Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika bazyliczek

Odnotowano 147 pozycji dodanych przez bazyliczek (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 12-grudzień 18 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#375646 zaliczka na podatek dochodowy-PILNE jak ob...

Napisano przez bazyliczek w 21 maj 2013 - 12:33 w Zakładanie firmy

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi złożyć deklarację VAT-7 do 25 dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu kalendarzowym. W dokumencie tym rozliczane są podatek VAT naliczony i należny, z których wynika obowiązek podatkowy lub zwrot.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która posiada status "małego podatnika" (firma, której roczna sprzedaż brutto nie przekroczyła równowartości 1,2 mln euro) może rozliczać podatek VAT kwartalnie. W takiej sytuacji należy co kwartał składać deklarację VAT-7K. Termin złożenia formularza to 25 dzień miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Podatek VAT wynikający z deklaracji VAT-7 trzeba zapłacić do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza podatek VAT kwartalnie, opłaca go do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale.

Podatek VAT w ramach Unii Europejskiej

Przedsiębiorcy, którzy dokonują wewnątrzunijnej sprzedaży lub zakupu towarów lub usług muszą złożyć formularz VAT-UE, za okres, w którym doszło do transakcji. Termin złożenia to 15 dzień miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy VAT-UE. Oprócz tego, VAT z transakcji w ramach Unii Europejskiej rozlicza się na formularzu VAT-7 lub VAT-7K, razem z podatkiem VAT krajowym.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji w ramach Unii Europejskiej, muszą posiadać unijny numer VAT. Aby go uzyskać, należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Dokumenty te powinny zostać przekazane do urzędu przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej transakcji. Jeśli formularze są wypełnione prawidłowo i przekazane do urzędu osobiście, rejestracja następuje natychmiast.

#357849 nadgodziny a zadaniowy system czasu pracy

Napisano przez bazyliczek w 20 maj 2013 - 09:11 w Kadry i ZUS

Zadaniowy system czasu pracy a nadgodzinyWypowiedziałem ostatnio umowę o pracę pracownikowi, który był zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy. Pracownik ten wystąpił do sądu pracy o rekompensatę za przepracowane nadgodziny. Czy osoba zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy może ubiegać się o nadgodziny?Pozdrawiam

#357847 obowiązki płatnika podczas kontroli ZUS

Napisano przez bazyliczek w 20 maj 2013 - 09:06 w Kadry i ZUS

Kontrola ZUS a obowiązek płatnikaDowiedziałem się, że w mojej firmie będzie przeprowadzana kontrola ZUS. Jestem płatnikiem i chciałbym się dowiedzieć jakie obowiązki muszę spełniać podczas takiej kontroli? Co kontroler z ZUSu może ode mnie wymagać, a czego nigdy nie może?Proszę o odpowiedzi:)

#357845 składki na Fundusz Pracy i FGŚP

Napisano przez bazyliczek w 20 maj 2013 - 09:01 w Działalność gospodarcza

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń PracowniczychJestem przedsiębiorcą i prowadzę własną firmę. Zatrudniam obecnie tylko jednego pracownika i to na umowę zlecenie. Czy za zleceniobiorcę powinienem opłacać składkę na Fundusz Pracy i FGŚP?Pozdrawiam

#357625 Utrata wynagrodzenia chorobowego

Napisano przez bazyliczek w 17 maj 2013 - 09:15 w Kadry i ZUS

Pracownik sam poszedł na kurs. Zakład pracy go nie kierował.

#357621 Utrata wynagrodzenia chorobowego

Napisano przez bazyliczek w 17 maj 2013 - 09:04 w Kadry i ZUS

Wynagrodzenie chorobowePracownik był na chorobowym i w czasie jego trwania uczęszczał na kurs językowy. Czy dany pracownik traci prawo do wynagrodzenia chorobowego z powodu uczęszczania podczas zwolnienia na kurs językowy?

#357620 Okulary dla pracownika - koszty

Napisano przez bazyliczek w 17 maj 2013 - 09:01 w Działalność gospodarcza

Okulary dla pracownikaChciałem się dowiedzieć czy wydatki przedsiębiorcy na zakup okularów oraz soczewek dla swoich pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy jest to możliwe?

#343632 Skrócenie okresu wypowiedzenia

Napisano przez bazyliczek w 16 maj 2013 - 07:09 w Kadry i ZUS

Okres wypowiedzenia umowy o pracęFirma chce dokonać wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Stosunek pracy danego pracownika trwa już ponad 8 lat. Pracownik nie jest zwolniony z jego winy.Czy Istnieje możliwość skrócenia okres wypowiedzenia dla tego pracownika? Czy o skróceniu okresu wypowiedzenia należy poinformować pracownika w wypowiedzeniu, czy też w odrębnym dokumencie?

#343631 Odprawa dla zwalnianego pracownika

Napisano przez bazyliczek w 16 maj 2013 - 07:06 w Kadry i ZUS

Mam pytanie dot. odprawy dla zwalnianego pracownikaFirma chce zwolnić pracownika, który jest zatrudniony od 5 lat na umowę o pracę. Jest to umowa o pracę na czas nieokreślony. Liczba zatrudnionych pracowników w firmie wynosi powyżej 20 osób. Czy temu zwalnianemu pracownikowi należy się odprawa z racji wypowiedzenia umowy o pracę? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

#193810 Pojazd jako środek trwały

Napisano przez bazyliczek w 15 maj 2013 - 09:29 w Działalność gospodarcza

Otóż w czerwcu rozpoczynam DG i zamierzam wprowadzić pojazd do środków trwałych.1. Czy jeżeli pojazd był kupiony w grudniu 2012 zwrot 60% kwoty VAT już przepadł? Czy mogę starać się o jego zwrot jeszcze?2. Czy przy ustalaniu wartości poza ubezpieczeniem OC + AC i kosztem rejestracji mogę włączyć dodatkowe zakupy, za które zapłaciłem poprzez PayPal? Jest to jedyny dowód zakupu.3. Jak rozliczać użytek prywatny takiego środka trwałego?

#193809 Używana kasa fiskalna

Napisano przez bazyliczek w 15 maj 2013 - 09:27 w Działalność gospodarcza

Czy można kupić używaną kasę fiskalną?Jest ona już wypisana z US, swoje już ma bo około 10 lat, jak na początek może być dobra? Sprzedaż elektroniki przez internet, także dużo nabijania nie będzie. Mogę zakupić ją BARDZO TANIO, a nie mam w tej chwili na wydanie prawie 1000 złotych na nową kasę rejestrującą. z US została wypisana 15 marca 2013 roku.

#176023 siedziba sklepu internetowego

Napisano przez bazyliczek w 08 maj 2013 - 09:18 w Zakładanie firmy

Witam,chcę otworzyć sklep internetowy, jednak jako siedzibę firmy chcę podać miejsce, z którego będę pozyskiwać towar, chciałabym, żeby wysyłka odbywała się bezpośrednio stamtąd mimo, iż ja mieszkam zupełnie gdzie indziej. Wiązało by się to z zatrudnieniem pracowników odpowiedzialnych za obsługę sklepu internetowego, pakowania i nadawania przesyłek itd. Dodam, ze miejsce, które chce wpisać jako siedzibę mojej firmy jest już zarejestrowane jako przedsiębiorstwo produkcyjne. Co więcej inna firma, która pobiera stamtąd towar również do sklepu internetowego ma wpisany ten adres jako główną siedzibę swojej firmy. Czy mimo to mogę też to zrobić? I czy mam załatwiać wszystko w swoim mieście zameldowania czy w miejscu gdzie chcę mieć główną siedzibę firmy?

#176022 Czy trzeba zapłacić podatek od zagranicznego spadku?

Napisano przez bazyliczek w 08 maj 2013 - 09:14 w Podatki

odziedziczyłem majątek zmarłego w Finlandii kuzyna. Podatek od spadku zapłaciłem tam na miejscu. Jak do tej pory nie zgłosiłem tego spadku w polskim urzędzie skarbowym. Czy muszę zgłaszać i co mi grozi jeśli nie zgłoszę?

#175983 Podatek od służbowego samochodu

Napisano przez bazyliczek w 08 maj 2013 - 08:01 w Działalność gospodarcza

Cześć! Ostatnio słyszy się w mediach o chęci wprowadzenia podatku od służbowego samochodu. Na jakich zasadach miałby obowiąywać podatek od służbowego samochodu? Ile miałby wynosić?Piszcie jak będziecie coś wiedzieć :)

#175558 Dokumentowanie wypłat

Napisano przez bazyliczek w 06 maj 2013 - 09:03 w Kadry i ZUS

Witam!W jaki sposób należy dokumentować wypłaty dla pracowników. Czy dokumentacja powinna być jedna dla wszystkich czy oddzielnie dla każdego pracownika? Gdzie znaleźć przepisy o tym mówiące?

#175557 korzystanie z prywatnego telefonu pracownika

Napisano przez bazyliczek w 06 maj 2013 - 09:01 w Działalność gospodarcza

Witam!Zatrudniam pracownika. W swojej pracy wykorzystuje on swój własny telefon komórkowy. Na koniec miesiąca zwracam mu część wydatków na podstawie bilingu. Czy ten ekwiwalent, który płacę pracownikowi jest opodatkowany?Dziękuję

#175164 kasa fiskalna w szkole nauki jazdy

Napisano przez bazyliczek w 30 kwiecień 2013 - 07:56 w Działalność gospodarcza

Czy to prawda, że od 1 stycznia szkoły nauki jazdy muszą ewidencjonować sprzedaż kasą fiskalną? Jakie jeszcze nowe obowiązki dotyczą osoby prowadzące szkołę nauki jazdy?

#175163 Utrata zaufania a wypowiedzenie umowy o pracę

Napisano przez bazyliczek w 30 kwiecień 2013 - 07:54 w Kadry i ZUS

Kiedy jest możliwe zwolnienie pracownika z powodu straty do niego zaufania? Co wpisać na wypowiedzeniu. Pracownik narusza obowiazek dbania o dobro zakładu pracy.

#175161 Dobowy odpoczynek przy pracy zmianowej

Napisano przez bazyliczek w 30 kwiecień 2013 - 07:51 w Kadry i ZUS

Pracowncy w mojej firmie są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy i pracują na zmiany. Jeden z pracowników pracuje aktualnie w III zmianie, czyli od 22 do 6, ale za 2 dni przechodzi na II zmianę czyli od 14 do 22.Jak w tym przypadku obliczyć okres nieprzerwanego 11 godzinnego dobowego odpoczynku?Pozdrawiam

#175091 dieta za podróż służbową w 2013 roku

Napisano przez bazyliczek w 29 kwiecień 2013 - 14:51 w Kadry i ZUS

CześćMoje pytanie dotyczy diet za podróż służbową. Od 1 marca 2013 roku zmieniły się diety za podróże służbowe. Wzrosły diety zarówno krajowe jak i zagraniczne. W jaki sposób należy rozliczyć krajową podróż służbową na nowych zasadach?Dzięki za odpowiedzi

#174931 Zatrudnianie młodzieży na umowę zlecenie

Napisano przez bazyliczek w 29 kwiecień 2013 - 07:33 w Kadry i ZUS

Chciałem się dowiedzieć czy dozwolone jest zatrudnianie osób poniżej 18 roku życia na umowę zlecenie. Czy przy zleceniu konieczna jest zgoda rodziców?

#174930 Wadium a koszty podatkowe

Napisano przez bazyliczek w 29 kwiecień 2013 - 07:31 w Podatki

Moje pytanie dotyczy wadium i kosztów podatkowych. Czy utracone wadium można zaliczyć do kosztów podatkowych?Dziękuję za odpowiedź :)

#174929 Faktura uproszczona

Napisano przez bazyliczek w 29 kwiecień 2013 - 07:29 w Podatki

Cześć! chciałem się dowiedzieć co dokładnie upraszcza faktura uproszczona i komu może byc ona wystawiona?

#174696 Roczny urlop dla matek pierwszego kwartału

Napisano przez bazyliczek w 26 kwiecień 2013 - 12:14 w Komentarze artykułów

Roczny urlop dla matek pierwszego kwartału. Ale ten Donald kręci. Zmiana w dobrym kierunku. Ciekawe co jeszcze się zmieni z tym dłuższym urlopem macierzyńskim.

#174621 Obniżenie wpłat do PFRON

Napisano przez bazyliczek w 26 kwiecień 2013 - 09:22 w Kadry i ZUS

Witam!Znajomy powiedział mi, że jest możliwosć obniżenia wpłat do PFRON. W jaki sposób tego dokonać i czy każdy pracodawca może ubiegać się o obniżkę wpłat do PFRON?Dziękuję