Skocz do zawartości

ryczałt

wróć do serwisu Księgowość 82 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:02

Jak obliczyć dochód netto za poprzedni rok będąc na ryczałcie?

#2 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:27

Hmmmm.. a do czego te dane są potrzebne?Dla mnie Dochód = (przychód - składki ZUS - podatek ryczałtowy )

#3 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:30

do zasiłku rodzinnego, mam podać dochód netto

#4 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:39

a konkretnie chodzi mi o to czy mogę odliczyć od przychodu faktury za materiały i wynagrodzenie dla 2 pracowników (mąż prowadzi firmę budowlaną? Z góry dziękuję za informację...

#5 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:41

podobno samemu trzeba sobie wymyślić dochód do zasiłku, Wszystkie koszty powinnaś odliczyć włącznie z ZUS

#6 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:48

Skoro do zasiłku rodzinnego - uważam jak Dorota.Prowadzisz ryczałt ewidencjonowany, więc policz wszystkie koszty związane z dg Fa zakupu, opłaty, wynagrdzenia i ZUS-y.

#7 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 17:51

bardzo Wam dziękuję za informacje.. pozdrawiam Ania

#8 Gość_12345

Gość_12345
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:21

Nie podoba mi się ta teoria, żeby wymyśleć sobie dochód, ale nie znam się.Przy ryczałcie prowadzi się tylko ewidencję przychodów, a kosztów nie bierze się w ogóle od uwagę, za to procent podatku jest malutki (coś za coś).Do zasiłku rodzinnego nie potrzebujesz zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodzie netto?

#9 Gość_12345

Gość_12345
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:39

Jakbym miała dorobić do tego teorię, to taką:1) przychód - zus społeczne (tylko emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) = podstawa opodatkowania2) podstawa opodatkowania x stawka podatku = ryczałt od przychodów ew.3) ryczałt od przychodów ew. - zus zdrowotne (7,75%) = należny ryczałt do USa netto to przychód - (zus społeczne bez FP i FGŚP + zdrowotne 7,75% + należny ryczałt do US)Ale to jest do sprawdzenia

#10 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:40

Dlatego też Ania pyta - jak ustalic dochód do zasiłku rodzinnego.Uważam , że to co innego jak ustalenie podstawy opodatkowania.I nie na podstawie zaświadczenia z US, ale na podstawie oświadczenia, sama oświadcza ,jaki ma dochód netto. Dlatego łatwo jej obliczyc na podstawie ewidencji przychodów i zakupów (kosztów) związanych z dg.

#11 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:42

....Jakbym miała dorobić do tego teorię, to taką:.....To co napisałaś to nic innego jak zasady obliczania podatku ryczałtowego.A przychód z dg do zasiłku rodzinnego to zupełnie inna sprawa.

#12 Gość_N

Gość_N
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 19:00

Zgadzam się. W zasiłkach rodzinnych chodzi o określenie dochodu z działaności i choć w ryczałcie nie ma kosztów to do zasiłku rodzinnego od przychodu odejmujemy wszelkie koszty prowadzonej działalności.

#13 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 19:35

ja nie chcę wymyślać dochodu tylko go ustalić

#14 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 19:37

a z urzędu skarbowego nie dostanę zaświadczenia o dochodzie , bo już tam byłam

#15 Gość_N

Gość_N
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 19:51

Ale nikt Ci go nie każe wymyślać, to taka przenośnia. Po prostu Mając przychód odejmujesz składki ZUS, zapłacony podatek i stałe koszty działalności, typu: czynsz za lokal,wynagrodzenia dla pracowników i zostaje Ci dochód jaki masz z działalności.

#16 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 20:02

dziękuję bardzo pozdrawiam Ania

#17 Gość_karolina

Gość_karolina
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2008 - 14:11

mam ten sam problem co Ania i jeśli rzeczywiście tak jest jak niektórzy tu piszą, że można oprócz składek na ZUS odliczyć też faktury zakupowe itd to byłoby o.k. Bo w innym przypadku ryczałtowcy byliby naprawde pokrzywdzeni. Jeśli ktoś wie jeszcze coś o tym to byłabym bardzo wdzięczna za rady.

#18 Gość_Ana

Gość_Ana
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2008 - 09:16

Zus [rzyjmuje jako dochód do zasiłku rodzinnego podstawę składek na ubezpieczenia społeczne!!A jesli chodzi o koszty wszystko jest dokładnie wyszczegolnione na druku, który trzeba wypełnic aby otrzymac to rodzinne, czyli: wpłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.Zadnych fikcyjnych dochodów się nie podaje nie odlicza sie tez innych kosztów.po podpisaniu dokumentów bierze się za to odpowiedzialność.W przypadkach niewiedzy najlepiej dzwonic bezpisrednio do ZUS - przez słuchawke nie gryzą, mnie zawsze grzecznie wszystko tłumaczą.pozdrawiam

#19 Gość_Lena

Gość_Lena
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 15:37

A dlaczego ZUS przecież rodzinnym zajmują się Ośrodki Pomocy Społecznej.W OPS nie potrafią mi odpowiedzieć co mam umieścić w rubryce dochód - jedna Pani powiedziała, że sama powinnam to najlepiej wiedzieć. Jeśli ktoś posiada sprawdzone informacje niech napisze co ma zawierać rubryka dochód. Pozdrawaiam

#20 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 20:21

Podobno samemu trzeba sobie wyliczać . Musisz od przychodów odjąć wszystkie poniesione koszty włącznie z ZUS. Jeśli jesteś VATowcem to pomogą ci w tym rejestry zakupów. Jednym słowem jest to jeden z wielu durnych nieprzemyślanych przepisów, zachęcających do kłamstw i oszustw. Ale co zrobić jakoś to trzeba wypełnić. Parę lat temu urzędy (nie wiem czy wszystkie) miały ustalony wzór obliczania dochodów ryczałtowców na podstawie wpłaconego podatku i to było już lepsze.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy