Skocz do zawartości

składki zus % za pracownika płacone przez pracodawcę za m-c luty 2012

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Kasieńka

Gość_Kasieńka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2012 - 12:46

Proszę o odpowiedź czy dobrze rozumiem że zmieniło się od lutego 2012 finansowanie składki zus przez pracodawcę za pracownika, chodzi o ub.rentoweCzyli:ub.emerytalne-9,76%ub.rentowe-6,5% a było do lutego 4.5%ub.wypadkowe-1,67%F.pracy-2,45%FGŚp-0,10%Czy ja to dobrze rozumiem?Boję się czy czegoś nie sknociłam w deklaracji za luty 2012

#2 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:50

od lutego zmieniła się tylko skł.rentowa pracodawcy - na 6,5% - czyli dobrze naliczyłaś :)reszta skł.ok, wypadkowe każdy ma indywidualnie liczone, więc pewnie też masz dobrze :)

#3 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:52

A! oczywiście wysyłamy to już w nowej wersji Płatnika - 8.01.01 Atak dla pełnej jasności :)

#4 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 12:17

Witam,Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Ze względu na to, że jestem "początkujący" opłacam obniżone składki ZUS. Teraz jednak sytuacja troszkę mi się skomplikowała.A mianowicie zatrudniłem pracownika - na umowę o pracę, 1/4 etatu. Wynagrodzenie brutto - 375 zł. Bardzo proszę o pomoc w obliczeniu składek ZUS za pracownika oraz obliczenie wynagrodzenia netto dla pracownika. Czy ZUS za pracownika i za mnie ma być opłacony łącznie w jednej kwocie za mnie i za pracownika, czy też na osobnych druczkach? I jeszcze jedno. Wyczytalem gdzieś że trzeba składać co miesięczne raporty do zusu. Czy możecie mi piowiedzieć coś bliżej na ten temat? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.... pozdrawiam serdecznie, Bartek

#5 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 22 marzec 2012 - 14:01

Cześć, to dużo tłumaczenia i dużo obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Akta osobowe, miesięczne listy płac i deklaracje z raportami za Ciebie i pracownika (zbiorcze). Poza tym roczne rozliczenia do US i tak dalej.Czy naprawdę chcesz to robić sam? Przeciętne biuro rachunkowe za kompleksową obsługę kadrowo-płacową liczy sobie 50 zł netto...

#6 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 16:53

Jeśli chodzi o akta osobowe to i ogólną dokumentację pracowniczą, to już sie z tym uporałem. A chcę to robić sam, ponieważ bardzo chcę poznać ten "piękny" mechanizm funkcjonowania.mam jedynie problem z tymm ZUSem. Będę naprawdę wdzięczny za pomoc w obliczeniu należnych składek za pracownika...

#7 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 23 marzec 2012 - 09:21

Bartek tego naprawdę nie da isę napisać w jednym a nawet pięciu postach bo wyszłaby biblia.Polecam Tobie tą pozycję www.hrservices.com.pl/index.php?t=1&b=place2012

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#8 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów

Napisano 23 marzec 2012 - 09:27

Jeśli chodzi o wyliczenie netto - brakuje do niego kilku informacji - jakie koszty uzyskania przychodu ma ten pracownik oraz czy ma prawo do ulgi podatkowej.Jeśli chodzi o rozliczenie z ZUS - przy pracowniku i osobie prowadzącej działalność słada się deklarację DRA wraz z raportem RCA (a jeśli ubezpieczeni czyli pracodawca i jego pracownik na przykład chorują to także raport RSA). Generalnie deklaracja DRA zbiera i sumuje wszystko co znajduje się w pozostałych raportach zatem, wysyłasz jedną deklarację i płacisz łącznie za siebie i pracownika (do 15go następnego miesiąca). W raporcie RCA w jednej pozycji będziesz ty z kodem 0570XX a w drugiej pracownik z kodem 0110XX (a zgłosiłeś pracownika do ZUS?? :))Dużo tego tłumaczenia i nie wiem jak się do tego zabrać....Używasz programu Płatnik??

#9 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 25 marzec 2012 - 17:14

Kuba - załamałes mnie..;-) Ale liczę jeszcze na pomoc Sua... Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów to wydaje mi się że będą miały tu zastosowanie te podwyższone, ponieważ pracownik mieszka w innej miejscowości niż mieści się zakład pracy, chociaz w rzeczywistości ma do pracy raptem 1,5km... Natomiast jeśli chodzi o prawo do ulgi to....szczerze nie mam pojęcia. Z tego co sie orientuję to by skorzystać z ulgi pracownik powinien wręczyć mi na piśmie jakieś oświadczenie, tak? Kiedy ta ulga przysługuje? Pracownik nie pobiera żadnej renty, emerytury ani innych świadczeń. Jest zatrudniony tylko u mnie.A pracownika do ZUS zglosiłem :-)Jeśli chodzi natomiasto płatnika, to nie używam....ani tego ani żadnego innego. Czy w tym programie jest ożliwosć policzenia tego wszystkiego? Pozdrawiam serdecznie i liczę na dalsza pomoc.Bartek

#10 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów

Napisano 27 marzec 2012 - 10:37

Ok, latwo nie będzie.Jeśli chodzi o płatnika - służy on do robienia dokumentów do zus (DRA, RCA, RSA, RZA i masę innych) zatem przypuszczam, że ręcznie wypełniasz te papierki..... prawda? I nie da się w nim policzyć wypłaty...Jeśli chodzi o ulgę - poszukaj (najlepiej na stronach ministerstwa finansów) druku PIT2 - i daj pracownikowi do wypełnienia - tylko na tej podstawie możesz tą ulgę stosować.KUP - podwyższone i to się zgadza.A wypłatę masz na ostatni dzień miesiąca? czy do 10 go - bo to ważne przy sporządzaniu deklaracji do ZUS.

#11 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 28 marzec 2012 - 10:26

Tak, papierki ZUSowskie (i wszystkie inne) wypełniam ręcznie. Ok, dam pracownikowi PIt-2 do wypełnienia. Czy teraz mogę liczyć na Twoją pomoc w obliczeniu wynagrodzenia netto? Znalazłem na necie kalkulatory wynagrodzeń online, ale szczerze mówiąc nie jestem pewien na ile są one wiarygodne, tym bardziej, że wprowadziłem dane do kilku z nich i dostałem w sumie trzy różne wyniki.Wypłatę ustaliłem na 10-go. a dlaczego to jest ważne przy deklaracjach do ZUS?Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem, że mam obowiązek poinformować pracownika o warumkach pracy itp. Czy w zwiazku z tym muszę mieć sporządzony na piśmie jakiś regulamin pracy, czy wystarczy, że przekażę pracownikowi ustnie wszystkie informacje?

#12 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów

Napisano 28 marzec 2012 - 11:23

Nie wiem na ile to będzie czytelne, ale może będzie Dołączona grafika Pytaj w razie czego. Brutto 375,00 zł Podstawa em- rent 375,00 zł Fund. emeryt. prac. 36,60 zł Fund. rent. prac. 5,63 zł Podst. chor. i wyp. 375,00 zł Fund. Chorobowy 9,19 zł Razem ZUS pracownik 51,42 zł Przychód 323,58 zł Koszty uzyskania 111,25 zł Ulga podatkowa 46,33 zł Podst. Zdrowotne 323,58 zł Fund. emeryt. zakł. 36,60 zł Fund. rent. zakł. 24,38 zł Fund. Wypadkowy 7,24 zł 1,93% od 1 kwietnia Razem ZUS firma 63,49 zł Podst. FP i FGŚP 375,00 zł Fundusz GŚP 0,38 zł Netto 323,58 zł Do zus RCA* pracownik płatnik Podstawa em- rent 375,00 zł emerytalna 36,6 36,6 rentowa 5,63 24,38 Podstawa chor, wyp 375,00 zł chor 9,19 - wypadk - 7,24 Podstawa zdrowotne 323,58 zł zdrow 0 - (bo jest do wysokości podatku)

Podatek = 0 zł, zdrowotna też 0 zł.

Pytałam kiedy płacisz wynagrodzenia ponieważ skoro wypłata za marzec będzie w kwietniu to:
1. Marcową deklarację do ZUS wypełniasz już jako DRA plus RCA, na którym to RCA będą twoje dane i składki oraz dane pracownika ale z podstawą równą 0,00 zł (bo w marcu nie ma wypłaty). Zatem płacisz tylko za siebie ale dajesz znać ZUSowi, że w marciu pracownik już był.
2. Kwietniową deklarację sporządzasz tak, DRA plus RCA, a na nim twoje dane i składki oraz pracownika dane i składki od marcowego wynagrodzenia (wypłaconego w kwietniu!).

Może lepiej abyś płacił na ostatniego? :))

#13 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów

Napisano 28 marzec 2012 - 11:26

Auu, miało być w tabelce, rozjechała się. Spróbuję ją więc załączyć inaczej...

Tylko nie wiem jak, mam to w pdf...Dołączona grafika

Aha, a co do pytania o warunki pracy, w zasadzie najlepiej na piśmie (mówimy o art. 29 KP. sugeruję poszukać wzorów). Naomiast nie masz obowiązku tworzenia regulaminu pracy i wynagradzania.

Użytkownik Sua edytował ten post 28 marzec 2012 - 11:28

#14 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 29 marzec 2012 - 11:34

Sua, w obliczeniach uwzględniłaś KUP w wysokości 111,25. A czy czasem nie powinno być 139,06 zł? (pracownik dojeżdża z innej miejscowości). A może mogłabyś ta tabelkę wysłać mi na meila? adres: meblerom@wp.pl.A z tą wypłatą do 10-go to sobie narobilem.....Ale to pokręcone. :-)To może faktycznie zmieńmy to na ostatniego... Jak to wówczas będzie wyglądało? Rozumiem że termin złożenia tych raportów do ZUSu pokrywa się z terminem płatności składek - czyli do 15-go tak?I jeśli chodzi o opłacenie składek to wpłacam do ZUSu 114,91 za pracownika plus 385,91 za siebie (opłacam bez dobrowolnego chorobowego), i oczywiści wypłacam pracownikowi wynagrodzenie w wysokości 323,58 zł. Zgadza się?pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych