Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Iza

Gość_Iza
  • Goście

Napisano 14 marzec 2012 - 09:46

Witam.Ja jestem w takiem sytuacji: od początku ciąży dostawałam zwolnienie lekarskie. Ostatnie zwolnienie zostało wystawione od 23 stycznie do 22 lutego. Dnia 18 lutego trafiłam do szpitala, z powodów ciążowych i wyjdę dopiero po porodzie. Oczywiście od dnia przyjecia będę miała wystawione zwolnienie ze szpitala. Moje pytanie brzmi: czy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy od dnia 23 lutego do dnia porodu?PozdrawiamIza

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3165 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 09:53

Jeżeli będziesz miała zwolnienie lekarskie to oczywiście, że bedziesz miała zapłacone. Gdy pobyt w szpitalu trwa długo to na wniosek chorego lekarz wystawia zwolnienie co 2 tygodnie

#3 marta335

marta335

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 marzec 2012 - 13:26

mam prośbe o pomoc w podobnej sprawie. Musze wyliczyć pracownicy w ciąży wynagrodzenie za czas choroby od 01.02.2012 do 16.02.,od 17-go płaci zus. Z samym wynagrodzeniem nie mam problemu natomiast z potraceniem za nieobecność mam ,w związku z par.11 rozp..Jeśli podzielę 1500/30=50, to potrącenie wyniesie 29*50=1450,różnica1500-1450=50,więc mimo,że nie było pracownicy cały miesiąc mam wypłacić jej 50?, czy skoro nie było cały miesiąc to potrącenie pełne?

#4 Gość_chuda

Gość_chuda
  • Goście

Napisano 15 marzec 2012 - 12:51

tego zapisu nie stosuje się w sytuacji kiedy niezdolność do pracy trwała cały miesąc. Potrącasz całe wynagrodzenie.

#5 Gość_grazyna

Gość_grazyna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2012 - 14:12

dziewczyny, prosze o rade...dowiedzialam sie ze jestem w ciazy, szef chce mi podwyzszyc wynagrodzenie a za miesiac mam isc juz na zwolnienie...czy zus bedzie mi po 30 dniach wyplacal wyzsze wynagrodzenie jesli bede je miala przez 2 miesiace?? czy to nizsze???

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3165 postów

Napisano 18 marzec 2012 - 14:15

Nie rozumiem. Szef chce dać ci podwyżkę bo jesteś w ciąży i na siłę każe ci iść na zwolnienie lekarskie?

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4843 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2012 - 16:45

to proste, chce zmniejszyć swoje koszty wysyłając pracownicę na "garnuszek" ZUS /zapłaci jej tylko wynagrodzenie chorobowe/

#8 Gość_grazyna

Gość_grazyna
  • Goście

Napisano 19 marzec 2012 - 12:20

no dokladnie...tylko powiedzcie mi jak to bedzie z moim wynagrodzeniem??? bo sie nie znam a nie chce byc stratna

#9 Gość_a

Gość_a
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 14:38

ZUS wylicza wynagrodzenie z okresu 12 m-cy przed chorobą

#10 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 22 marzec 2012 - 15:03

No to tak hmmmmm,trochę będzie więcej, potarguj sięDołączona grafika szef szczery ty też bądź i powiedz niech podwyzszy a ty pójdziesz na zwolnienie za powiedzmy 4 m-ce ale juz do końca ciąży

#11 Gość_Lee

Gość_Lee
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 17:12

Dokładnie, za ostatnie 12 mies (lub mniej za pełne kalendarzowe miesiące, które się przepracowało), i po prostu dzieli się tą kwotę, jakas różnica na plus oczywiście będzie w zasiłku chorobowym, no ale szału nie będzie Dołączona grafika

#12 Gość_Lee

Gość_Lee
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 17:14

no i pierwsze 33 dni Twojego chorobowego tzw wynagorodzenie chorobowe będzie płacił Twój szef, więc trochę stratny na tym będzie Dołączona grafika

#13 Gość_azja

Gość_azja
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 14:36

Witam!Przez kilka lat pracowałam na Umowy Zlecenia u jednego pracodacwy ( z przerwami na wyjazdy w celacxh zarobkowych za granice). Przez ostatnich 6 miesięcy pracowałam na taka umowę, a następnie , z dniem 1 kwietnia podpisałam stałą umowe na czas określony z większym zakresem obowiązków i wyższą kwotą brutto. Zaszłam w ciążę i 18 kwietnia wylądowałam w szpitalu z krwawieniem. Po 8- dniowej hospitalizacji jestem juz na L4 ( w między czasie ponownie leżałam w szpitalu z powodu przedwczesnie rozpoczętej akcji porodowej). ZUS podważył zasadność mojego zatrudnienia. Po wyjasnieniu sytuacji, zarówno przeze mnie, jak i pracodawcę, odblokował mi świadczenia. Szkopuł w tym,że za 1,5 miesiąca dostałam 1104 zł, a wg umowy o prace powinnam miec niecałe 2000/m-c na rękę( 2800 brutto) W Zusie twierdza, ze wszystko sie zgadza. Nie rozumiem, dlaczego dostałam tak mało, skoro kobieta w ciąży ma płatne 100% chorobowego. Czym to moze być spowodowane?

#14 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 14:40

Bo twoje wynagrodzenie teraz jest średnią z ostatnich 12-tu m-cy, a nie z ostatniego

#15 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:38

Przy wypłacie wynagrodzenia i zasiłku chorobowego ZUS bierze pod uwagę jedynie okres zatrudnienia na umowe o pracę, jesli od poczatku twoje wynagrodzenie to 2800 , to otrzymałaś stanowczo za mało.

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4843 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:18

Piszesz, że to za 1,5 miesiąca zwolnienia, ale to raczej niemożliwe. Miałaś jedno takie długie zwolnienie, od kiedy ZUS miał ci wypłacać zasiłek chorobowy ?
Za pierwsze 33 dni choroby to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, dostałaś je czy nie ?
Mylisz się pisząc, że dostaje się 100 % wynagrodzenia jako zasiłek chorobowy dla ciężarnej. Należy się 100 % podstawy zasiłku a nie aktualnego wynagrodzenia. Poza tym ZUS pobiera 18 % zaliczki na podatek, to też weź pod uwagę.

#17 Gość_Lea

Gość_Lea
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:17

Miałam pdobną sytauację i w szpitalu nie chcieli mi wystawic chorobowego (że oni ponoć nie wystawiają wcale) , wobec czego dni kiedy leżałam w szpitalu zostały mi policzone już jako macierzyński. Jeżeli Tobie wystawią chorobowe to oczywiscie normalnie je dostaniesz, a macierzyński od dnia porodu będzie się liczył Dołączona grafika

#18 Gość_Lea

Gość_Lea
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:20

dziewczyny, prosze o rade...dowiedzialam sie ze jestem w ciazy, szef chce mi podwyzszyc wynagrodzenie a za miesiac mam isc juz na zwolnienie...czy zus bedzie mi po 30 dniach wyplacal wyzsze wynagrodzenie jesli bede je miala przez 2 miesiace?? czy to nizsze???

średnią z ost. 12 mies, czyli nic Ci to nie da Dołączona grafika

#19 Gość_Lea

Gość_Lea
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:24

Zus pobiera 13,71 %
Myślę, ze kwota jest niższa z tego względu, że pewnie zus wypłacił pieniadze za jakiś określony czas, a nie za całość Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych