Skocz do zawartości


podstawa prawna na świadectwie


wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:25

pomocy Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony w firmiezatrudniającej ponad 50 osób. Umowę o pracę miałam podpisaną do 2010 roku.Po powrocie z urlopu macierzyńskiego poinformowano mnie, że nie ma dla mniew tej chwili pracy i w związku z tym dostałam wypowiedzenie. Proszę oinformację jaka podstawa prawna powinna być podana na świdectwie pracy iczy przysługuje mi w takiej sytuacji odprawa.

#2 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:27

a nie mogłaś wystąpić o urlop wychowawczy?

#3 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:46

jest on dla mnie bezpłatny - więc nie bardzo mi się to kalkulowało

#4 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:49

art. 30 par1. ust2 K.P.Odprawa należy sie wtedy jeżeli zachodza przesłanki wynikajace z ustawy .

#5 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:51

a jakie to przesłanki?

#6 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:53

Rozwiazanie umowy na czas określony nie wymaga uzasadnienia wypowiedzenia ale w przypadku, gdy umowa zostaje rozwiązana z przyczyn niedotyczacych pracownika , to pracodawca wypłaca odprawę. Uważam, że powinnaś otrzymac odprawę.

#7 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 15:56

dzięki za informację

#8 Gość_Iwona

Gość_Iwona
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:00

jeśli w umowie miałas informację, że umowę o prace mozna rozwiązać za wypowiedzeniem (2 tygodniowym) to wtedy można taką umowe rozwiązać, jeśli nie to umowa rozwiązuje się dopiro w 2010 roku - po okresie na który została zawarta!

#9 Gość_Kot

Gość_Kot
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:03

Uważam że pracownica nie powinna spodziewać sie odprawy. Umowa była na czas określony, obowiązywał 2-tyg. okres wypowiedzenia. Jeśli takie wypowiedzenie dostała bez podania przyczyny, to z jakiego tytułu odprawa ?? Ja w tej chwili zwolniłam 5 osób, bo zmiejszyło się produkcja, nie z przyczyn pracownika, ale nikomu nie płacimy odpraw. Po to jest ta umowa na czas okreslony.

#10 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:16

u nas w firmie są tylko umowy na czas określony - 5 lat - wszyscy łacznie z przełożonymi takie mają

#11 Gość_Kot

Gość_Kot
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:17

żadnej odprawy nie ma.

#12 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:18

Kot- czekaj, jak pracownik uzyska informację o przysługujących prawach to pracodawca nie wypłaci się.Nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z rozwiązaniem umów o pracę zawartych na czas oznaczony czy nie oznaczony. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, ma bowiem zastosowanie do rozwiązywania wszelkiego rodzaju umów o pracę, w tym umów zawartych na czas nie określony, określony, na okres próbny, czy na czas wykonania określonej pracy.

#13 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:18

Kocie, nie wprowadzaj w błąd.

#14 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2008 - 16:21

uważam,że odprawy nie bedzie, umowa jest na czas określony. Wątpie żeby pracodawca podał taka przyczyne zeby zaplacic dprawę pracownikom.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy