Skocz do zawartości


oświadczenie dot urlopu wypoczynk


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:26

witam
pracownica miała umowę do 31.12.2012
od 01.01.2013 dostała nastąpną umowę

z pierwszej umowy zostały 2 dni urlopu wypoczynkowego
wykorzystała je 2 i stycznia 2013

czy to prawda, że powinnam od niej poprosić oświadczenie ze zgodą na wykorzystanie zaległego urlopu podczas nowej umowy?

i jeżeli tak, a takiego oświadczenia nie mam
to co mi grozi za brak?

#2 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:31

napiszcie teraz, zgodnie z art. 171par. 3 kp strony umowy postanawiają o wykorzystaniu 2 dni url. wyp. w trakcie umowy, zawartej od 01.01.2013
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:33

Tak, powinnaś spisać porozumienie z pracownicą, dot. wykorzystania urlopu z zakończonej umowy w trakcie trwania nowej umowy.

"to co mi grozi za brak?" - fłowy ci nikt nie urwie Dołączona grafika Spisz i po kłopocie.

CARPE DIEM!


#4 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:37

dzięki

#5 Gość_młoda

Gość_młoda
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:40

mam pytanieczy takie porozumienie należy pisać za każdym razem(za każdą umową) czy można po pierwszej umowie napisać i obowiązuje dalej też?

#6 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:41

to obowiązuje do umowy wskazanej, zawartej bezpośrednio po kończącej się. Nie jest uniwersalnym dokumentem do wszystkich umów pracownika w trakcie zatrudnienia
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#7 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 04 styczeń 2013 - 10:32

najlepiej po prostu otworzyć kodeks pracy - art 171 par 3 i przeczytać co tam napisano, jesli już koniecznie chcesz się zajmować sprawami kadrowymi w firmie.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych