Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: wstępna opłata leasingowa a koszty


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 4 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 11 kwiecień 2014 - 09:05

Witam,
Ktoś może podpowie jak rozliczyć vat w takiej sytuacji?
Umowa leasingu samochodu osobowego w marcu, opłata wstępna płatna do 31-marca, odbiór samochodu w kwietniu?
Jakie procentowe odliczenia zastosować do opłaty wstępnej i pozostałych rat leasingowych?


Napisano 09 kwiecień 2014 - 07:42

Przedsiębiorca w 2013 prowadził pełną księgowość, a od 01.01.2014 w związku ze spadkiem obrotów jest na KPiR.
Co się dzieje z kosztami z tytułu opłaty wstępnej leasingu operacyjnego, Firma w 2013r wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy i opłatę wstępną w 2013r (pełna księgowość) księgowana przez RMK, czy w 2014r może zaksięgować w kup tą część która została na RMK na dzień 31.12.2013 ?


Napisano 03 kwiecień 2014 - 09:04

Tutaj dokładniejsze informacje:

http://inforfk.pl/ka...-leasingu.html


Napisano 03 kwiecień 2014 - 09:01

Był artykuł na inforze o tym niedawno i była tam interpretacja podatkowa która mówiła że jak najbardziej można wliczać w koszty jednorazowo 

 

Wstępna opłata leasingowa (jaką jest np. czynsz inicjalny czy zerowy), co do zasady ma charakter opłaty samoistnej bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, natomiast jej poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłata ta jest wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. W takim przypadku w płaszczyźnie podatkowej wstępne opłaty leasingowe, jakimi są czynsz inicjalny i zerowy, powinny zostać zaliczone do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania ich w czasie. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu funkcję, jaką spełniają czynsz inicjalny i zerowy, należało rozpatrywać „na płaszczyźnie czynności przygotowawczych do ich zawarcia – warunkowej, więc odnoszącej się w ogóle do zawiązania stosunku zobowiązaniowego umowy leasingu. W stanie faktycznym sprawy, wydatki leasingobiorcy (skarżącego) z tytułu czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego dokonywane były bowiem niejako „ awansem ” stanowiąc warunek niezbędny po pierwsze do związania stron umowy węzłem obligacyjnym umowy leasingu (czynsz inicjalny), po drugie, do udostępnienia przedmiotu leasingu przez leasingodawcę (czynsz zerowy).


Napisano 03 kwiecień 2014 - 08:47

byłabym ostrożna z tym jednorazowym zaliczeniem w koszty,

czasami opłaty wstępne są wyższe niż 10% wartości leasingu, wtedy może to być znaczna kwota ,którą powinno zaliczyć w koszty proporcjonalnie

a jak macie w polityce rachunkowości ujęte takie sytuacje ?

 


koleżanka

Napisano 15 marzec 2014 - 13:46

[font="georgia, serif;"]wg mnie zalicza się w koszty jednorazowo[/font]


Oleńka

Napisano 10 marzec 2014 - 10:27

Wydaje się, że wstępna opłata leasingowa to opłata jednorazowa o innym charakterze niż raty leasingowe. Czy należy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo?, a może proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

 


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)