Skocz do zawartości

upowaznienie dla pracownika PILNIE

wróć do serwisu Kadry 57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 09:37

mam prowadzic całe kadry i dokumentację pracowniczą wiem że powinanm mieć w swoich aktach upoważnienie do wglądu akt osobowych jakby był ktoś tak miły i miał wzór z góry dziękuję.

#2 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 10:01

Stosownie do przepisów ustawy z dn. 29.08.1997r o ochronie danych osobowych (t.j.Dz.U.2002 Nr 101,poz.926 ze zm)upoważniam Panią do wglądu w akta osobowe pracowników spółki i przetwarzania danych osobowych w zakresie dozowlonym przepisami obowiązującego prawa. Jednocześnie informuję, że zobowiąznana jest Pani do zachowania powyższych informacji w tajemnicy. Obowiązek ten istnieje również po ustaniu zatrudnienia.

#3 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 10:12

dziękuję bardzo i życzę Wesołych Świąt !!

#4 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 10:23

...bedac zatrudniona jako kadrowa nie potrzebujesz takowego upowaznienia...

#5 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 10:43

jak to nie potrzebuje??? Oczywiście,że potrzebuje.

#6 Gość_agula

Gość_agula
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 11:52

XYZ napisała, że będzie zajmować się sprawami kadrowymi i aktami osobowymi pracowników, czy rzeczywiście upoważnienie jest potrzebne, ponieważ ja jestem w tej samej sytuacji i nic o tym nie wiem?

#7 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:03

upoważnienie jest nawet konieczne, odkąd weszła ustawa o ochronie danych osobowych.

#8 Gość_wwww

Gość_wwww
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:08

Możesz podac Anno który artykuł ustawy to reguluje? Nie spotkałam sie aby pracownik kadr musiał mieć specjalne upowaznienie, które wynika z jego zakresu obowiazków w tym zakresie.

#9 Gość_Skryba54

Gość_Skryba54
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:16

Wgląd w akta osobowe bez upoważnienia ma tylko pracodawca. To on jako administrujący tymi danymi powinien upoważnić osobę prowadzącą kadry i przetważającą dane osobowe - do wykonywania tych czynności w jego imieniu. W związku z tym powinien sporządzić pełnomocnictwo ogólne na podst art. 98-109 Kodeksu Cywilnego i art. 37-39 Ustawy o ochronie danych osobowych oraz par. 3 rozporządzenia MSWiA z 29.04.2004 w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych itd (Dz.U. Nr 100, poz. 1024).

#10 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:22

...dla mnie to także nowość...??

#11 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:27

Skryba coś niezbyt to wynika z art., które podałeś.

#12 Gość_Skryba54

Gość_Skryba54
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:29

Oj, wynika, wynika tylko potrzebna logika !

#13 Gość_justyna

Gość_justyna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:33

Boże to nie róbcie, jak wam nie wynika z jakiegoś art. coś. Lepiej nie robcie. PIPI wam bedzie kazał zrobić i sie z nim bedziecie klócić. Ale to nie wynika psze pana. Gratuluje

#14 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:37

...nie ma tam żadnych konkretów Skryba, sorry B)

#15 Gość_agula

Gość_agula
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 12:57

XYZ napisała, że będzie zajmować się sprawami kadrowymi i aktami osobowymi pracowników, czy rzeczywiście upoważnienie jest potrzebne, ponieważ ja jestem w tej samej sytuacji i nic o tym nie wiem?

#16 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 13:07

zajmowanie się danymi pracowników bez odpowiedniego upoważnienia stanowi przestępstwo zagrożone karą więzienia do lat2. Podstawa prawna: art. 37, 39, 43 ust. 1, art. 51 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.)Pozdrawiam i życzę dalszej "owocnej" dyskusji.

#17 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 13:12

...a co to znaczy "zajmowanie się"? B)

#18 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 13:14

wszystko, co się z tym wiąże. Ogólnie rzecz biorąc dostęp do dokumentacji pracowniczej w formie papierowej i w systemie informatycznym w pełnym zakresie dostępu do danych (przeglądanie, wprowadzanie, modyfikowanie, usuwanie itp.)

#19 Gość_wwww

Gość_wwww
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 13:20

przepisy ustawy o ochronie danych osobowych mówia o administratorze, a kadrowy nie zawsze jest administratorem,par. 3 rozp. MSWIA mówi o instrukcji. przywołane przepsiny K.C regulują pełnomoctnictwa i zakres ich udzielania.Z żadnego przepisu nie wynika obowiazek wydawania upoważnienia dla kadrowych do wglądu do akt osobowych.

#20 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 13:22

cytuję wspomniane artykuły ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 rokuArt. 37. Do obsługi systemu informatycznego oraz urządzeń wchodzących w jego skład, służących do przetwarzania danych, mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie wydane przez administratora danychArt. 39. 1. Administrator danych prowadzi ewidencję osób zatrudnionych przy ich przetwarzaniu.2. Osoby, o których mowa w ust. 1, mające dostęp do danych osobowych, obowiązane są do zachowania ich w tajemnicy. Obowiązek ten istnieje również po ustaniu zatrudnieniaArt. 49. 1. Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.2. Jeżeli czyn określony w ust. 1 dotyczy danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.Art. 51. 1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do rokujeszcze jakieś wątpliwości?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych