Skocz do zawartości

upowaznienie do przetważania danych osobowych

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_joanna

Gość_joanna
  • Goście

Napisano 16 marzec 2012 - 12:11

Mam pytanie- kto musi mieć obligatoryjnie upowaznienie do przetwazania danych ososbowych? napewno kadrowa i płacowa, ale czy BHP-owiec? wszyscy kierownicy, osoby co w działach zajmuja sie naliczaniem urlopów, i godzin przepracowanych?

#2 Gość_kaja

Gość_kaja
  • Goście

Napisano 16 marzec 2012 - 12:22

U mnie w firmie ma tylko kadrowa. Upoważnienie wygląda mniej więcej tak:Upoważnia się panią ............... do przetwarzania danych osobowych pracowników zatrudnionych w naszym zakładzie pracy oraz do dostępu do ich akt osobowych.

#3 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:30

nie spotkałam się jeszcze z przypadkiem, aby BHP-owiec miał upoważnienie do przetwarzania danych. Ale ... nigdy nie wiadomo, może znajdzie się ktoś na forum kto stosuje taką praktykę... choć nie bardzo wiem w jakim celu - dla wypisania zaśw.ze szkolenia w zakresie BHP?u mnie - poza szefem i mną, upoważnienie ma tylko osoba która ma mnie zastępować w razie mojej nieobecności w pracy.

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 16 marzec 2012 - 12:33

kadry i księgowa (płace i okołopłacowe zagadnienia). BHPowcowi wystarcz imię, nazwisko, stanowisko, nie ma tu żadnych danych wrażliwych.No i błagam: portal tak skonstruowany, że błędy podkreśla, z szacunku do czytających piszmy poprawnie: przetwarzanie, na pewno
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:44

BHPowiec jak najbardziej musi mieć również upoważnienie do przetwarzania danych.Nie wiem czemu, ale mnie nie podkreśla ? Może trzeba coś włączyć? Orientuje sie ktoś?

#6 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:51

Uważam, że każda osoba, która w firmie ma jakikolwied dostęp do danych pracowników powinien posiadać upoważnienie do przetwarzania, a jeżeli BHP'owiec jest zatrudniony jako specjalista z zewnątrz to nawet istnieje coś takiego jak upowaznienie do przebywania wp omieszczeniach gdzie znajdują się dane osobowe.W moim zakładzie tego typu upowazneinia i oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami ochwony danyc zrobilem nawet dla osób zajmujących się sprzątaniem i ochroną - na wszelki wypadek aby GIODO miało czym oko nacieszyć

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#7 Gość_joanna

Gość_joanna
  • Goście

Napisano 16 marzec 2012 - 12:57

dziękuje za informacje

#8 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:57

kuba - z tym upoważnieniem dla osób sprzątających i ochrony to już chyba lekka przesada... :) u mnie dostęp do akt (a tym samym do danych osobowych mam tylko ja (i szef oczywiście), osoba mnie zastępująca tak naprawdę w ogóle nie korzysta ze swego upoważnienia... a całą reszta , no cóż, wiedzą że nie można i już :)o upoważnieniu do PRZEBYWANIA w pomieszczeniach gdzie znajdują się akta, szczerze mówiąc, nie słyszałam - ale wydaje mi się to lekką przesadą - wiesz ile osób przychodzi do działu kadr np. w sprawie pracy? (chyba że zdefiniujemy co oznacza "przebywać" - i rozgraniczymy to w jakiś sposób... tylko w jaki?:)

#9 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 12:58

Nie wiem czemu, ale mnie nie podkreśla ? Może trzeba coś włączyć? Orientuje sie ktoś?

u mnie podkreśla bez żadnej ingerencji w ustawienia z mojej strony... :)

#10 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 13:00

Eni - jestem Administratorem Bezpieczeństwa Informacji i na wszelkich szkoleniach podkreślali, że tego typu upoważnienia jak najbardziej mile widziane.

Ja nie twierdzę, że to jest rozsądne bo moim zdaniem jest to bezsensowne tworzenie papierów. Przecież akta mam w pancernej szafie i tylko ja mam klucz.

Dla świętego spokoju mam takie cuda Dołączona grafika

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#11 ewcyk

ewcyk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 119 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 13:01

do zaświadczenia o szkoleniu upoważnienie nie jest potrzebne, ale juz w protokole powypadkowym czy w wywiadzie zawodowym podaje się dane wrażliwe.

#12 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 13:04

Dodam jeszcze, że nie chodzi mi tylko o pomieszczenie, w którym znajdują się tylko sprawy kadrowe ale o cały zakład. Jesteśmy instytucja finansową i w każdym pomieszczeniu mamy dane, które podlegają ścisłej ochronie - stąd upoważnienia do przebywania w pomieszczeniach.

#13 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 13:39

OK, czyli dla BHP-owca (nawet jeśli zatrudniony jest na podstawie umowy zlecenia) lepiej wystawić upoważnienie... przekonaliście mnie :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych