Skocz do zawartości


Rozwiązanie umowy zlecenie


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aniuta

Gość_Aniuta
  • Goście

Napisano 26 październik 2009 - 15:35

Czy podpowiecie mi treść rozwiązania U-Z ze skutkiem natychmiastowym? Niby rzecz oczywista, ale my to musimy wysłać pocztą, więc dzień rozwiązania chyba nie jest taki prosty do ustalenia, poz

#2 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 26 październik 2009 - 15:38

"Zgodnie z art. 746§ 1 kc zarówno dający zlecenie jak również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże dający zlecenie powinien „zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę”. Natomiast przyjmujący zlecenie, „gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę”. W treści umowy zlecenia strony mogą określić termin, z upływem którego wypowiedzenie zlecenia staje się skuteczne. Oznacza to, iż termin wypowiedzenia zawarty w umowie jest wiążący." http://www.poradyprawne-p.../cywilne/2.html "Wygaśnięcie umowy Umowa zlecenia wygasa poprzez wykonanie zleconej usługi. Jest to najczęstszy przypadek. Umowa zlecenia może zostać rozwiązana również poprzez jej wypowiedzenie, ze skutkiem natychmiastowym. Wypowiedzieć umowę o dzieło może i zleceniodawca i zleceniobiorca. Jednakże po rozwiązaniu umowy strony powinny rozliczyć zaliczki i poniesione koszty." umowy.wieszjak.pl/...a-zlecenia.html "

#3 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 26 październik 2009 - 15:38

zgodnie z KC umowę zlecenie rozwiązać może każda ze stron w dowolnym czasie - absolutnie bez podawania przyczyny (to nie jest umowa o pracę). Wysyłacie pismo że z dniem ... umowa zlecenie została rozwiązana i tyle.

#4 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 26 październik 2009 - 15:39

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób mogę wypowiedzieć umowę zlecenia? Odpowiedź: Co od zasady umowa zlecenia może zostać rozwiązana bez konieczności zachowywania jakiegokolwiek okresu wypowiedzenia. Jeżeli strony chciałyby takowy ustanowić, powinno to nastąpić w treści umowy (taki zapis można do niej wprowadzić także aneksem).Umowa zlecenia kończy swój byt:- poprzez jej wykonanie, - poprzez rozwiązanie w drodze wypowiedzenia.Art. 746 Kodeksu cywilnego wskazuje, że wypowiedzenie umowy zlecenia może nastąpić w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym. Podkreślił to również Sąd Najwyższy w wyroku z 28 września 2004 r., IV CK 640/03 (OSNC 2005/9/157). Okres, na jaki zawarto umowę lub przez jaki jest ona już wykonywana, nie ma przy tym znaczenia.Wypowiedzenie dokonane przez zleceniodawcę pociąga za sobą konieczność zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, oraz w razie odpłatnego zlecenia – wypłaty części wynagrodzenia odpowiadającej dotychczasowym czynnościom zleceniobiorcy.W tym zakresie istotne jednak staje się istnienie ważnego powodu uzasadniającego wypowiedzenie. Jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, strona wypowiadająca umowę zobowiązana jest do naprawienia szkody powstałej w związku z tym.Pojęcie „ważny powód” jest bardzo szerokie. Obejmuje swoim zakresem znaczeniowym zarówno sytuacje nieprawidłowego wykonywania umowy (np. zleceniobiorca nie wykonuje umówionych czynności, zleceniodawca nie wypłaca w uzgodnionym terminie wynagrodzenia), jak i wiele innych zdarzeń.całość: http://firma.onet.pl...1,eksperci.html

#5 Joanna7

Joanna7

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 17 czerwiec 2013 - 07:44

Byłam zatrudniona w poparciu o umowę zlecenie. Umowa zawarta była do dnia 31 lipca, jednak w dniu dzisiejszym, pracodawca powiedział mi, że rozwiązuje ze mną umowę w dniu dzisiejszym, a raczej, że jej nie rozwiązuje, ale mam nie przychodzić do pracy. Stwierdził, że podpisanie rozwiązania umowy zlecenia nie jest konieczne. Czy jest to prawdą? Czy nie poniosę negatywnych konsekwencji, jeśli umowa rozwiąże się sama z końcem lipca?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych