Skocz do zawartości

deregulacja zawodu księgowy

wróć do serwisu Księgowość 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_anka

Gość_anka
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2013 - 10:48

Witam czy ktoś słyszał o deregulacji zawodu księgowego jeśli tak to proszę podać mi gdzie szukać dokładnych przepisów z tym związanych z góry dziękuję za odpowiedzi

#2 Gość_MARTA

Gość_MARTA
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2013 - 12:27

Nie ma deregulacji zawodu księgowego, na szczęście

#3 Gość_And

Gość_And
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 18:28

Na szczęście będzie.Rząd (min.Gowin) nie wycofują się z deregulacji ,na razie jeszcze jest to wszystko na etapie międzyresortowych uzgodnień (tzw.druga transza deregulacji ma objąc kolejne 50 zawodów w tym.m.in.usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych).Ministerstwo Finansów już dawno wyraziło na ten temat pozytywną opinię.Nie będą potrzebne żadne egzaminy ani certyfikaty tylko ( prawdopodobnie) wykupienie polisy OC.Po uchwaleniu ustawy i podpisie Prezydenta ustawa ma wejść w życie po 30 dniach. W ciągu tego roku pewnie się to stanie.

#4 Gość_aga_kan

Gość_aga_kan
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2013 - 12:39

super ,że deregulacja księgowego wejdzie w życie.

#5 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 10 styczeń 2013 - 13:18

super ,że deregulacja księgowego wejdzie w życie.

A to dlaczego tak super?

#6 Gość_dromatera

Gość_dromatera
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2013 - 11:57

deregulacja w zakresie certyfikatów księgowych moim zdaniem nie zmieni wiele,ci, którzy mieliby otworzyć własne biura rachunkowe i tak je otworzą, posiadając albo i nie posiadając uprawnień osobiście,ale zapewne są i osoby, które tymi certyfikatami dysponują od lat a mimo to, biur nie założą,moim zdaniem certyfikat jest jedynie wymogiem formalnym,tymczasem chodzi o faktyczny stan rzeczy, kto co potrafi, tudzież jakie są jego umiejętności w zakresie pozyskiwania klientów,jak to w życiu, możesz sporo wiedzieć, mieć doświadczenie i niewielu klientów,a możesz g... wiedzieć, marne doświadczenie, za to wielu klientów, bo wiesz jak ich pozyskaćreasumując:"certyfikowani" księgowi, nie martwcie się będzie dla was tyle samo pracy,księgowi "niecertyfikowani" nie łudźcie się możliwość nieposiadani certyfikatu niewiele zmieni

#7 Gość_Gabi

Gość_Gabi
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2013 - 15:57

Zgadzam się z And. ok. 98% certyfikowanych księgowych zdobyło uprawnienia przez skończenie AE i odbytą praktykę w Księgowości. Tylko nieliczni zdali egzamin, który jest bardzo trudny. Certyfikat nie jest wyznacznikim tego, czy ktoś potrafi prowadzić księgi. Wiele z certyfikowanych księgowych ma sprawy w sądzie za podstawowe błędy, natomiast często niecertyfikowani księgowi takich trudności nie mają.Certyfikat nie jest synonimem renomy, mogą ją zapewnić ukończone kursy w SK, gdzie praktycy uczą księgowych, a nie teoretycy, tak jak odbywa się to na uczelniach. Cieszę się, że p. Gowin usystematyzuje tą sprawę, trzymam kciuki, żeby stało się to jak najwcześniej!

#8 Gość_Ewelka

Gość_Ewelka
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2013 - 16:44

a ja uważam , że nie można uogólniać , bo każdy ma inną sytuację - ścieżkę edukacji zawodowej księgowego. Ja np. mam wykształcenie wyższe prawnicze, 15 lat prowadzę mężowi Podatkową książkę , bo mama, która jest głowną księgową wciągnęła mnie w księgowość. W 2010r - otrzymałam certyfikat asystenta rachunkowości , a rok temu uzyskałam certyfikat samodzielnego księgowego. Oba kursy ukończyłam w Stowarzyszeniu Księgowych, w 2012r. roku w kwietniu podeszłam do egzaminu w Ministerstwie Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i zdałam , na 80 osób zdało nas 11, z prawa podatkowego uzyskałam 98 % punktów i .......szlag mnie trafia jak jeszcze mam komuś udowadniać 2 lata , że to nie pomyłka. Moja koleżanka na ten przykład - w 10 miesięcy zrobiła podyplomowe i 3 lata rozliczała VAT Należny - Naliczony w Urzędzie Miasta i tak prostu dostała certyfikat księgowy ,a nie ma zielonego pojęcia o zagadnieniach pełnej księgowości, podatkach , czy rozliczeniu produkcji, do dziś żadnego biura nie otworzyła, ale certyfikat MA ....i to nie jest chore.....? Jestem za pełną deregulacją zawodu księgowego, niech wkońcu rynek weryfikuje kompetencje, a nie sztuczne mechanizmy legislacyjne. Ostatnio na forum pani mając juz w rękach certyfikat księgowy pytała się , jak otworzyć firmę i na jakich formularzach złożyć wniosek. I to o tej praktyce mówimy , która gwarantuje rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych ????, no nie żartujcie. Notabene w ministerstwie razem ze mną zdawało moich 5 koleżanek - zaparte księgowe i główne księgowe, zgadnijcie , ile z nich zdało - żadna......Więc niech mi nikt nie wciska ciemnot, że ta praktyka w księgowości to taki GWARANT profesjonalizmu.

#9 Gość_on

Gość_on
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2013 - 08:29

Ach, ach,ach!!!!!Ewelka, jestem pełen popdziwu dla twojej wszechstronności, wiedzy, umiejetnosci.No popatrz, popatrz "...5 koleżanek - zaparte księgowe i główne księgowe, zgadnijcie , ile z nich zdało - żadna ".......jakie mało rozgarnięte, za im płacą?A ty ......no cóż, cuda się zdarzają i czasami najgorszemu uczniowi udaje się napisać kartkowkę na pozytywną ocenę

#10 inneo

inneo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 styczeń 2013 - 15:58

To że ludzie nie zdają jest dla mnie raczej powodem, żeby utrzymać egzamin, niż żeby go znieść. Jakiś przesiew musi być.

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:26

Popieram Cię prawie w całości. Sam pomagam wielu firmom i nie mogę tego zalegalizować i się rozwijać. Tylko z tymi procentami to na naszym terenie jest inaczej, gdyż co najmniej 75% posiadających status "doradcy podatkowego" prowadzący biura rachunkowe, to ludzie którzy posiadają ten tytuł przez tak zwane prawa nabyte od 1991 roku

#12 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:34

Witam czy ktoś słyszał o deregulacji zawodu księgowego jeśli tak to proszę podać mi gdzie szukać dokładnych przepisów z tym związanych z góry dziękuję za odpowiedzi

#13 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:36

Żeby byc na bieżąco z tematem, proponuję często zaglądac na stronę internetową Stowarszyszenia Księgowych w Polsce. Znajdują się tam wszelkie niezbędne informacje. Pomocna może również okazać się strona Ministerstwa Sprawiedliwości, która od razu publikuje wszystkie informacje.

#14 Gość_Realista

Gość_Realista
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:26

W księgowości tak jak w każdym zawodzie są pasjonaci i wyrobnicy... Ja osobiście mogę Panie (w większości) tam pracujące określić jednym zdaniem: "Najmądrzejsze, najpiękniejsze we wsi...." Z reguły są to osoby, które pracują x ...lat na tzw. odcinku, pojęcia o całości zagadnień nie mają, szkolą się, ale tylko jak firma zapłaci, a i tak są to często wyrzucone pieniądze "w błoto" bo odbywa się to na zasadzie uzyskania dodatkowego papierka, a nie wiedzy... Jak ktoś chce podyskutować na tematy związane z zawodem to od razu " o karierę chce robić, mądrzy się" (także najlepiej udawać idiotę). A jeśli chodzi o egzamin, owszem trudny, ale do zdania, no cóż trzeba po prostu przysiąść i przestudiować ustawy (kłania się umiejętność poruszania się po ustawach), poczytać o tzw. ciekawych przypadkach, umiejętnie rozłożyć czas na egzaminie i nie udzielać odp. na pytania testowe jeśli nie ma się pewności (punkty ujemne)... To czy ktoś jest księgowym, czy też głównym księgowym nie ma większego znaczenia...., wszystko zależy od osoby...., po prostu albo alfa, albo omega...., niestety za dużo tych drugich na rynku, no ale jak w większości wypadków ma się posadkę po tzw. "pleckach" to "czy się stoi, czy się leży xxxxx się należy", a "frajer" bez poparcia zawsze się znajdzie do czarnej roboty, no i później błyszczy na takim egzaminie...

#15 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 04 luty 2013 - 10:34

Ale wiadomo coś, kiedy wejdzie deregulacja w życie??

#16 Gość_Ach

Gość_Ach
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 17:21

Niestety sam autor tego nie wie.Już zaczynam wątpić czy tak naprawdę autorowi na tym zależy?Być może znowu są to tylko jakieś działania aby pokazać, że się działa.Jesteśmy krajem przodującym ww wszelkich ograniczeniach.Również tych do wykonywania większości zawodów czy zajmowania stanowisk pracy.W krajach bardziej światłych liczy się człowiek ten kto coś potrafi. Im lepiej będzie coś umiał tym większym cieszy się uznaniem.U nas na stanowisko xxx potrzeba wykształcenia wyższego z tytułem conajmniej magistra znającego 3 lub 4 języki obce. ( w każdym razie mającego papierek, że się zdobyło coś takiego)A tak naprawdę często to nijak ma się do potrzeb danego miejsca pracy.Wystarczy poczytać ogłoszenia wolnych miejsc pracy. Szczególnie w Urzędach.

#17 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 17 marzec 2013 - 18:17

Witaj !

Sprawę podzielmy na "transze" jak zrobił to sam minister:

pierwsza transza obejmująca zawody:

[*]Adwokat
    [*]Radca Prawny
    [*]Notariusz
    [*]Komornik
    [*]Syndyk
    [*]Urzędnik sądowy i prokuratury
    [*]Pośrednik w obrocie nieruchomościami i zarządca nieruchomości
    [*]Doradca zawodowy, pośrednik pracy, specjalista ds. rozwoju zawodowego, specjalista ds. programów, lider klubu pracy, doradca EURES, asystent EURES
    [*]Geodeta w zakresach: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne, rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, geodezyjne pomiary podstawowe, geodezyjna obsługa inwestycji, geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych, geodezyjna redakcja map osób, fotogrametria i teledetekcja
    [*]Instruktor nauki jazdy i egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem i osób poddawanych kontrolnemu sprawdzaniu kwalifikacji
    [*]Detektyw
    [*]Pracownik ochrony fizycznej stopnia I i II oraz pracownik zabezpieczenia technicznego stopnia I i II
    [*]Taksówkarz
    [*]Przewodnik turystyczny miejski, terenowy i górski oraz pilot wycieczek
    [*]Instruktor sportu oraz trenerzy klasy I, II oraz mistrzowskiej
    [*]Dyplomowany bibliotekarz i dyplomowany pracownik informacji naukowej
    [*]Pośrednia deregulacja dostępu do zawodów związanych z żeglugą śródlądową
    [/list]Stan na 13.03.2013 r. - ustawa ukrywa się pod drukiem sejmowym nr 806. 10 grudnia 2012 skończono prace w komisjach - (po pierwszym czytaniu) i aktualnie jest po tzw. "wysłuchaniu publicznym" dla zainteresowanych tymże:

http://www.sejm.gov....age/inf_wys_pub

Druga Transza:

[*]Finanse i bankowość
      [*]Agent celny
      [*]Agent ubezpieczeniowy
      [*]Aktuariusz
      [*]Biegły rewident
      [*]Broker ubezpieczeniowy
      [*]Doradca podatkowy
      [*]Makler giełd towarowych
      [*]Makler papierów wartościowych
      [*]Przyjmujący zakłady wzajemne oraz prowadzący kolektury gier liczbowych
      [*]Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
      [*]Budownictwo
      [*]Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane
      [*]Urbanista
      [*]Transport
      [*]Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów
      [*]Dróżnik obchodowy
      [*]Dyspozytor ruchu metra
      [*]Dyżurny ruchu i stacji metra
      [*]Kapitan żeglugi śródlądowej klasy A
      [*]Kapitan żeglugi śródlądowej klasy B
      [*]Kierownik prac podwodnych I klasy
      [*]Kierownik prac podwodnych II klasy
      [*]Kierownik prac z dyplomem kierownika prac podwodnych III klasy
      [*]Manewrowy metra
      [*]Maszynista pociągu metra
      [*]Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych
      [*]Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych
      [*]Monter urządzeń sterowania ruchem pociągów metra
      [*]Monter urządzeń zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej metra
      [*]Mostowniczy
      [*]Motorzysta żeglugi śródlądowej20
      [*]Nurek III klasy
      [*]Nurek II klasy
      [*]Nurek I klasy
      [*]Nurek saturowany
      [*]Obserwator radarowy żeglugi śródlądowej22
      [*]Oficer mechanik
      [*]Operator systemów nurkowych
      [*]Pilot balonu wolnego
      [*]Pilot morski
      [*]Pilot pełnomorski
      [*]Pilot samolotowy liniowy ( + pilot samolotowy w załodze wieloosobowej)
      [*]Pilot samolotowy zawodowy
      [*]Pilot sterowcowy liniowy
      [*]Pilot sterowcowy zawodowy
      [*]Pilot szybowcowy
      [*]Pilot śmigłowcowy liniowy
      [*]Pilot śmigłowcowy zawodowy
      [*]Pilot wiatrakowcowy zawodowy
      [*]Prowadzący pomocnicze pojazdy kolejowe metra
      [*]Radiooperator pokładowy
      [*]Rzeczoznawca samochodowy
      [*]Szyper 2 klasy w żegludze krajowej
      [*]Szyper 1 klasy w żegludze krajowej
      [*]Szyper klasy 2 rybołówstwa morskiego
      [*]Szyper klasy 1 rybołówstwa morskiego
      [*]Technik mechanik lotniczy
      [*]Technik awionik
      [*]Zwrotniczy
      [/list]ufff ....

z kolei prace nad tą ustawą nie weszły jeszcze nawet w początkową fazę realizacji: na chwilę obecną projekt ustawy dnia 21 lutego 2013 r. skierowano do Stałego Komitetu Rady Ministrów - co oznacza "prace" w rządzie- czyli na chwilę obecną nie istnieje jeszcze NIC poza wspaniałym pijarem PO i szumną zapowiedzią zmian.

dla zainteresowanych treścią ustaw:
      http://ms.gov.pl/pl/...epu-do-zawodow/

temat dodaje do obserwowanych jak coś się ruszy dam znać... tymczasem - napawajmy się iluzją Dołączona grafika

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#18 kalka

kalka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 11:38

to troche niesprawiedliwe dla tych, którzy przez długi czas starali sie o certyfikat

#19 lena111

lena111

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 186 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 08:23

Uważam to za bardzo niesprawiedliwe... Wydałam masę siana na licencjat, magistra... dygałam za najniższą w biurze rachunkowym, żeby zdobyć odpowiednie doświadczenie... nastepnie zapłacilam masę siana na egzamin, który udało mi się zdać pozytywnie ...A teraz się dowiaduje, ze znoszą certyfikaty... Moje 5 letnie starania pojdą do kosza...Ja chce widzieć te hordy niewykwalifikowanych pseudo księgowych... Widać to gołym okiem już na forum, jaki poziom reprezentuje niekiedy księgowy...A gadanie ze egzamin jest trudny... ale jednak ludzie zdają i zakładają biura najlepsi... porąbany kraj

#20 Gość_Justyna

Gość_Justyna
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 17:42

Mam pytanie, czy praca przez 3 lata w biurze rachunkowym na pół etatu u mamy będzie uznana jako praktyka potrzebna do uzyskania certyfikatu ? Czy mogą wystąpić jakieś problemu w związku z tym, że to mamy biuro ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych