Skocz do zawartości

Zdjęcie
wróć do serwisu Księgowość 175 odpowiedzi w tym temacie

#41 Fuksja

Fuksja

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 luty 2013 - 22:10

Nie do końca wygląda to tak jak piszecie. Przebywałam na zwolnieniu lek. z powodu zagrożonej ciąży przez 3 tygodnie, ale poroniłam. W dniu kiedy miałam wrócić do pracy, wzięłam urlop na żądanie, ponieważ musiałm skorzystać z pomocy specjalisty. Popadłam w depresję i w zw. z tym byłam na dłuższym zwolnieniu, w czasie którego miałam wezwanie do ZUS na badania kontrolne, ale uznali je za uzasadnione. Pomimo, że między zwolnieniami były 3 dni przerwy (weekend + 1 dzień urlopu) i były to dwie różne jednostki chorobowe, ZUS zliczył je razem w 182 dni. Doliczyli nawet kilkudniowe zwolnienie z początku roku z powodu przeziębienia. Interweniowałam w ZUS-ie i otrzymałam informację, że nieważne jakie choroby, to zlicza się je z całego roku, jeśli między nimi nie było jakiejśtam przerwy (możliwe, że tych 60 dni, o ktrórych niektórzy piszą). Poradzili mi, że mogę ubiegac się o zasiłek rehabilitacyjny. Najlepiej dowiedzcie się w soim ZUS-ie. Co urzędnik to pewnie inna interpretacja.

#42 Gość_Mania

Gość_Mania
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 18:55

Fuksja myślę, że jest tak że zus powiązał twoje choroby ze sobą. Nie miałaś zwolnienia na ciążę - bo to nie choroba - tylko na chorobę, którą widocznie ZUS mógł powiązać z kolejnym zwolnieniem. Z takimi przypadkami też się spotkałam. Mieliśmy pracownika, którego zwolnienie związane było chyba z naczyniami krwionośnymi a następnie z ciśnieniem i ZUS wtedy też to zaliczył jako choroby pokrewne - mają (nie znam fachowego nazewnictwa) - taki sposób kojarzenia jednostek chorobowych. A ja pisałam o takich ewidentnie różnych chorobach np. jeśli jedno zwolnienie jest z powodu złamanej ręki, później nastapi przerwa (choćby jednodniowa) a później przeziębienie to wtedy jest nowy okres zasiłowy. Faktem jest, że na zwolnieniu nie ma kodów chorób i jeśli mam takie przerywane zwolnienia naliczyć pracownikowi a w sumie zbliża się do ok.140 dni to piszę do ZUS o wskazanie któe okresy mam zliczać do jedego okresu zasiłkowego żeby nie zaszkodzić ani sobie ani pracownikowi.

#43 grazyna555

grazyna555

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 luty 2013 - 20:46

Mam pytanie czy sobota i niedziela liczy się do przerwy aby na nowo był liczony okres 182 dni w przypadku jeżeli byłam na zwolnieniu tylko 3 miesiące np. zwolnienie mam do piątku sobota i niedziela przerwa następne na inną zupełnie chorobę jest od poniedziałku.czy wtedy to zwolnienie od poniedziałku jest liczone na nowy okres zasiłkowy?

#44 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 23 luty 2013 - 16:20

Proszę o odp.Jeżeli minęło mi 182 dni i idę na opiekę na mamę na 7 dni i później na inną chorobę niż dotychczas chorowałam czy będę miała 80% płacone ?

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7249 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2013 - 16:40

Ja był złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ,i dopisała do N-9 /zaświadczenie o stanie zdrowia / chorobę współistniejacą.Ma to duże zalety: wiecej płatne i spokojnie można sie leczyć.Z takiego zasiłku można kożystac do roku.

#46 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 23 luty 2013 - 16:57

Ja jednak wolę pozostać przy tym co jestem, proszę o odpowiedz

#47 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7249 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2013 - 18:08

Fuksja myślę, że jest tak że zus powiązał twoje choroby ze sobą. Nie miałaś zwolnienia na ciążę - bo to nie choroba - tylko na chorobę, którą widocznie ZUS mógł powiązać z kolejnym zwolnieniem. Z takimi przypadkami też się spotkałam. Mieliśmy pracownika, którego zwolnienie związane było chyba z naczyniami krwionośnymi a następnie z ciśnieniem i ZUS wtedy też to zaliczył jako choroby pokrewne - mają (nie znam fachowego nazewnictwa) - taki sposób kojarzenia jednostek chorobowych. A ja pisałam o takich ewidentnie różnych chorobach np. jeśli jedno zwolnienie jest z powodu złamanej ręki, później nastapi przerwa (choćby jednodniowa) a później przeziębienie to wtedy jest nowy okres zasiłowy. Faktem jest, że na zwolnieniu nie ma kodów chorób i jeśli mam takie przerywane zwolnienia naliczyć pracownikowi a w sumie zbliża się do ok.140 dni to piszę do ZUS o wskazanie któe okresy mam zliczać do jedego okresu zasiłkowego żeby nie zaszkodzić ani sobie ani pracownikowi.

Z praktyki i doświadczenia trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ,bo nie znamy schorzeń i jak to ZUS klasyfikuje.Także proponuję zwróć zapytanie bezpośrednio do ZUS wykonujac telefon .

#48 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 22 maj 2013 - 15:57

Witam, chciałabym uzyskać informację w następującej sprawie:Od 6.08.2012 do 03.02.2013 byłam na zwolnieniu lekarskim. Następnie miałam przyznane świadczenie rehabilitacyjne od 04.02.2013 d0 04.04.2013,po czym ZUS orzekł że jestem zdrowa. Lekarz prowadzący utrzymuje, że nie nadaję się do pracy bo leczenie nie zostało zkończone. Odwołałam się do ZUS ale domówili mi świadczenia więc znów się odwołałam i jak poprzednio uzyskałam odmowę.złożyłam odwołanie do Sądu Pracy i teraz czekam.Pomimo to od 10.05.2013 znów jestem na l4 ze względu na inną jednostkę chorobową.Jak widzicie moją sytuację ???Proszę o pomoc

#49 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 23 maj 2013 - 16:43

Witam, chciałabym uzyskać pomoc w poniższej sprawie, otóż byłam na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku rehabilitacyjnym. Obecnie powróciłam do pracy, za zeszły rok mam miesiąc zaległego urlopu, jednak mój pracodawca nie chce słyszeć o jego wykorzystaniu. Urlop ten jeśli go nie wykorzystam do września, przepada. Co mam zrobić? pracuję już 30 dni a widzę, że stan mojego zdrowia znowu się mocno pogarsza, czy idąc na zwolnienie L4 (nie ten sam kod choroby) pracodawca może mnie zwolnić? Czy to zwolnienie na nowy kod choroby jest płatne? Proszę pilnie o pomoc

#50 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4843 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 maj 2013 - 22:08

Urlop zaległy wcale ci nie przepada, okres przedawnienia takich roszczeń wynosi 3 lata, więc masz prawo do jego wykorzystania. On powinien być wykorzystany do września, kiedyś było, że w pierwszym kwartale, ale w żadnym wypadku nie przepada.
W trakcie choroby pracodawca nie może cię zwolnić, chyba że dyscyplinarnie gdybyś mocno zawiniła.

#51 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 24 maj 2013 - 09:24

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedźJoanna

#52 Gość_Szczepi

Gość_Szczepi
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:40

Witam. Mam takie pytanie otóż byłem na L4 182 dni na kolano. Wracam do pracy, przepracowywuje 1 dzień i dostaje wypowiedzenie (dwutygodniowe). W takim razie na to samo kolano moge iść w tym momęcie na świadczenia rehabilitacyjne ?

#53 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:48

Nie

#54 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7249 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:55

Dokumenty na świadczenie rehabilitacyjne składa się na 60 dni wcześniej przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego 182 dni .Skoro lekarz dopuścił Cię do pracy stwierdził ,że jesteś zdrowy, to nie wiem czy masz szansę. Bez kontrolnych badań lekarskich pracodawca nie mógł dopuścić Cię do pracy. Możesz złożyć dokumenty na świadczenie rehabilitacyjne ,powiedzieć ,że nadal nie możesz pracować ,ale uważam ,że nie otrzymasz takiego świadczenia.Żeby ponownie liczyć okres choroby należałoby przepracować 60 dni /tyle przerwy musi być między zwolnieniami na tą samą chorobę/.

#55 Gość_adi

Gość_adi
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2013 - 19:02

witam..mam pytanie..mam zerwane wiezadlo krzyzowe.wykorzystalem 182dni chorobowego,dostalem wezwanie na komisjie gdyz zlozylem wniosek o swiadczenie rehab.przyznano mi je na 5mies-okres ten minal i zlozylem wniosek o przedluzenie.ponowna komisja i odmowa przedluzenia swiadczenia..w miedzy czasie mialem podana date zabiegu kolana ale na drugiej komisji powiedziano mi ze moge teraz sobie isc na zwolnienie chorobowe i nie przedluzyli mi swiadczenia..swiadczenie skonczylo mi sie 10dni przed planowanym zabiegiem i teraz co? chorobowe bezplatne? brak swiadczenia?odwolalem sie od decyzji zusu i czekam na ich decyzjie..za pare dni mam zabieg i co po zabiegu? bede mial jakies chorobowe platne czy nie?

#56 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7249 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 czerwiec 2013 - 00:51

Zgodnie z ustawą zasiłek rehabilitacyjny wlicza sie do okresu chorobowego.Ponieważ wykorzystałeś okres chorobowy ,żeby mieć ponownie płacone wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy musisz być zdolny do pracy , a przerwa między ostatnim dniem zasiłku rehabilitacyjnego a kolejnym zwolnieniem z powodu choroby musi wynosić ci najmniej 60 dni.Miejmy nadzieję,że odwołanie przyniesie skutek.

#57 Beatrycze

Beatrycze

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 15:09

Polecam artykuł na Rada Pracowników, pt ZWOLNIENIE LEKARSKIE A ROZWIĄZANIE STOSUNKU PRACY

#58 Gość_Paweł

Gość_Paweł
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 19:30

Witam.Od stycznia do kwietnia przebywałem na zwolnieniu lekarskim które otrzymałem w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia w poprzedniej firmie . Gdy doszedłem już do siebie udało mi się znaleźć nową pracę , jednak po przepracowaniu dwóch miesięcy ( ponad 60 dni ) nastąpił nawrót tej samej choroby i jestem zmuszony iść na ponowne zwolnienie lekarskie . Niestety tak się złożyło że w tym samym czasie mija okres próbny w nowej pracy... Chciałbym się dowiedzieć czy po przepracowniu tych ponad 60 dni okres 180 dniowego zasiłku chorobowego zaczyna się od nowa , czy będzie to kontynuacja tamtych 4 miesięcy ...? Przypominam ,że cały czas choruję na to samo... Tak więc symbol choroby jest ten sam . Proszę o odpowiedź .Pozdrawiam

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7249 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 lipiec 2013 - 20:55

Przepracowałeś ponad 60 dni więc zgodnie z ustawą okres zasiłkowy zaczyna się liczyć od nowa ,czyli nowe 182 dni.Po ustaniu zatrudnienia możesz zachorować do 14 dni, zwolnienie musi być ciągłe ,bez żadnej przerwy.Jeżeli zarabiasz więcej niż średnia krajowa,zasiłek zostanie obniżony do średniej krajowej.

#60 Gość_Małgorzata

Gość_Małgorzata
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2013 - 22:17

witam

mój mąż 14 lipca wykorzystał 182 dni chorobowego,składał przed jego zakończeniem wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, byl dwa dni przed końcem L4 na komisji zus która go uzdrowiła i stwierdziła że jest zdolny do pracy,ponieważ problemy zdrowotne wraz z tą decyzją niestety nie rozwiązały się :/ mąz udał się do pracy aby wziąśc cały przysługujący mu urlop i kontynuować dalej leczenie,niestety pracodawca nie wyraził zgody na udzielenie urlopu przed wykonaniem badań lekarskich przez  lekarza medycyny pracy,mąz udał sie na badanie,i lekarz m.p - neurolog uznał że jest on nie zdolny do pracy...W tym momencie pozostaje tak naprawde na lodzie...Poniewaz rownolegle maz leczy sie na dwa schorzenia ,otrzymal od lekarza rodzinnego zwolnienie na inna jednostke chorobowa,bedzie sie rowniez odwolywal od decyzji zus ,ale wiadomo zanim wyznacza termin komisji,potem  czekanie na decyzje,czas leci a on jest w stanie zawieszenia.,Prosze poradzic jak to wyglada od strony prawnej bo slysze coraz to bardziej rozbiezne opinie m.in ze na nowa jednostke chorobowa mozna kontynuowac zwolnienie,,,z drugiej strony ze nie bedzie ono placone...jak to faktycznie wyglada i co mozna zrobic w takiej sytuacji...z gory dziekuje

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 182, nowy okres zasiłkowy, przerwa 60 dni, brak przerwy 60 dni, kiedy wypowiedzenie, stary i nowy okres zasiłkowy, ta sama choroba, rozwiązanie umowy za, porozumienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych