Skocz do zawartości

jak odzyskac nienależnie wypłacone wynag...

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2007 - 20:09

Wypłaciłam pracownikowi nienależnie wynagrodzenie i mam problem z jego odzyskaniem. Czekam juz drugi miesiac a pracownik jest obecnie do końca umowy na urlopie bezpłatnym. Zupełnie nie wiem jak

#2 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2007 - 20:44

Kwoty wynagrodzenia nadpłacone pracownikowi wskutek błędu pracodawcy, pracownik ma obowiązek zwrócić. Podstawą są tu przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu -art. 405 k.c.. Przepis mówi, że ten kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Musisz do pracownika wystosować pismo w sprawie zwrotu nienaleznego wynagrodzenia, informując, że w przypadku braku zwrotu, pracodawca wystąpi na drogę sądową co znacznie zwiększy kwotę do zapłaty przez pracownika.Pracownik powinien więc zwrócić nadpłacone wynagrodzenie dobrowolnie.

#3 Gość_Tygra85

Gość_Tygra85
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:21

A co trzeba zrobic jesli osoba ktora dostala nieslusznie wynagrodzenie, nie chce zwrócić pieniedzy - twierdzac ze za bledy sie placi. Jaki przepis mowi o konsekwencjach nieoddania pieniedzy i jakie sa szanse że Sąd wyda nakaz bylemu pracownikowi aby zwrocil nalezna kwote?

#4 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:24

W sumie to ja mu się nie dziwię. Koszt takiego błędu powinien ponieść ten kto błąd popełnił, tak by było na logikę i tak jest w każdej innej branży. Jak lekarz popełni błąd to traci prawo wykonywania zawodu. Jak kadrowy, to ja płacę do skarbówki (mam to od 3 lat w zakładzie pracy męża), to chore jest. I mówię to jako osoba, która sama kadry prowadzi, nie jako zyskujący niesłusznie pracownik. :)

#5 Gość_tygra85

Gość_tygra85
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:35

w swietle prawa jest to dodatkowy dochod dla tego pracownika - i jesli pracownik ksiegowosci odda nawet za niego pieniadze do kasy - to nie zmienia faktu ze od tego dochodu nie bedzie odprowadzony podatek do Urzedu Skarbowego na jakims tam PIT. (cos w stylu jakby dostal darowizne itp.) Wiec dla Urzedu Skarbowego bedzie to przestepstwem podatkowym. Czy jest to prawda ??

#6 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:37

To zależy... Jeśli błąd nastąpił w stawce brutto, wszystkie składki i podatek idą normalnie. Wtedy ani US ani ZUS taki błąd nie obchodzi.

#7 Gość_tygra85

Gość_tygra85
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:42

to ja moze od poczatku. gosc nie pracuje u nas od dwoch miesiecy, jednak wciaz pracuje u nas jego brat.Blad wyszedl jak ten co pracuje przyszedl powiedziec ze nie dostal wyplaty - okazalo sie ze jego wyplata poszla na konto jego brata. (netto) Wyplacilismy pracownikowi wynagrodzenie na KP - a do jego brata wystosowalismy pismo zeby zwrocil pieniedze. Zona oswiadczyla telefonicznie ze pojdzie do banku i przyniesie je osobiscie. Po miesiacu czasu zadzwonila z pyskiem ze ona ich nie odda. Kontaktowalismy sie z jej mezem i byl zdziwiony ze ona tego nie oddala (koles lezal w szpitalu po zawale i ona miala to zalatwic). Nie wiem czy mozemy dochodzic zwrotu droga sądową czy nie ma to sensu?

#8 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:45

W takiej syt. to ja bym była świnią wredną i poradziłabym panu, żeby tyle i tyle odebrał od brata. Sądzę, że moi szefowie nie wydaliby gościowi kasy, zanim tamten by nie zwrócił. Wredne zagranie, ale jedyne skuteczne. A teraz to faktycznie masz tylko drogę sądową.

#9 Gość_tygra85

Gość_tygra85
  • Goście

Napisano 21 luty 2008 - 11:51

No i tu wlasnie byl pies pogrzebany bo ta zona co nie chce oddac kasy jest na tyle swinia ze ci bracia nie rozmawiaja ze soba bo sklocila ich rodziny - ten drugi co u nas pracuje jest calkiem w porzadku bo nigdy nie bylo z nim problemow - czarna owca w tej rodzinie jest wlasnie ta baba. Jakby nie ona to wszystko byloby ok. tylko jak ten lezal w szpitalu to ona rzadzila jego pieniedzmi i pewnie wydala wszytko na pierdoly i teraz pyskiem chce zalatwic sprawe.

#10 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 17:54

Może ktoś pomoże i ma do udostępnienia pismo do pracownika w sprawie zwrotu nienależnie przelanego wynagrodzenia ? Szef wypłacił wynagrodzenie osobie która już u nas nie pracuje...

#11 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 18:04

wyślij standardowe wezwanie do zwrotu nienależnie wypłaconego wynagrodzenia ,określi konto, termin spełnienia świadczenia. Jęsli nie poskutkuje w załaczniku wzory pozwówhttp://www.rzeczpospolita.pl/teksty/firma_070921/firma_a_7-1.F.jpg

#12 Gość_jozek

Gość_jozek
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 22:38

Co do dysputy prowadzonej.Jeżeli ja zarobiłem pieniądze (każda osoba) to nie będę biegać, aby je otrzymać po sąsiadach czy po rodzeństwie. Jest umowa pracownik pracodawca.Natomiast, co do zwrotu niesłusznie wypłaconych pieniędzy to nie jest to takie proste.Jeżeli obdarowany zdążył wydać pieniądze na własne potrzeby np. jedzenie lekarstwo to żaden sąd nie zmusi do zwrotu.Jest na to wyrok SN, ale musiałbym poszukać.Natomiast, jeżeli zdążysz powiadomić osobę obdarowaną o błędzie przed wydaniem pieniędzy to odzyskasz pieniądze.

#13 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2010 - 21:04

nie do końca jest tak jak piszesz, jeśli ktoś oprze się na twoich radach , może być mocno rozczarowany wynikiem ewentualnego procesu.

#14 Gość_jozek

Gość_jozek
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2010 - 08:16

Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu (art. 409 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; dalej: k.c.).Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc jego obowiązek liczenia się ze zwrotem świadczenia ogranicza się zasadniczo do sytuacji, w których ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia (art. 409 w zw. z art. 410 § 1 k.c. i w zw. z art. 300 k.p.). Ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy (wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 408/00).

#15 Gość_ds

Gość_ds
  • Goście

Napisano 05 październik 2010 - 09:41

oczywiście jozek ma rację; mozna tylko prosić o zwrot i mieć nadzieję :-)

#16 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 05 październik 2010 - 10:26

wydaje mi się, że na twoją -pracodawcy- korzyśc wpływa jeszcze to ,że pracownik nie pracował w zakładzie.to nie była pomyłka tego typu, że wypłaciłaś za dużo, i wtedy pracownik ma prawo sie nie zorientować i je wydac na bieżace sprawy . I wtedy rzeczywiście jest tak, jak pisze jozek. Ale ewidentnie wiedział od samego początku ,że to nie dla niego pieniądze, że jakś pomyłka !

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych