Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Emerytury kobiet z rocznika 1953 - ponowne przeliczenie


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 6 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 21 październik 2019 - 09:50

Morawiecki nakazał wycofać ustawę z obrad sejmu, ale pan senator Borowski obiecał, że w kolejnej kadencji, jak to będzie już możliwe, to projekt ponownie zgłosi.


Emerytka 1953

Napisano 21 październik 2019 - 09:30

Witam,chyba jednak jeszcze nie do konca,bo orzeczenie TK sobie,a ZUS sobie.Ja złożyłam wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i dostałam odpowiedz,że juz za pózno,bo mineło 5 lat i nie przeliczą.Senatorowie  pracowali nad ustawą aby ZUS nie zasłaniał się przedawnieniem,ale niestety Sejm nie zdążył,jak twierdzi Pan senator Marek Borowski, Pan premier Morawiecki zdjął z obrad sejmu tą ustawę,500 + było ważniejsze  i teraz niewiadomo co dalej.

Mam zapytanie czy te obnizone emerytury bedą tylko okresowo,czy juz tak do naszej śmierci.To chyba jakaś

kara za przejscie na wczesniejsza emeryture.

 

Emerytka rocznik 1953


Emerytka 1953

Napisano 21 październik 2019 - 09:22

Tutaj należ ZDECYDOWANIE PODKREŚLIĆ, ze w stosunku do rocznika kobiet z 1953 r i mężczyzn z 1948 roku PRAWO ZADZIAŁAŁO WSTECZ ( rządy PO-PSL) , bo te roczniki były ostatnimi, które nie powinny obowiązywać nowe przepisy, TE ROCZNIKI MIAŁY ZERO DNI OKRESU PRZEJŚCIOWEGO, a wojsko, policja ma 15 letni okres przejściowy. Kobiety były waleczne i TK oddał im sprawiedliwość - walczyłyśmy 6 lat o nią, obrażano nas, wszyscy decydenci udawali, że nic się nie stało, ale TK uznał nasze racje i dziękujemy z całego serca- sprawiedliwość jeszcze jest w naszym kraju.


Napisano 04 sierpień 2019 - 09:29

Gdzie ten wyrok zostanie opublikowany?


rdom

Napisano 13 maj 2019 - 12:33

Widze, że zainteresowanie tematem jest  znikome. Na stronie ZUS jest informaqcja iżś wnioski mogą składać tylko te osoby, którym decyzje emerytalne wydano   mniej niż 5 lat temu. Dotyczyło by to w zasadzie  tylko tych którzy  urodzili sie końcem grudnia 1953 r. , a ponieważ  już wtedy wydłużano wiek emerytalny, ich decyzje  zostały wydane w marcu lub  kwietniu 2013 . ZUS kłamie, w uzasadnieniu wyroku TK ta kwestia jet ujeta tak  jak piszę wyżej.


rdom

Napisano 12 maj 2019 - 15:18

Uzupełnię trochę poprzedni post, akurat jestem po napisaniu dwóch odwołań od decyzji negatywnych  ZUS. Ja osobiście z ZUS świadczeń  nie pobieram, więc nie  wiedziałem iż w tak potężnej  instytucji  mogą wydawać decyzje na tak żenującym poziomie. Np. piszącemu decyzję  mylą się kodeks postępowania cywilnego / który będzie miał zastosowanie w sądzie okręgowym,  od kodeksu postepowania administracyjnego który ma zastosowania do postepowania emerytalnego w ZUS.  W jednej z decyzji  posłużyli się jakimś dziwacznym wzorem, więc pouczenie mówiło o prawie skargi do sądu rejonowego, a nie  do sądu okręgowego. Zdarza się iż  tego samego dnia wydają postanowienie o wznowieniu postepowania, a za chwilę decyzje odmowną . To jest akcja nakazana z centrali ZUS, taka akcja łamie wyraźnie prawo KPA nakazuje  wprawdzie szybko procedować ale i wnikliwie, pogłębiając zaufanie do organów państwa. Jak można wnikliwie  rozpatrzyć sprawę, skoro na przeczytanie  samego wyroku z uzasadnieniem , także wskazanych  w tym uzasadnieniu innych orzeczeń  TK trzeba  kilku godzin, jeśli ktoś  rozumie język prawniczy.  TK konsekwentnie od wielu lat wskazuje, że przepisy ustawy zwykłej  czyli np. KPA nie mogą ograniczać prawa obywateli  do skonsumowania skutków  wyroków TK.  W sieci znajdzie uproszczone wzory skargi na  decyzje ZUS.  Można więc i samemu sobie napisać. Ale są też dwie inne drogi - można się zgłosić do ZUS i złożyć u nich odwołanie od decyzji do protokołu, nie mogą tego nikomu odmówić. Można tez udać się do najbliższego sądu okręgowego i w takim samym trybie / czyli do protokołu/ przyjmą od was  odwołanie. Nie wolno odpuścić.  W uzasadnieniu wyroku TK wskazał też iż określony  w KPA  termin 30 dni na złożenie wniosku o wznowienie postepowania nie jest wiążący, więc nawet jeśli ktoś się spóźnił. Więc jeśli ktoś się spóźnił  i nie wiedział np. o tym  do 21 kwietnia, powinien teraz złożyć wniosek. ZUS  wtedy zapewne  odmówi wznowienia postepowania emerytalnego, ale musi wtedy wydać decyzję od której znowu mamy skargę do sądu, więc  sprawa będzie się dalej toczyć. Na  stronie z linku niżej pani radcy prawnej z Łodzi pod jej zdjęciem jest opisany sposób uzyskania od niej poradnika  dotyczącego  odwołania od negatywnej decyzji  emerytalne: https://e-prawopracy.../zus/emerytury/


rdom

Napisano 11 maj 2019 - 17:15

Moja mama rocznik 1953  dostała odpowiedź z ZUS na pismo w sprawie niekorzystnego naliczenia jej emerytury. Wiecie jaką odpowiedź dostała: "zakład ubezpieczeń Społecznych po rozpatrzeniu wniosku z dnia ... odmawia uchylenia decyzji z dnia  10.05.2013 r i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa "!!!!!!!

Paradoks prawda?. Zus przyznaje się do błędu, ale powołuje się na art 146 $1 KPA w którym to z powodu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, zamiast 10 lat na wniesienie skargi, pozostaje tylko 5 lat na jej wniesienie, a termin upłynął w 2018 r.

Wierzyć się nie chce!!!

 

TK w punkcie 118 uzasadnienia wyroku pisze wyraźnie, że wznowienie ma nastąpić w oparciu o art. 190 ust. 4 Konstytucji, a to jest co innego niż  wznowienie przewidziane w różnych przepisach proceduralnych. Gdyby tak było jak pisze ZUS w decyzji, to TK by postepowanie umorzył jako bezprzedmiotowe.  Więc w ZUS nie czytali  uzasadnienia TK.  Prawnicy powinni sobie poczytać  tezy TK do wyroku  SK 60/05. Obowiązkowo trzeba składać  odwołanie do sądu okręgowego. Odwołanie jest zawsze bezpłatne.


rdom

Napisano 11 maj 2019 - 16:50

Każdy powinien sobie na stronie TK przeczytac wyrok i jego uzasadnienie. A od decyzji odmownej ZUS obowiązkowo trzeba składać  odwołanie do sądu okręgowego. Na odwołanie jest 30 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie składa się w dwóch egzemplarzach  w ZUS który wydał decyzję. Przed chwila napisałem tu obszerny post , ale zachciało mi się zarejestrować na forum, więc post zniknął . Już wczoraj napisałem skarge na taką decyzję sąsiadce, dziś będę pisał dla żony. Bez sądu z ZUS nie wygra. A jak będzie wśadzie4 ? A to zależy, zależy czy akurat sędziemu zechce się iść pod prąd, bo prezes nie jest ani kobietą ani z rocznika 1953.   Wyrok TK ma sygnaturę  P 20/16 . 


MaSu

Napisano 10 maj 2019 - 08:31

Moja mama rocznik 1953  dostała odpowiedź z ZUS na pismo w sprawie niekorzystnego naliczenia jej emerytury. Wiecie jaką odpowiedź dostała: "zakład ubezpieczeń Społecznych po rozpatrzeniu wniosku z dnia ... odmawia uchylenia decyzji z dnia  10.05.2013 r i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa "!!!!!!!

Paradoks prawda?. Zus przyznaje się do błędu, ale powołuje się na art 146 $1 KPA w którym to z powodu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, zamiast 10 lat na wniesienie skargi, pozostaje tylko 5 lat na jej wniesienie, a termin upłynął w 2018 r.

Wierzyć się nie chce!!!


Napisano 10 maj 2019 - 06:59

Jestem rocznik 1952, przeszłam także na wczesniejsza emeryturę nadal pracując. Czy i mnie dotyczy ta sprawa ? Pozdrawiam. Barbara

 


Jak wół pisze, że dotyczy to osób z rocznika 1953, poza tym nie pracowałaś , więc co chcesz przeliczać?


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)