wykonywać obecnie na umowę o dzieło. Stary pracodawca nie rozmawia o sposobie zakończenia dotychczasowej, może jeszcze nie doszło do niego iż na obecny sposób się nie zgodziłem.


ZosiaA

Napisano 31 grudzień 2019 - 14:42

To wiesz co robić :)
Sam nie odchodź, niech cię zwolni.

RobolKTK

Napisano 31 grudzień 2019 - 13:32

Zosia pewnie nie chce bo to znów dodatkowy koszt. Powiedzmy sobie, w obecnej sytuacji kompromisem wydaje się porozumienie z winy zakładu z zachowaniem prawa do odprawy. Mam albo to opisane wyjście albo naciskanie na wypowiedzenie. 

Zakład został sprzedany, nie został wydzielony na żadną spółkę córkę, tylko kupiła go firma z zewnątrz. Obecna forma porozumienia wygląda tak, że to pracownik sam chce odejść a nie, że miejsca pracy zostały zlikwidowane poprzez sprzedaż. Zdaje się to być kpiną z zatrudnionych osób lub przynajmniej nie traktowaniem ich poważnie
 


ZosiaA

Napisano 31 grudzień 2019 - 13:15

Dobrze, tylko pytanie, czy pracodawca zechce tak się rozstać, z jego winy.

RobolKTK

Napisano 31 grudzień 2019 - 13:13

doczytałem, że może być jeszcze jedna forma rozstania się ze starym pracodawcą poprzez zakończenie umowy wnikające z porozumienia stron ale gdy wnioskuje o nie pracodawca.

Jak rozumiem wtedy, też zachowane jest prawo do odprawy a dodatkowo mogę zacząć pracę u nowego nie będąc związanym ze starym.Dobrze rozumuję?


Dorota

Napisano 31 grudzień 2019 - 13:06

Skoro będzie zatrudniony u starego i nowego, to obaj odprowadzają składki.


RobolKTK

Napisano 31 grudzień 2019 - 13:00

Rozmawiałem z nowym pracodawcą i powiedziałem mu jak sytuacja wygląda, że nie zgadzam się na obecną formę zakończenia ze starym. Dowiedziałem się też, że opóźnienie może być efektem późnej decyzji kredytowej kupca (nowego pracodawcy)

W czwartek będę rozmawiać ze "starym pracodawcą" i przedstawię mu propozycję wypowiedzenia z możliwością zwolnienia świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i z nowym pracodawcą podpiszę nową umowę na czas nieokreślony. Wydaje mi się to najlepszym i najbardziej uczciwym rozwiązaniem. Też przy okazji zakończę stare zlecenia dla starego i powoli rozpocznę nowe.

Pytanie wtedy, który pracodawca odprowadza składki/ZUS? bo okres wypowiedzenia i praca będą się pokrywać.


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)