Skocz do zawartości

Pit-40

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Margaretka

Gość_Margaretka
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 08:23

Witam!!! Nasza firma rozlicza pracowników i kilku z nich chce dostać PIT-40 czyli rozliczamy za nich i wysyłamy do US.Niektórzy z nich pracują u nas np. 6-7 m-cy(nie pełny rok) przy obliczaniu podatku od podstawy(poz.71-72) odpiczamy pełną ulgę tzn.556,02 czy może tylko za tyle m-cy ile pracował.Przy odliczeniu pełnej ulgi wychodzą duze kwoty do zwrotu(300-400 zł) czy są prawidłowe i z czego wynikają.Dziękuję z góry za pomoc.

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 09:46

jesli taka osoba pracuje niepełny rok, to przecież nie możesz mu wystawić PIT 40 , wyłacznie PUT 11. PIT 40 jest dla osoby zatrudnionej pełny rok u jednego pracodawcy, nieuzyskującej żadnych dodatkowych dochodów i nie mającej żadnych ulg.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4675 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:33

Niezupełnie się z tobą zgodzę. Warunkiem sporządzenia PIT-40 jest złożenie płatnikowi druku PIT-12 /o ile dobrze pamiętam jego numer/ w odpowiednim terminie, a nie przepracowanie pełnego roku u jednego pracodawcy.

I przecież nawet otrzymanie PIT-40 nie wyklucza póxniejszego samodzielnego rozliczenia się za dany rok.

#4 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1825 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:47

~koleżanka ma racje,PIT 12 złożony przez pracownika zobowiązuje zakład pracy do dokonania rocznego obliczenia podatku,~Margaretka,w rozliczeniu rocznym stosuje się cała ulgę podatkową,nie ważny jest okres zatrudnienia

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:48

wydaje mi się,że same problemy Margaretki przy tworzeniu PIT 40 przy niepełnym zatrudnieniu w ciagu roku swiadczą o tym, że raczej musi to byc pełne 12 m-cy. A poza tym skad mam pewność,że taki osobnik nie uzyskał wcześniej ,przed zatrudnieniem jakis dochodów? A przeciez za zeznanie w takim wypadku odpowiada osoba sporządzająca , czyli ja a nie podatnik , więc raczej ja sklaniałabym sie jednak,że musi to byc pełne 12 ,m-cy. Tak zreszta tez słyszałam na szkoleniach.

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:49

Mari i co wówczas robic z tą kwotą 300 zł zwrotu w dniu 31.03 ?

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1825 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:56

ida ,nigdy nie sporządzałaś PItu 40?nadpłatę zlicza się na poczet zaliczki za marzec roku następnego po roku podatkowym,a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje dalej nadpłata,zwraca się ja podatnikowi w gotówce

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:58

owszem rozliczałam ale takim,którzy przepracowali u nas pełne 12 miesiecy i wtedy kwoty nadpółaty wychodziły mi góra 2 złote :)

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3084 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:09

Aby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodu przez pracodawcę, zainteresowany pracownik powinien złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Z tego rozwiązania można skorzystać tylko wtedy, gdy w 2012 r. dochody były uzyskane tylko u jednego płatnika.Pracownik w składanym oświadczeniu stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów, na przykład wspólnego opodatkowania małżonków.Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:15

no właśnie, przez cały rok, ja to rozumiem w ten sposób,że to musi byc pełne 12 miesięcy, zreszta ,tak jak mówie, tak słyszałam na szkoleniach . Jesli rozliczam takich pracowników to nigdy nie wyszła mi kwota nadpłaty rzedu 300 złotych !

#11 Gość_Margaretka

Gość_Margaretka
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 13:18

Nie zgodze się z Tobą-dzwoniłam do US i powiedziano mi, że jeśli pracownik tylko u nas osiągnął dochód i nie ma żadnych odliczeń to naj najbardziej można mu wystawić PIT-40 i odliczamy kwotę ulgi podatkowej za cały rok czyli 556,02 zł.

#12 Gość_Margaretka

Gość_Margaretka
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 13:21

Przepraszam nie doczytałam wcześniej wyjaśnień Dołączona grafika!!!
Dziękuje wszystkim za pomoc i wyjaśnienia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy