Skocz do zawartości


badania okresowe a umowa zlecenie


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 16:20

mam pytanie: gdzie znajdę przepis mówiacy o konieczności wykonania badań okresowych w przychodni medycyny pracy dla zatrudnionych na umowę zlecenie, oraz kto ponosi koszty tych badań ?Czekam n

#2 Gość_zosia

Gość_zosia
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 16:46

osoby zatrud. na umowy cywilnoprawne nie muszą mieć badań wstępnych czy okresowych - miałam szkolnie z Panem z PIP-u i to potwierdził natomiast ty możesz wystąpić do potencjalnego zleceniobiorcy lub wykonawct i wtedy on będzie musiał zapłacić za badania- to jakby warunek zawarcia umowy.

#3 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 18:25

Art.304.1 i art.211 k.p.Nie ma bezwzględnego obowiązku kierowania zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie, czy też organizowania dla nich szkoleń bhp, gdyż powinności te dotyczą tylko pracowników. Jeśli jednak ze względu na rodzaj powierzonej pracy lub stopień występujących zagrożeń daną pracę powinny wykonywać osoby przeszkolone i o odpowiednim stanie zdrowia, zleceniodawca może uzależnić zawarcie umowy cywilnoprawnej od poddania się zleceniobiorcy badaniom lekarskim (na własny koszt lub może zleceniodawca zapłacić) i odpowiedniemu przeszkoleniu.

#4 Gość_marta

Gość_marta
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 20:00

z tego co czytalam przepisy zmieniaja sie od 1.07

#5 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 10 maj 2007 - 21:09

Mamy dopiero maj a co będzie od 1.07 to zobaczymy, są projekty ale czy związane z zatrudnianiem zleceniobiorców?

#6 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 05 listopad 2007 - 21:20

Witam. Mam pytanko. Sluchajcie ide do pracy na stanowisku wartownik na umowe zlecenie, pracodawca chce zebym zrobila sobie badania, ale firma nie da mi skierowania, czyli na wlasny koszt. Bylam u dwoch lekarzy i oni nie chca mnie przyjac bez tego skierowania od firmy. co mam zrobic? Jak rozwiazac ten problem?? Pomozcie mi prosze...z gory serdeczne dzieki

#7 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 21:47

czy ktoś już wie jakie przepisy i kiedy sie zmieniły w tej sprawie

#8 Gość_Łukasz

Gość_Łukasz
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2008 - 11:17

przepisy zmieniły się 01.07.07, art.304 zmienił się poprzez dodanie do osób fizycznych również osób prowadzących na własny rachunek działalności gosp. w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Tak naprawdę to poza tym przepis się nie zmienił więc trzeba doczekać się ciekawej glosy, tezy może stanowiska Inspektoratu Pracy, bo raczej nie ma co liczyć na orzecznictwo sądów. Bezpośrednio BHP dotyczy również zmiana art. 283, gdzie m.in. w par. 1 określono wysokość kary grzywny. Jeśli chodzi o mnie będę w dalszym ciągu trzymał się tezy PIP 18947/1 Pani Anny Kolosa, którą mniej więcej zawarła w swoim poście ~mm

#9 Gość_martas

Gość_martas
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 21:25

Czy może ktoś podać mi przepis, który mówi o obowiązku kierowania na badania lekarskie i szkolenie BHP pracownków zatrudnianych na podstawie umowy zlecenia i od kiedy obowiązuje??

#10 Gość_aw

Gość_aw
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 23:18

Zleceniobiorca musi niekiedy przejść kursy bhp i badania lekarskie________________________________________"Rzeczpospolita" Data: 7 listopada 2007- Czy pracownikowi wykonującemu umowę-zlecenie w siedzibie firmy muszę zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki pracy oraz przeprowadzić badania lekarskie zgodnie z art. 304 k.p.?Zgodnie z art. 304 k.p. niezależnie od formy prawnej świadczenia pracy (umowa o dzieło czy zlecenie) szef powinien zagwarantować organizację pracy pozwalającą zapewnić prawidłowe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Ponadto art. 3041 k.p. nakłada na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz na osoby prowadzące w zakładzie działalność gospodarczą obowiązki wynikające z art. 211 k.p. Dotyczy to przeszkolenia bhp i przeprowadzenia badań lekarskich w zakresie określonym przez pracodawcę.Państwowa Inspekcja Pracy przyznaje jednak, że przepisy nie rozstrzygają, jak ten obowiązek pracodawca ma wypełnić (stanowisko Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z lipca 2007 r., GNP/426/4560-364/07/PE - DF z 27 lipca br.). GIP uważa, że wszystko zależy od rodzaju pracy. Jeżeli zagrożenia związane z warunkami pracy lub jej przebiegiem są na tyle duże, że nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne z odpowiednim stanem zdrowia i przeszkoleniem bhp, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilną (będącą podstawą wykonywania pracy np. przez samozatrudniającego), aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp.Radzi też, aby umowa między pracodawcą i zleceniobiorcą określała wszystkie zagadnienia dotyczące bhp.

#11 Gość_zleceniobiorca

Gość_zleceniobiorca
  • Goście

Napisano 26 listopad 2008 - 14:50

jestem zatrudniona na stanowisku-kelnerka na umowe zlecenie i nadal nie wiem czy to weśnie ja musze pokryć koszty za badania okresowe czy też jest to w obowiązku zleceniodawcy?

#12 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 26 listopad 2008 - 14:54

To już zalezy, jak się dogadasz ze zleceniodawcą.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych