Skocz do zawartości

umowa o dzieło

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2012 - 19:07

Witam, prowadzę dg i chcę aby osoba fizyzcna wykonała dla mojej firmy projekt pewnej maszyny. czy w takiej sytuacji mogę z nia zawszeć umowe o dzieło? Osoba ta juz pobrała 2000 zaliczki na wykonanie tego projektu czy wmowa o dzieło jest prawidłową formą rozliczenia takiej operacji?

#2 maleckaa2

maleckaa2

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 listopad 2012 - 19:20

Umowę o dzieło można zastosować, gdy możliwe jest oznaczenie konkretnego rezultatu, jaki zostanie osiągnięty w wyniku działań przyjmującego zlecenie.

Umowa o dzieło, czyli umowa rezultatu

W ramach umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło to umowa rezultatu, a nie działania. Nie wszystkie czynności mogą więc stać się przedmiotem umowy o dzieło. Umowę o dzieło można podpisywać na takie rodzaje zadań, w przypadku których możliwe jest ustalenie, jaki będzie ich konkretny, finalny efekt.

Przykład: Przedmiotem umowy o dzieło może być np:

[*]wykonanie projektu architektonicznego,
    [/list]Rachunek jako podstawa do rozliczenia wynagrodzenia
    Rozliczenie należnego wynagrodzenia następuje na podstawie przekazanego zamawiającemu rachunku, który powinien zostać wystawiony przez wykonawcę dzieła. W praktyce rachunek jest sporządzany przez zamawiającego, który jego treść przedstawia do wglądu przyjmującemu zamówienie. Jest to podejście znacznie bardziej praktyczne, lecz nie powinno być stosowane. W zawartej umowie można również zawrzeć inną formę rozliczenia jak np. zaliczkową. W każdym przypadku przed zakończeniem prac zamawiający ma prawo zażądać rachunku, który przedstawia się w ciągu 7 dni od dnia realizacji dzieła. Jeżeli natomiast żądanie to zgłoszono po wykonaniu dzieła, to rachunek należy wystawić w terminie 7 dni od momentu zgłoszenia tego żądania. Po upływie 3-miesiecznego terminu po dniu wykonania zamówionego dzieła, wykonawca nie ma już obowiązku wystawienia rachunku.
    Dołączona grafika

#3 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2012 - 20:05

ok. dokładnie sprawa wygląda tak. wykonawca podjął sie wykonania tego projektu za kwotę 6300 zł na rękę w związku z tym na umowie o dzieło powinna być kwota brutto 13 084 ponieważ: 13 084 - kup 2616,80 (czyli 13084*20%)= 10 467,20 w zaokrągleniu 10 467 podstawa opodatkowania *18%=1884,06 w zaokr. 1884 zł podatek do US. czyli do wypłaty 6300zł.Proszę o sprawdzenie moich obliczeń.A proszę jeszcze o informację czy ten podatek do US ja odprowadzam czy ta osoba fizyczna.?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2012 - 22:24

Coś nie tak, bo 13.084 - 1.884 = 11.200 a nie 6.300,.
Kwota brutto wg mnie powinna być 7.360.

#5 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 08 listopad 2012 - 09:07

tak tak pomyliłem się .powinno wyjść 11 200zł a nie 6300.złe podałem na początku bo ten wykonawca na ręke chce za wykonanie projektu 11 200. a proszę o porade jak taką umowe o dzieło rozliczyć? tzn. wystawiam rachunek dot. umowy odzieło na 13 084 zł. Kwota za wykonanie tego dzieła została już wypłacona w zaliczkach które wykonujący pobrał i podpisał ich otrzymanie na osobnym dokumencie. W związku z tym jeśli wystawimy ten rachunek np. w dniu dziesiejszym to ja odprowadzam do US wyliczona zaliczkę tylko pytanie czy mam kwotę tej zaliczki za umowę o dzieło przelać razem z zaliczkami na podatek dochodowy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę?czy konieczny jest osobny przelew. Kolejne pytanie czy ten rachunek wpisuję do KPIR pod data wystawienia jako koszt tak? a cvo z vat ? ja jestem vatowcem a druga storna osobą fizyczną. Serdecznie proszę o pomoc.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2012 - 22:01

Rachunek do umowy wystawia wykonawca, zleceniodawca może na nim dokonać wyliczeń księgowych. Wcześniej wypłacane zaliczki na poczet dzieła powinny być rozliczone pod względem podatkowym, tzn. już wypłacając należało pobrać i odprowadzić do US zaliczki na podatek.
Zaliczkę należy przelać jednym przelewem razem z zaliczkami pracowników, oznaczając jako PIT-4 lub PIT-4R.
Rachunek do umowy jest kosztem w KPiR w dacie wypłaty należności.
Z podatkiem VAT taka umowa nie ma nic wspólnego.

#7 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 09 listopad 2012 - 16:34

w takim arze jak to teraz wykonać prawidłowo. wykonawca wystawi rachunek ale czy ma na nim wykazać otrzymane zaliczki czy może napisze że zapłata gotówką w dniu wystawienia rachunku. i wtedy zapłacimy podatek do us w całości nie rozbijając na te zaliczki. mogło by tak być ? pierwszy raz mam do czynienia z taką umową o dzieło i nie wiedziałem że zaliczki trzeba od razu rozliczyć proszę o pomoc.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 listopad 2012 - 21:28

W tej sytuacji lepiej będzie gdy na rachunku nie będzie napisane, że wykonawca już wcześniej otrzymał zaliczki. Zakładam, że pieniądze dostał gotówką, więc teraz dostanie tylko różnicę.

#9 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 10 listopad 2012 - 07:59

dobrze czyli napiszemy że zapłata gotówką w dniu wystawienia rachunku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy