Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa na czas określony a ciąża

umowa ciąża

wróć do serwisu Kadry 142 odpowiedzi w tym temacie

#61 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7303 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 kwiecień 2013 - 18:15

Jeżeli w dniu zakończenia umowy byłabyś w 3 miesiącu ciąży umowa przedłuża się do dnia porodu na podstawie przepisu zawartego w art. 177 par. 3 K.p.. :
„Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS.

#62 Gość_krystyna

Gość_krystyna
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2013 - 12:40

Witam serdecznie. Jestem zatrudniona na czas określony do dnia 31 października 2013 roku i wiem że umowa ta nie zostanie przedłużona. Planuję zajść w ciążę i muszę dobrze to zaplanować aby załapać się na przedłużenie umowy do dnia porodu. Do kiedy najpóźniej musiałabym zajść w ciążę aby się załapać na takie przedłużenie?Po drugie czy jeżeli powiem pracodawcy o ciąży i pokażę mu zaświadczenie zanim zacznę 13 czy 14 tydzień to on nie może mnie już zwolnić i nawet jeżeli to będzie dopiero 8 tydzień to będę chroniona przed zwolnieniem?Po trzecie jak wygląda w tej chwili sprawa urlopu macieżyńskiego w moim ewentualnym przypadku zasiłku macieżyńskiego. Wiem że przejmuje mnie ZUS ale czy jego długość jest tak jak w przypadku normalnego zatrudnienia i w jakiej kwocie ?Z góry dziękuję za zrozumienie i szybką odpowiedź

#63 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 17:33

Kobieta w ciąży chroniona jest już od pierwszego dnia ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć z nią umowy, a jeśli umowa zawarta została na czas określony i kończy się w trakcie kiedy pracownica będzie w ciąży (minimum w 28 tygodniu), to musi ona ulec przedłużeniu do dnia porodu.Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży.W dniu 31 października 2013 r. musisz być w 28 tygodniu ciąży (3 miesiąc). W lipcu musicie się bardzo postarać. a lepiej oczywiście wcześniej, abyś się nie stresowała. powodzenia

#64 Gość_krysia

Gość_krysia
  • Goście

Napisano 06 maj 2013 - 10:12

Kobieta w ciąży chroniona jest już od pierwszego dnia ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć z nią umowy, a jeśli umowa zawarta została na czas określony i kończy się w trakcie kiedy pracownica będzie w ciąży (minimum w 28 tygodniu), to musi ona ulec przedłużeniu do dnia porodu.Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży.W dniu 31 października 2013 r. musisz być w 28 tygodniu ciąży (3 miesiąc). W lipcu musicie się bardzo postarać. a lepiej oczywiście wcześniej, abyś się nie stresowała. powodzenia

28 tydzień ?? chyba 12 czy 13 to wtedy bedzie 3 miesiące

#65 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7303 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 maj 2013 - 11:08

28 tydzień ?? chyba 12 czy 13 to wtedy bedzie 3 miesiące

Tak masz rację ,Ania_B pomyliła się podając miesiące ,w każdym razie wiesz,że musi to być 3 miesiące ciąży.

#66 MalaMi0111

MalaMi0111

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 maj 2013 - 19:24

Tak masz rację ,Ania_B pomyliła się podając miesiące ,w każdym razie wiesz,że musi to być 3 miesiące ciąży.

Witam wszystkich,Proszę o informację czy dobrze rozumiem różnice pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony:1) mając umowę na czas nieokreślony obowiązek wypłaty zasiłku spoczywa na pracodawcy, ma się urlop macierzyński i zagwarantowane miejsce pracy po jego upływie,2) w przypadku umowy na czas określony pracodawca przedłuża umowę do dnia porodu, gdy w momencie zakończenia tej umowy kobieta jest co najmniej w 3 mcu, zasiłek wypłaca zus, powrót do pracy to dobra wola pracodawcy.Czy w związku z przedłużeniem urlopu macierzyńskiego do 1go roku zasiłek wypłacany jest przez ZUS również przez okres 1go roku w wysokości 80% pensji lub 6mcy w wysokości 100%pensji? czy kobieta może wybrać długość wypłacania zasiłku? czy zdecydować się na przedłużenie go do 1 roku pomimo wcześniejszej deklaracji 6mcy - oczywiście z zachowaniem odpowiednich terminów?Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź dzis - mam atrakcyjną ofertę pracy, niestety tylko na czas określony a odpowiedź muszę dać do końca dnia:)

#67 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7303 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 maj 2013 - 22:48

Pewnie zasiłek rodzicielski też będzie wydłużony do 1 roku ,z tego co wiem jeżeli napiszesz wniosek na 6-cio miesieczy to wtedy płatny 100% wynagrodzenia, jeżeli przdłużysz o dalsze 6 miesięcy to płatne 60% wynagrodzenia projekt ustawy :http://kadry.infor.pl/wiadomosci/artykuly/671920,roczny_urlop_rodzicielski_projekt_przyjety_przez_rzad.html

#68 Aga77

Aga77

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 maj 2013 - 09:54

WitamMam pracownice której umowa nz czs określony kończy się 31.08.2013. w dniu 22.04.2013 urodziła dziecko w 26 tygodniu ciąży, maluch przebywa w szpitalu. Jaki należy jej się urlop macierzyński 20 tygodni czy do dnia rozwiązania umowy. czy należy jej się dodatkowy urlop 6 tygodni i rodzicielski 26. do kogo ma składać wniosek o dodatkowy urlop.

#69 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3176 postów

Napisano 20 maj 2013 - 09:58

Na chwilę obecną według starych przepisów 20 tygodni + 4 tygodnie. Odnośnie nowych przepisów trzeba czekać, aż wejdą

#70 Gość_Zofia

Gość_Zofia
  • Goście

Napisano 23 maj 2013 - 21:34

Witam mam pytanie zaczynamy z mężem staranie o dzidzisua, ja mam umowe na czas okreslony do 8 stycznia 2015 roku czy jeżeli teraz w najblizszych tygodniach zaszłabym w ciąże urodziła np w kwietniu +/- 2 miesiące to normalnie należy mi sie urlop macierzyński za który firma będzie mi płacić 20 tyg plus 4. I czy załapie się na ten dodatkowy urlop rodzicielski 26 tyg ten co jest o nim teraz głośno? I jeszcze jedno pytanie czy nie moga mnie zwolnić przez cały ten czas? Wiem że pewnie i tak nie przedłuża mi umowy więc bede chciała wykorzystac dodatkowy urlop który oferuje państwo. Myśle, ze nawet jakbym wróciła po maciezynskim po tym pół roku pewnie na drugi dzien dostałabym wypowiedzenie a tak wziełabym te dodatkowe 26 tyg i uchroniła sie przed zwolnieniem. Przepraszam ze tak chaotycznie to opisałam ale jestem zielona w tym temacie a moja firma nie nalezy do przychylnych dla ludzi więc chciałabym sie dobrze przygotowac i zabezpieczyc. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Z góry dziekuje.

#71 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2013 - 16:13

Witam, na dzień dzisiejszy tj. 01.06.2013 jestem w 8 tyg. ciąży. Mam umowę na czas określony do 30 czerwca 2013, czyli na koniec czerwca będę w 12 tyg ciąży. Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu. Bardzo proszę o info.

#72 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 710 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 01 czerwiec 2013 - 18:08

O ile na dzień 30 czerwca przypadnie koniec 3 miesiąca ciąży (chodzi o stan zaawansowania ciąży przekraczajacy 12 tyg) wówczas umowa na czas określony ulegnie przedłużeniu do dnia porodu :) Art 177 par. 3 KP

#73 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 12:20

Zofia,na dzień dzisiejszy ustawa dotycząca : "dodatkowego urlopu rodzicielskiego 26 tyg - ten co jest o nim teraz głośno" nie weszła w życie. Zatem nikt nie odpowie na Twoje pytanie. Bo nie wiadomo co to będzie.Jeśli umowa nie zostanie przedłużona, to od dnia porodu do stycznia 2015 jesteś na urlopie macierzyńskim, potem przechodzisz na zasiłek macierzyński.No chyba, że urlop macierzyński się skończy - i zdążysz wrócić do pracy przed 8 stycznia 2015 r.

#74 Gość_Zofia

Gość_Zofia
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:41

Zofia,na dzień dzisiejszy ustawa dotycząca : "dodatkowego urlopu rodzicielskiego 26 tyg - ten co jest o nim teraz głośno" nie weszła w życie. Zatem nikt nie odpowie na Twoje pytanie. Bo nie wiadomo co to będzie.Jeśli umowa nie zostanie przedłużona, to od dnia porodu do stycznia 2015 jesteś na urlopie macierzyńskim, potem przechodzisz na zasiłek macierzyński.No chyba, że urlop macierzyński się skończy - i zdążysz wrócić do pracy przed 8 stycznia 2015 r.

Dziekuje bardzo za odpowiedz.Co do dodatkowego urlopu rodzicielskiego bede sie orientować bliżej 1 września kiedy informacje będą dokładniejsze.Pozdrawiam

#75 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2013 - 19:47

Bardzo proszę o pomoc. Na początku maja tego roku podjęłam zatrudnienie, teraz okazało się że jestem w ciąży, umowę mam na okres pół roku, czyli do listopada tego roku. Czy w tej sytuacji zostanie ona przedłużona do dnia porodu, co będzie z zasiłkiem macierzyńskim (chciałabym skorzystać z tej opcji na pełen rok), czy mój pracodawca będzie przez okres ciąży i macierzyńskiego ewentualnie 12 miesięcy ponosił jakieś koszta za mnie, jeżeli tak to jakie i kto będzie mi wypłacał pieniądze ZUS czy pracodawca, bo ciąże mam zagrożoną i muszę leżeć Proszę o pilne informacje, gdyż mam surowego pracodawcę, a nie znam się na przepisach i nie chciałabym zostać oszukana z powodu własnej nie wiedzy Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczna.

#76 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7303 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 czerwiec 2013 - 22:15

W Twojej sytuacji umowa zostanie przedłużona do dnia porodu,zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS.Jeżeli będziesz na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze 33dni wynagrodzenie chorobowe będzie stanowiło koszty pracodawcy ,pozostałe koszty zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego poniesie ZUS.

#77 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2013 - 13:59

W Twojej sytuacji umowa zostanie przedłużona do dnia porodu,zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS.Jeżeli będziesz na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze 33dni wynagrodzenie chorobowe będzie stanowiło koszty pracodawcy ,pozostałe koszty zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego poniesie ZUS.

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Czyli rozumiem, że mój pracodawca żadnych kosztów poza tymi 33 dniami chorobowego nie będzie miał, czyli dla niego to będzie tak jak by mnie w ogóle nie było, żadnych jakiś podatków itp nie będzie za mnie płacił, a ja pensję do porodu będę otrzymywała od ZUS-u. A co będzie dalej jak mnie zwolni zaraz po porodzie, co z moim macierzyńskim, bo mi nawet zasiłek dla bezrobotnych nie będzie przysługiwał, co wtedy czy mi ten rok macierzyńskiego płatnego przepadnie, czy muszę dalej mieć umowę żeby go dostać i jakie wtedy koszta pracodawca będzie za mnie ponosił?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Sylwia

#78 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7303 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 czerwiec 2013 - 14:46

Tak jak napisałam wyżej od dnia porodu będzie przysługiwał zasiłek macierzyński ,który będzie wypłacany przez ZUS.Zasiłek chorobowy podczas ciąży będzie wypłacał pracodawca ,jeżeli zatrudnia więcej niż 20 pracowników i odliczał w deklaracji ,natomiast jeżeli zakład zatrudnia mniej niż 20 pracowników zasiłek chorobowy będzie wypłacał bezpośrednio ZUS.

#79 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 18:20

Witam serdecznie,

mam umowe na rok czasu ,na czas okreslony od 01 lipca 2013- 30 czerwca 2014. zakladając możliwośc zajscia w ciaze w polowie lipca, i po miesiacu ( w polowie sierpnia) poinformowanie o tym pracodawce, czy pracowadca ma prawo mnie zwolnic? czy umowa zostaje przedluzona do dnia porodu? i czy nalezy mi sie zasilek macierzynski?Dziekuje za odp

#80 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3176 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 20:06

Nie można zwolnić pracownika będącego w ciąży. Umowa będzie trwała do 30 czerwca chyba, że pracodawca ją przedłuży. Jeżeli urodzisz do 30 czerwca i umowa nie zostanie przedłużona wypłatę macierzyńskiego i rodzicielskiego przejmie ZUS, gdy termin porodu przypadnie po 30 czerwca, a na ten dzień będziesz po 3 miesiącu ciąży, umowa przedłuży się do dnia porodu- macierzyński i rodzicielski wypłaci ZUS

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych