Skocz do zawartości

Zdjęcie

80% minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy

wynagrodzenie płaca minimalna pierwszy rok pracy umowa o pracę wynagrodzenie minimalne

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 agrafka 88

agrafka 88

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 27 październik 2012 - 14:41

Witam, chcę zatrudnić pracownika na pół etatu i płacić mu 80% minimalnego wynagrodzenia z racji pierwszego roku zatrudnienia tylko mam pewne wątpliwości. Otóż w doświadczeniu w CV ma wpisany 5-miesięczny staż z urzędu pracy więc 80% minimalnego mogę mu płacić jeszcze przez 7 miesięcy? łącznie może być 12 m-cy, nie musi być ciągłości? np. 5 miesiecy stażu odbył w 2011 roku a teraz ja chce go zatrudnić to dalej przysluguje mi ulga przez 7 m-cy?Problem jest jeszcze taki, że chciałam mu wystawić umowę na czas określony na rok, to mogę w umowie zaznaczyć że wynagrodzenie za pierwsze 7 m-cy wynosi 80% minimalnego a w kolejnych miesiącach 100%? Nie wiem czy można w umowie odrazu ustalać różne poziomy wynagrodzenia w różnych okresach...I jeszcze jedno pytanie, bo oprócz tego stażu przez 10 dni pracował na umowie zlecenia (po ukończeniu studiów), w czasie studiów tez miał parę sezonowych prac na umowe cywilnoprawną oraz praktyki studenckie. Mam wątpliwości czy te okresy tez nie wliczają się do pierwszego roku zatrudnienia? W ustawie jest napisane że do pierwszego roku zaliczane są wszystkie okresy za które były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Na praktykach studenckich i na umowach cywilnoprawnych w czasie studiów raczej się składek nie odprowadza prawda? (bo wtedy społeczne płaci szkoła?) ewentualnie ta dwutygodniowa umowa zlecenia wykonywana już po ukończeniu studiów mogłaby się wliczać i wtedy ja mogłabym mu dać 80% minimalnego wynagrodzenia przez 6m-cy i 20dni?Bardzo proszę o pomoc, sprawa jest pilna

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5445 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 27 październik 2012 - 15:43

http://kadry.infor.p...szej_pracy.html

#3 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5445 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 27 październik 2012 - 15:55

Był 5 miesięcy na stażu wliczamy ten okres, zostanie jeszcze 7 miesięcy. Za rok zgodnie z Kodeksem cywilnym przyjmujemy 365 dni. Nie musi być ciągłości. Radziłam zrobić jedną umowę a potem porozumieniem zmieniającym ją zmienić.

#4 agrafka 88

agrafka 88

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 27 październik 2012 - 15:56

To wiem bo czytałam też ten artykuł, chciałam się tylko upewnić czy nie musi być ciągłości w tych 12 miesiącach, ale wychodzi na to że nie. Pytanie czy umowa zlecenia się wlicza... przecież na umowie zlecenia, jeśli nie jest się studentem chyba potrącają składki na ubezpieczenie społeczne? I czy w umowie zawartej na czas określony (rok) można określic wynagordzenie np. w ten sposób:Ustala się wynagrodzenie brutto w wysokości:a ) 80% minimalnego wynagrodzenia w okresie od 1 listopada 2012 do 30 kwietnia 2013b ) 100% minimalnego wynagrodzenia w okresie od 1 maja 2013 do 31 pazdziernika 2013??

#5 agrafka 88

agrafka 88

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 27 październik 2012 - 19:56

Nie do końca rozumiem, jak to "zrobić jedną umowę a potem porozumieniem zmieniającym ją zmienić"?Dla bezpieczeństwa przyjmę że mogę mu dać 80% minimalnego tylko przez 5 miesięcy (jakby jednak te umowy zlecenia się wliczały do pierwszego roku pracy), a umowę chcę mu zrobić odrazu na czas określony jednego roku (jakbym dała najpierw na 5 miesięcy to nie byłoby możliwości wypowiedzenia tej umowy przed terminem bo umowę na czas określony można wypowiedzieć tylko jeśli została zawarta na czas dłuższy niż 6 m-cy). Jak poprawnie zrobić żeby od razu na tej jednej rocznej umowie wskazać wynagrodzenie które w ciągu tego roku ulegnie zmianie z 80% na 100%? Nie może być tak jak napisałam w poprzednim poście?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, płaca minimalna, pierwszy rok pracy, umowa o pracę, wynagrodzenie minimalne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych