Skocz do zawartości

kto płaci za urlop wychowawczy?zus czy pr...

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aaaa

Gość_aaaa
  • Goście

Napisano 08 listopad 2010 - 13:53

kto ponosi koszty urlopu wychowawczego? ZUS czy pracodawca?

#2 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 08 listopad 2010 - 13:55

urlop wychowawczy jest bezpłatny. Składki ZUS ,jesli o nie pytasz finansuje budżet państwa

#3 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 08 listopad 2010 - 13:57

GOPS/MOPS, a składki budżet państwa

#4 Gość_aaaa

Gość_aaaa
  • Goście

Napisano 08 listopad 2010 - 14:14

to jak to jest? u pracodawcy pracownicy nie ma, jest na urlopie, a pracodawca nie wypłaca jej żadnego wynagrodzenia pracownicy?

#5 Gość_Nell

Gość_Nell
  • Goście

Napisano 08 listopad 2010 - 14:18

dokładnie, urlop wychowawczy jest niepłatny. Jedynie spełniając dochodowe kryteria (dość niskie) można starać się o zasiłek z MOPS/GOPS. Pracodawca jedynie wykazuje pracownika do ZUS z odpowiednimi składkami, które pokrywa budżet państwa.

#6 Gość_karolina

Gość_karolina
  • Goście

Napisano 06 luty 2011 - 18:14

A by dostac urlop wychowaczy musi byc rodzinne na dziecko

#7 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 06 luty 2011 - 18:34

mylisz się ~karolina,urlop wychowawczy można otrzymać zawsze,natomiast zasiłek wychowawczy uzależniony jest od dochodu,tak jak zasiłek rodzinny

#8 Gość_izabella67

Gość_izabella67
  • Goście

Napisano 05 październik 2011 - 11:37

Pracuje ja i mąż ,chciałabym iść na urlop wychowawczy,zarobki sumuje się moje i męża? czy tylko męża w chwili gdy ja już nic nie dostaje będąc na tymże urlopie tzn. te 400 zł?wiem ze nie może przekraczać 500 z groszami na osobę

#9 Gość_ilo

Gość_ilo
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 11:43

pod uwagę bierze sie zarobki tylko męża bo ty będąc na tym urlopie juz zarobków nie masz

#10 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 14:27

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Kto płaci za urlop wychowawczy? Za urlop wychowawczy albo nie otrzymuje się nic albo zasiłek wychowawczy.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Zasiłek wychowawczy w 2013 roku przyznawany jest tylko osobom, u których w rodzinach dochód na jedną osobę nie przekracza: 539,00 złotych na miesiąc. [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]W sytuacji narodzin dziecka niepełnosprawnego lub ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności próg dochodowy zwiększa się do 623,00 złotych na osobę.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Co więcej, zasiłek przyznawany jest osobom które pracowały minimum przez 6 miesięcy zanim przeszły na urlop wychowawczy, nie pracują podczas tego urlopu oraz nie korzystają z zasiłku macierzyńskiego.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Wysokość zasiłku wychowawczego to 400 złotych na miesiąc. Wypłacany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego składa się wniosek o zasiłek.[/font]

Taka mała podpowiedź - jeśli nie zakwalifikujemy się na zasiłek wychowawczy, można starać się o zasiłek dla bezrobotnych.

#11 Gość_PaulinaB

Gość_PaulinaB
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 14:25

A jeśli mam umowę o pracę do 25-11-2013 to jak nie dostane urlopu wychowawczeko z MOPs-u to też mogę się starać o zasiłek dla bezrobotnych?

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6786 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2013 - 14:58

Po zakończeniu umowy o prace , a tym samym zakończeniu urlopu wychowawczego oczywiście możesz się zarejestrować w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna .Potrzebne do tego są wszystkie świadectwa pracy oraz świadectwa szkolne .Oczywiście najważniejsze jest świadectwo pracy z ostatniego miejsca pracy.

A jeśli mam umowę o pracę do 25-11-2013 to jak nie dostane urlopu wychowawczeko z MOPs-u to też mogę się starać o zasiłek dla bezrobotnych?

#13 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 12 lipiec 2013 - 10:13

aby zarejestrowano w UP, należy wykazać gotowość do podjęcia pracy. A dla uzyskania zasiłku dla bezrobotnych trzeba spełnić więcej warunków: staż pracy min. rok w ciągu ostatnich 18 m-cy, wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnego itd

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#14 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2013 - 10:29

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Co więcej, zasiłek przyznawany jest osobom które pracowały minimum przez 6 miesięcy zanim przeszły na urlop wychowawczy, nie pracują podczas tego urlopu oraz nie korzystają z zasiłku macierzyńskiego.[/font]

Co to znaczy?

Przykladowo jezeli pracownica korzysta z urlopu macierzynskiego na nowych zastadach i bedzie chciala skorzystac od razu z wychowawczego (bedzie to styczen 2014), to nie bedzie mogla?

Jak to teraz wlasciwie wyglada? Jak bedzie wygladalo "przejscie" na wychowawczy i ile ten wychowawczy trwa? Wiecie Panstwo? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam

Kasia

#15 Gość_Renata

Gość_Renata
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:37

Witam serdecznie, może mi Ktoś odpowiedzieć, czy urlop oraz zasiłek wychowawczy należą się też przedsiębiorcy zawieszającemu działalność gospodarczą? Zakładam oczywiście nie przekroczenie określonych dochodów...

Pozdrawiam:

Renata

#16 Gość_Renata

Gość_Renata
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:38

No właśnie dochód netto czy brutto?

Renata

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6786 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:50

Nie ma pojęcia zasiłek wychowawczy.Trwają prace nad nowym projektem urlopów wychowawczych.Minister pracy i polityki społecznej podkreślił, że prace nad projektem są na końcowym etapie i wyraził nadzieję, że wejdzie on w życie  1 września.

Obecnie prawo do urlopu wychowawczego - trwającego do 36 miesięcy - przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy, funkcjonariuszom służby celnej oraz pracującym w spółdzielni członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ją zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jednak w tym czasie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.

#18 Gość_Renata

Gość_Renata
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 22:02

Jeśli ustawa wejdzie w życie to, to się zmieni. Jednak, jeśli parlamentarzyści rozpoczęli urlopy wypoczynkowe, czy jest szansa, że będzie obowiązywała od 1 września 2013? Jeśli niema zasiłku wychowawczego, to jak nazywa się świadczenie wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej w okresie urlopu wychowawczego, osobom o niskich dochodach?

Pzdr.

Renata

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6786 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 lipiec 2013 - 22:12

Osoby z prawem do zasiłku rodzinnego mogą skorzystać z różnych dodatków.Jednym z nich jest tzw. zasiłek wychowawczy, czyli dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.Zasiłek ten wynosi 400 złotych miesięcznie.Dochód na jedną osobę nie będzie mógł przekroczyć kwoty 539 zł .Dochód to kwota brutto pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne i koszty uzyskania przychodu.Sądziłam,że przedsiębiorcy chodzi o zasiłek z ZUS,a nie zasiłek z opieki społecznej.

#20 Gość_Renata

Gość_Renata
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 22:12

Doczytałam, to "dodatek z tyt. opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego", czyli zasiłku wychowawczego nie ma (oficjalnie Dołączona grafika ). Jednakże, czy patrzeć na dochód netto?

Renata

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych