Skocz do zawartości

Błąd na zwolnieniu lekarskim - co zrobić?

wróć do serwisu Kadry 69 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_eee

Gość_eee
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 10:57

Pracownik dostarczył zwolnenie z dwoma błędami - błąd w dacie urodzenia ubezpieczonego oraz przekręcone nazwisko. czy powinnam zwrócić pracownikowi zwolnienie do poprawy przez lekarza? jest to

#2 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 10:58

zwrócić pracownikowi do poprawy przez lekarza. Każdą zmianę lekarz musi podstęplować i podparafować.

#3 Gość_am

Gość_am
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:02

tylko zostaw sobie ksero tego zwolnienia przed oddaniem

#4 Gość_eee

Gość_eee
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:06

gdzies na forum czytałam że zwraca sie do korekty zwolnienia , które zawierają błedy np. ilość dni. Natomiast te błędy , które płatnik może sprawdzić np. nazwisko, imię lub pesel , adres zamieszkania, nazwa płatnika nie ma konieczności zwracać do lekarza, tym bardziej jesli to my jeszcze płacimy chorobowe i zwolnienie zostaje u nas. nie chcę robic pracownikowi niepotrzebnego problemu z bieganiem znów do lekarza... zreszta i tak juz mu wypłacilismy chorobowe...

#5 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:08

wg mnie każdy dokument powinien być wystawiony prawidłowo, tzn. zawirać właściwe zapisy, więc każdy błąd na ZLA nalezy kazac poprawiac

#6 Gość_am

Gość_am
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:11

Ja każde zwolnienie z błędami odsyłam do poprawy, kilka razy przespacerowali się do przychodni i nauczyli się sami sprawdzać zwolnienia, czy to tak ciężko przeczytać czy nasze nazwisko, adres i data urodzenia/pesel są poprawne... pracownicy też musza myśleć, nawet chorzy :(

#7 Gość_eee

Gość_eee
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:12

ok, dzięki, w takim razie do poprawy

#8 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 11:20

wynagrodzenie za czas choroby wypłaca się na podstawie prawidłowo wystawionego zwolnienia lekarskiego. Skoro zwolnienie ma zawierać prawidłowe dane, to naturalne jest ,że nie może byc w nim żadnych błędów.

#9 Gość_eee

Gość_eee
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 12:40

znalazłam taki artykuł: "CZY MOŻNA WYPŁACIĆ ZASIŁEK CHOROBOWY, JEŻELI NA DRUKU ZUS ZLA JEST BŁĄDJesteśmy firmą uprawnioną do wypłaty zasiłków chorobowych. Mam dwa zwolnienia lekarskie ZUS ZLA pracowników, na których w obu przypadkach lekarz niepoprawnie wpisał nazwę skróconą/nazwisko i imię płatnika. Czy błąd w nazwie płatnika musi być poprawiony przez lekarza? - pyta Czytelniczka z Raciborza.Błędów w zwolnieniu lekarskim, które polegają tylko na wpisaniu niepełnej nazwy płatnika składek, nie trzeba korygować.Kwestie związane z zaświadczeniami lekarskimi zostały unormowane w rozporządzeniu z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.). Pracodawca, który przyjmuje zwolnienie lekarskie przyniesione przez pracownika, ma obowiązek skontrolować je od stronny formalnej. Oznacza to, że powinien sprawdzić, czy na druku zwolnienia zostały wypełnione wszystkie konieczne rubryki, czy lekarz podpisał i przystawił pieczątkę na zwolnieniu, czy nie ma błędów w okresach niezdolności do pracy, czy zwolnienie lekarskie nie zostało sfałszowane. Jeżeli płatnik składek, który przyjmuje i sam wypłaca zasiłki albo wypłatę zasiłku przekazuje do ZUS, zauważy np. błędny NIP, PESEL pracownika, okres choroby, który nie pokrywa się z liczbą dni zwolnienia lekarskiego, powinien zwrócić pracownikowi zwolnienie, aby lekarz poprawił błędy. Każdą poprawkę na zwolnieniu lekarskim lekarz, który jej dokonuje, powinien potwierdzić pieczątką i podpisem.W dostarczonych Pani przez pracowników zaświadczeniach lekarskich wystąpiły tylko drobne usterki polegające na wpisaniu w zaświadczeniu lekarskim niepełnej nazwy firmy, które nie powodują konieczności odsyłania zwolnień do lekarza w celu korekty. Błędy w nazwie nie wpływają na zidentyfikowanie płatnika składek, jeżeli poprawnie zostało wpisane imię i nazwisko właściciela, jak również NIP płatnika wpisywany w punkcie 22 ZUS ZLA. Dlatego jeżeli obydwa zwolnienia lekarskie poza tymi błędami są poprawne, to na ich podstawie może Pani wypłacić pracownikom zasiłek chorobowy."tak sobie mysle że literówka w nazwisku i błąd w dacie urodzenia (a pesel wpisany poprawnie) to w sumie drobne usterki, wiec chyba nie bede fatygowac pracownika...

#10 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 13:13

http://www.baza-wied...ype=1przeczytaj jakie obowiązki ma pracodawca przyjmujący zwolnienie i sama sobie odpowiedz czy prawidłowo identyfikuje ubezpieczonego przekręcone nazwisko

#11 Gość_rita

Gość_rita
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 14:00

błąd w nazwisku i dacie urodzenia mogą świadczyć o innej osobie. A może to pesel jest zły i dostałaś zwolnienie nie swojego pracownika - z błędnym peselem, ale prawidłowym nazwiskiem i datą urodzenia? Piszę tak czysto teoretycznie, ale wg mnie to są bardzo istotne usterki

#12 Gość_Ilona

Gość_Ilona
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 10:50

Odbierając zwolnienie lekarskie, najlepiej jeszcze w gabinecie sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają.

Błąd (np. zły PESEL, NIP firmy czy jej adres) lekarz może skorygować. Naniesione poprawki potwierdzi własnym podpisem. Może też anulować błędnie wypełnione zaświadczenie i wystawić nowe.

Jeśli jednak do ZUS trafi L4 zawierające błędy, wówczas urzędnicy nieprawidłowości wyjaśnią z lekarzem wystawiającym zwolnienie albo bezpośrednio z nami, w zależności od tego, czego dotyczą błędy. Co istotne, błąd na zwolnieniu lekarskim nie oznacza utraty prawa do zasiłku chorobowego.

#13 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 19 czerwiec 2013 - 11:00

Ilona - ty tak dla przyjemności odpowiadasz na posty z 2010 roku? Czy to z powodu upału?Dołączona grafika

CARPE DIEM!

#14 Gość_kl

Gość_kl
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 06:14

Niektóre z nas księgowe są takimi sukami że szkoda gadać ja nie jestem aż taka wredna jak co nie które z was pozdrawiam wszystkie fajne koleżanki.

#15 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 07:07

Trzeba mieć odwagę, żeby napisać coś takiego na forum dla KADROWCÓW.Dołączona grafika

CARPE DIEM!

#16 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 22 sierpień 2013 - 07:47

trzeba też mieć odwagę, aby na forum kadrowym sadzić takie błędy gramatyczne i interpunkcyjne, jak ~kl

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#17 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 06:30

witam

Mam takie pytanie dotyczące kopii l4 na , której lekarz poprawił mi długopisem rok wystawienia druku( na kopii był mało czytelny) obok poprawionej daty nie ma parafki i pieczątki czy jest to powód do odrzucenia zwolnienia?

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3252 postów

Napisano 24 wrzesień 2013 - 07:19

Jeśli jest poprawione powinien być podpis i pieczątka

#19 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 24 wrzesień 2013 - 07:37

Powtwierdzam podpis i pieczątka musi byc 

#20 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 07:53

Bardzo dziekuje za odpowiedź czyli muszę je odebrać od pracodawcy i poprosic lekarza o uzupelnienie o parafkę i pieczątkę

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych