Skocz do zawartości


odliczenie od podatku za bilety miesięczne pkp


wróć do serwisu Księgowość 124 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_agata

Gość_agata
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 11:19

Nic nie rozumiem z tych ustaw, proszę mi jasno odpowiedzieć czy można odliczyć bilet dziecka do szkoly w wysokości 44,00 zł, w roku 2009.Rozliczam się z mężemPozdrawiam

#22 Gość_mariusz

Gość_mariusz
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 14:52

w 2008 roku byłem na stażu. Wiem, że nie przysługuje mi odliczenie od przychodu zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Zastanawiam się czy jest możliwe odliczenie od przychodu lub od podatku kosztów imiennych biletów miesięcznych komunikacji miejskiej? z góry dziękuję za odpowiedź.

#23 Gość_piotr

Gość_piotr
  • Goście

Napisano 05 luty 2009 - 19:17

Witam i pytam czy mozna odliczyc bilety miesieczne na ktore dojezdzam do pracy

#24 Gość_tykk

Gość_tykk
  • Goście

Napisano 06 luty 2009 - 01:07

a co z prywatnym samochodem? co to są zryczałtowane koszty uzyskania przychodu?

#25 Gość_sss

Gość_sss
  • Goście

Napisano 14 luty 2009 - 17:22

sss

#26 Gość_milusik

Gość_milusik
  • Goście

Napisano 20 luty 2009 - 21:48

witam problem przy wypełnieniu pita 37 mianowicie w rubryce koszty uz przych wpisuje kwote z pita11 1223,75 dodatkowo mam bilety imienne na kwotę 1075 i wypełniając pita elektronicznie pojawia sie komunikat że nie można jednocześnie zastosować kosztów imiennych i kosztow zryczałtowanych??proszę o pomoc. Co robię źle?????

#27 Gość_kleks

Gość_kleks
  • Goście

Napisano 20 luty 2009 - 21:52

albo zryczaltowane koszty- bardziej ci sie oplacą -albo z biletów ale masz mniej niz zryczałtowane, wiec 1 wersja

#28 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 20 luty 2009 - 21:52

Właśnie to... albo bilety, albo KUP z PIT.

#29 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 20 luty 2009 - 22:37

koszt imiennych biletów miesięcznych musi być wyższy niż koszty uzyskania przychodu,wówczas można odliczyć koszty biletów

#30 Gość_milusik

Gość_milusik
  • Goście

Napisano 21 luty 2009 - 09:31

Dziękuje bardzo za porade:)

#31 Gość_jedza 45

Gość_jedza 45
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 16:01

jestem studentka i pracuje czy mogę odliczyć bilety imienne jezeli tak to od podatku czy od dochodu i w jakim polu czy PIT-cie?Pozdrawiam

#32 Gość_MADZIA

Gość_MADZIA
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 18:19

JA JUŻ TERAZ NIE WIEM, DO PRACY JADĘ PKP W ROKU 2008 WYKUPIŁAM 6 BILETÓW IMIENNYCH NA KWOTĘ 75,99 A MOŻNA ODLICZYĆ SOBIE JAKĄŚ KWOTĘ ZA DOJAZDY JEŻELI NIE POSIADAM IMIENNYCH BILETÓW TYLKO ZWYKŁE

#33 Gość_MADZIA

Gość_MADZIA
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 18:21

MOŻE JEST JAKAŚ KWOTA KTÓRĄ ZAWSZE SIE W PISUJE JEŻELI JEST SIĘ DOJEŻDZAJĄCYM PROSZĘ O ODPOWIEDZ

#34 Gość_MADZIA

Gość_MADZIA
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 18:22

JA JUŻ TERAZ NIE WIEM, DO PRACY JADĘ PKP W ROKU 2008 WYKUPIŁAM 6 BILETÓW IMIENNYCH NA KWOTĘ 75,99 A MOŻNA ODLICZYĆ SOBIE JAKĄŚ KWOTĘ ZA DOJAZDY JEŻELI NIE POSIADAM IMIENNYCH BILETÓW TYLKO ZWYKŁE

#35 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 23:31

a ja tez mam pytanko. Do pracy wykopowalam bilety miesieczne imienne na pkp od kwietnia 2008, oczywiscie logicznie nie pomyslalm i az do pazdziernika wyrzucalam "zuzyte " bilety. Czy moge odliczyc sobie z KUP kwote od kwietnia skoro tych biletow nie mam? I czy PKP moze wystawia jakies zaswiadczenia odnosnie tych biletow? jest ktos w tym temacie rozientowany? z gory dziekuje za odp.

#36 Gość_HELP

Gość_HELP
  • Goście

Napisano 14 marzec 2009 - 21:03

Podatnikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługują tzw. zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. W niektórych sytuacjach można je jednak odliczyć w wysokości wydatków faktycznie poniesionych. Bezpłatne deklaracje podatkowe- Deklaracje CIT- Deklaracje NIP - Deklaracje PIT- Deklaracje VAT- Inne formularze podatkowe- Oświadczenia i wnioski do US- Podatek akcyzowyzobacz wszystkie druki »Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej: wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, wynoszą 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1.668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę, nie mogą przekroczyć łącznie 2.502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Jednakże, zgodnie z art. 22 ust. 11 ustawy, jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów, o których mowa wyżej, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.Zatem pracownik dojeżdżający do pracy autobusem PKS, który miesięczne bilety, może na ich podstawie ustalić koszty uzyskania przychodu, o ile są one wyższe od zryczałtowanych. Warto w tym miejscu dodać, że odliczeniu podlegają jedynie te bilety, w których posiadaniu jest podatnik. Przykładowo jeżeli pracownik cały rok kupował imienne bilety miesięczne na dojazd do pracy, lecz dwa zgubił, koszty uzyskania przychodu ustala na podstawie posiadanych 10 biletów. Uwaga!!!Koszty uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych wydatków można odliczyć jedynie w sytuacjach podanych wyżej i pod warunkiem, że podatnik posiada podane w powyższym przepisie dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Co za tym idzie, konieczne jest posiadanie imiennych biletów okresowych. Przepis ten nie będzie miał zatem zastosowania w sytuacji, gdy przykładowo pracownik dojeżdża do pracy samochodem i chciałby uznać za koszt wydatki na zakup paliwa służącego do napędu tego samochodu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy podatnik będzie dojeżdżał do pracy autobusem PKS, lecz nie będzie posiadał imiennych biletów okresowych a jedynie na okaziciela. Do odliczenia nie upoważnia również faktura VAT wystawiona do biletu nieimiennego. Dowód taki nie został bowiem wymieniony w art. 22 ust. 11.Powyższe potwierdził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 stycznia 1999 r. (sygn. akt SA/Sz 490/98).Dla kogo odliczenie?Z opisanego wyżej odliczenia mogą skorzystać jedynie podatnicy uzyskujący przychody: ze stosunku służbowego; ze stosunku pracy; ze spółdzielczego stosunku pracy; z pracy nakładczej. Wydatki te natomiast wykazuje się w zeznaniach PIT-36, PIT-37 lub PIT-40.

#37 Gość_nivea

Gość_nivea
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 14:28

A w której rubryce się wpisuje sumę kosztów z biletów miesięcznych? I w picie 37 czy w załączniku 0 ?

#38 Gość_Bartek

Gość_Bartek
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2009 - 21:51

Jes;i suma biletow okresowych nie przewyzsza kosztow uzyskania dochodow, to moge to odliczyc nie od podatku lecz od przychodu ? Jesli tak, to jak to zrobic. Czy wymagane oprocz biletów imiennych miesiecznych sa faktury?

#39 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2009 - 22:04

kup odlicza się od przychodu a nie od podatku, jeśli koszty zryczałtowane są większe od twoich wydatków na bilety miesięczne to w PIT należy wpisać koszty zryczałtowane z ustawy

#40 Gość_bratbasi

Gość_bratbasi
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2010 - 14:34

Mam jeszcze jedno pytanie, na ktore jesli bedzie odpowiedz - to sprawa potraktowania jako koszty uzyskania przychodow biletów miesiecznych bedzie wyjasniona w 100%.. Otóż w całym roku 2009 byłem zatrudniony w jednej tej samej firmie - do pracy dojeżdzałem pociagiem - posiadam 10 biletów miesiecznych - 2 zgubiłem. Czy w zwiazku z tym za miesiące za które nie mam biletu miesiecznego moge przyjąc zryczałtowaną wysokość KUP? Wtedy moje KUP by wynosiło 10x219 (cena miesiecznego) + 2 x ustawowe 139,06 PLN ?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych