Skocz do zawartości

wymówienie przed emeryturą

wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_barbar@

Gość_barbar@
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 13:25

Proszę o odpowiedź: 30.06.2007 odchodzi na emeryturę pracownica. Pracuje od sierpnia 2003r. Czy wielkim błędem jest to,że do chwili obecnej nie złożyła wypowiedzenia lub informacji o odejści

#2 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 13:30

Nie, bo wcale nie musi wypowiadać umowy o pracę, może poprosić o rozwiązanie stos. pracy za porozumieniem stron.

#3 Gość_barbar@

Gość_barbar@
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 14:02

Bardzo dziękuję" zołza " za odpowiedź, ale tak w ogóle nie jesteś taka zołza, tylko fajna osoba.

#4 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 14:19

Miło słyszeć; to kamuflaż, jestem straszna zołza :-)

#5 Gość_sogreg

Gość_sogreg
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 14:24

Dodam jeszcze, że wcale nie musi wypowiadać i zgadzać się na porozumienie stron. Z chwilą kiedy przestanie być chroniona (uzyskanie wieku emerytalnego) należy wypowiedzieć jej umowę (zachowując odpowiedni okres wypowiedzenia), pracownikowi odchodzącemu na emeryturę zwyczajnie nie opłaca się wypowiadać umowy o pracę ani zawierać porozumienia. W przypadku kiedy to pracodawca wypowie umowę zyskuje na tym interesie chociażby 1 lub 3 miesięczne wynagrodzenie więcej.Pozdrawiam

#6 Gość_Ivy

Gość_Ivy
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 15:11

U nas praktykuje się to w ten sposób, że pracownica ustnie zgłasza nam to, że zamierza odejść na emeryturę. My wiedząc o tym wcześniej szukamy powoli innej osoby na jej miejsce. Za ten czas zbieram i wypełniam jej wszystkie dokumenty, składam do ZUS-u. Po czasie jak przyjdzie do tej osoby decyzja o otrzymaniu emerytury, ale wstrzymaniu poki nie rozwiążemy z nia umowy, od reki ta osoba składa wymówienie za porozumienim stron z dnia na dzień z powodu przejścia na emeryturę. Jest to bardzo bezpieczna forma, ponieważ może się zdarzyć, że zostało cos źle wyliczone, bąź ZUS robi jakieś problemy (np. źle odbita pieczątka przed 30 laty) i wtedy ta osoba pozostaje bez żadnych pieniędzy i musi czekać ąż sprawy sie rozwiążą. Pozatym nie ma problemów z wypłata odprawy emerytalnej, poniewaz mając decycje w ręcę jestesmy pewni, że się tej osobie nalezy.

#7 Gość_adela

Gość_adela
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 12:00

W naszym zakładzie zawsze wcześniej pytamy, czy pracownik napisze por. stron - ale z datą rozwiązania taką, jaka byłaby przy naszym wypowiedzeniu - czyli nic nie traci (pisze o tym wyżej sogreg). Jesli nie chce napisać - to my wypowiadamy umowę.

#8 Gość_Ivy

Gość_Ivy
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 12:23

a jaka dajecie podstwę prawną do wypowiedzenia?

#9 Gość_Ivy

Gość_Ivy
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 12:55

art. 39 Kodeksu pracy

#10 Gość_adela

Gość_adela
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 13:32

art.30, paragraf 1 pkt 2 - jeśli my wypowiadamy. Art. 39, o który pisze Ivy dot. ochrony 4 lata przed emerytura.Należy pamiętać, by w wypowiedzeniu nie pisać, że z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. bezpieczniej pisać, że powodem jest nabycie w dniu ... UPRAWNIENIA do emetrytury.

#11 Gość_Małga

Gość_Małga
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 20:51

Mój tata na początku przyszłego roku może (i chce) odejść na emeruturę.Pracodawca poprosił go o złożenie oferty rozwiązania stosunku pracy ( w formie wypowiedzenia bądź na mocy porozumienia stron).Mam pytania: 1) który z ww. sposobów byłby korzystniejszy dla mojego taty?2) sogreg napisał powyżej "pracownikowi odchodzącemu na emeryturę zwyczajnie nie opłaca się wypowiadać umowy o pracę ani zawierać porozumienia. W przypadku kiedy to pracodawca wypowie umowę zyskuje na tym interesie chociażby 1 lub 3 miesięczne wynagrodzenie więcej." Czy w każdym przypadku związanym z przejściem na emeryturę i jaki przepis to reguluje?Z góy dziękuję za odp. i pozdrawiam

#12 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 21:35

Pracownik zyskuje tylko wtedy, gdy wypowiedzenia dokonuje pracodawca z przyczyn niedotyczących pracownika i wtedy pracownik otrzymuje odprawę (pod warunkiem, że zakład zatrudnia co najmniej 20 osó:) z tyt. zwolnienia i odprawę emerytalną.

#13 Gość_Małga

Gość_Małga
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 22:20

Czyli mam rozumieć, że odejście pracownika na emeryturę to jest przyczyna dotycząca pracownika i z tego tytułu odprawa nie przysługuje?A może jeszcze podpowiesz który ze sposobów rozwiązania stosunku pracy jest korzystniejszy - za wypowiedzeniem czy porozumienie stron?

#14 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2007 - 22:48

Nie ma znaczenia, czy jest porozumienie stron (strony ustalają termin rozwiązania- może być nawet 3 miesiące) lub za wypowiedzeniem w trybie ustawowym (Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony wynosi: 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, gdy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata). Tak, nie ma znaczenia w jakim trybie złoży wypowiedzenie.

#15 Gość_;

Gość_;
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2007 - 12:05

odprawa emerytalna przysługuje.

#16 Gość_Przyszła emerytka

Gość_Przyszła emerytka
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2007 - 10:31

Czy to prawda,że lepiej odejść na emeryturę pod koniec miesiąca / a nie ostatniego dnia/ bo otrzyma się wtedy za ten miesiąc wynagrodzenie za przepracowane dni i całą emeryturę?

#17 Gość_666

Gość_666
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2007 - 11:10

Tak, to prawda, pod warunkiem, że wynagrodzenie za pracę nie aż tak wysokie,że powoduje zawieszenie wypłaty emerytury

#18 Gość_Przyszła emerytka

Gość_Przyszła emerytka
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2007 - 14:13

Dzięki za podpowiedź!

#19 Gość_emerytka 55

Gość_emerytka 55
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2008 - 01:21

Proszę o uściślenie tego terminu odejścia na emeryturę..."koniec miesiąca/a nie ostatniego dnia /..." tzn. dokładniej bo nie bardzo wiem jak mam to rozumieć ostatni dzien to też koniec miesiąca >

#20 Gość_adrenalina

Gość_adrenalina
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2008 - 15:38

... a ja mam taką sytuację: Z chytrości napisałam,że odejdę na emeryturę 1 czerwca 2009. Pracodawca przyjął do wiadomości i dał mi drobną podwyżkę. Zmieniły się u mnie realia, zostałam sama i nie chcę być sama w czterech ścianach. Czy istnieje jakakolwiek prawna możliwość zmiany mojej decyzji np poprzez zwrócenie podwyżki. Dodaję, że pracodawca stawia na młodych i nie jest zainteresowany w pójściu mi na rękę

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych