Skocz do zawartości


czy to prawda


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_EC

Gość_EC
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 15:25

Czy to prawda że jeśli spółka zmienia się z cywilnej na ZOO to należy wszystkich pracowników "zwolnić" i spisać z nimi nową umowę o pracę?

#2 Gość_a

Gość_a
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 15:40

nie wiem czy to prawda ale u mnie w firmie tak właśnie było.

#3 Gość_ec

Gość_ec
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 15:52

JAKI PARAGRAF KODEKSU PRACY? I CZY TRZEBA WYSTAWIĆ ŚWIADECTWO PRACY?

#4 Gość_a

Gość_a
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 15:53

tak było wystawione świadectwo pracy

#5 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:06

Przekształcenie sp. cywilnej w z o.o, pomimo przeprowadzenia zmian organizacyjnych, pracodawca zachowuje swoją tożsamość - nadal jest tym samym podmiotem, a zmienia się jedynie jego forma organizacyjna. Prawo nie nakłada na pracodawcę żadnych szczególnych obowiązków wobec pracowników związanych ze zmianą formy organizacyjno-prawnej, powinno się poinformować ich o dokonanym przekształceniu. I z uwagi, że nie mamy do czynienia ze zmianą pracodawcy, umowy o pracę zawarte z pracownikami automatycznie zachowują swoją ważność.

#6 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:15

Art 23 KP Przejście zakładu pracy lub jego cześci na innego pracodawcę.... jest to inny pracodawca.Nie jest to likwidacja ale przekształcenie ze spółki cywilnej na spólkę z oo.Więc uważam że nie trzeba zawierać nowych umów ale aneksy do umów,nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy... przeczytaj ten Art 23 kodeksu pracyPozdrawiam

#7 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:31

Ja maiłam sytuacje przekształcenia na s.j. i musiałam poinformować pracowników o przekształceniu na nim. 30 przed .

#8 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:31

sorki - na min. 30 dni przed

#9 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:37

Mirasek - nie mowy w tym przypadku o art. 23- to nie jest przejecie całości lub czesci zakładu. Nie wprowadzaj w błąd.

#10 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 16:39

Podstawą prawną przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są uregulowania ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.)

#11 Gość_do mirasek

Gość_do mirasek
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 20:46

w kodeksie pracy nie wystepuje pojęcie aneksu do umowy!! Należy stosować porozumienie zmieniające! a jeśli w Twojej firmie praktykuje sie tworzenie aneksów to w nazwie należy ująć że jet to porozumienie zmieniające.

#12 Gość_arek

Gość_arek
  • Goście

Napisano 22 listopad 2007 - 21:21

1. Nie ma mowy o art 23 prim KP, mm ma 100% racji.2. W kodeksie nie ma mowy ani o aneksie do umowy ani o porozumieniu zmierniającym (mówi się o zmianie warunków za porozumieniem lub w drodze wypowiedzenia). Cel ten sam nazwa nie istotna - treść tak.3. Czy pamiętacie, że umowa o pracę od tamtego roku ma taki "nowy" obowiązkowy element jak strony umowy!. Ale w tym przypadku należy przyjąć, że strona umowy nie uległa zmianie. Zmianie uległa jedynie forma prawna tej samej strony umowy. Więc nie ma obowiązku zmiany warunków i treści umowy. Oczywiście zawarcie porozumień zmieniających w tym przypadku nie będzie błędem, a nawet bym tak zrobił, żeby za 5 lat nie zastanawiać się nad historią. Oczywiście obowiązku prawnego nie widzę. W przypadku gdy nie zdecydujesz się na zawarcie porozumień zmieniających przygotuj pismo do całej załogi o zmianie formy prawnej i podaj do wiadomości np. mailem lub wywieś na tablicy (zachowaj dowód) a najlepiej rozdaj każdemu pracownikowi za potwierdzeniem zapoznania lub na dwadzieścia innych sposobów.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych