Skocz do zawartości

Zdjęcie

ZFŚS a kwota wolna 380 zł

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 20 marzec 2012 - 14:37

Mam mały mętlik w głowie w związku ze zwolnieniem podatkowym do kwoty 380 zł w roku podatkowym.Nie mam problemu z określeniem zwolnienia podatkowego jeżeli np na Wielkanoc wręczymy pracownikom pieniądze w wysokości 380 zł. Następnie każde następne wypłaty z ZFŚS będa podlegały opodatkowaniu.A jak to wygląda w sytuacji jeśli np Pracodawca na święta będzie chciał z ZFŚS wypłacić Pracownikom 400 zł lub jeśli paczkaswiąteczna wyniesie 400 zł?Do podstawy podatku daję jedynie różnicę (400 zł - 380 zł) = 20 zł (podstawa podatku) czy w takiej sytuacji jeżeli świadczenie jednorazowe w całości przekracza kwotę 380 zł to podlega w cąłości opodatkowaniu?Z góry dziękuję za rozjasnienie sytuacji bo już zgłupiałem

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#2 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 20 marzec 2012 - 14:40

jeśli świadczenie (np pieniężne) z ZFŚS będzie wyższe to opodatkować należy właśnie tę różnicę (czyli np. 400,00 zł to wartość świadczenia, wówczas 380,00 zł pracownik otrzymuje w całości nieopodatkowane, zaś opodatkować należy tylko kwotę 20,00 zł)

#3 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 902 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 23 marzec 2012 - 13:13

heh, też czasem głupieję z ZFŚS, szczególnie w okolicach 9go każdego miesiąca :)Eni ma rację, opodatkowujesz wszystko ponad 380 zł w roku kalendarzowym.No z tym "wszystko" może przesadziłam, mam na myśli wszystko z ZFŚS co podlega opodatkowani

#4 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 23 marzec 2012 - 13:34

Zakręciłem się bo kiedyś mi na szkoleniu namieszali.

Wiem, że wszystko ponad 380 zł opodatkowuje. Nie miałem wątpliwości jak jest np w kwietniu paczka dla pracownika za 380 zł to ona jest bez podatku. I jeżeli w grudniu pracownik otrzyma pieniądze z socjalu to to już opodatkowuje.

Problem mam z takim przypadkiem, jak np w kwietniu jednorazowe świadczenie z ZFŚS np paczka miałaby wartość 500 zł i teraz czy tu nadal 380 zł jest wolne czy jeżeli jednorazowe swiadczenie przekracza 380 to już zwolnienia nie ma? Dołączona grafika

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 23 marzec 2012 - 13:37

380 - wolne, ponad 380 - opodatkowujesz, czyli tu podatek od kwoty 120 zeta
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 23 marzec 2012 - 13:40

Ok dziękuję za rozjaśnienie sprawy Koleżanki :)

#7 Gość_Małgorzata

Gość_Małgorzata
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 09:25

czy to znaczy ,że ta kwota wolna dotyczy każdego pracownika? mam tu na myśli taki przypadek dwóch pracowników dostaje paczki o watrości 380 zł czy to znaczy,że każdemu z  pracowników należy się ta kwota wolna? a nie od całej kwoty odpisu?

#8 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 21 listopad 2013 - 09:40

kwota wolna od podatku 380 zł dotyczy każdego podatnika w każdym roku, niezaleznie od wysokości jego dochodów

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#9 Gość_Nyria

Gość_Nyria
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 16:16

to jest brutto czy netto??

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2014 - 20:40

[font="georgia, serif;"]Przy kwocie 380 zł nie określa się brutto czy netto.[/font]

[font="georgia, serif;"]Co masz na myśli ?[/font]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy