Skocz do zawartości

zaświadczenie do ZUS dla emeryta

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 13:45

Mam takie pytanko: Poprzednia kadrowa w naszej firmie wystawiała takie zaświadczenia do ZUSu dla emerytów w celu doliczenia okresu zatrudnienia do stażu emerytalno-rentowego. Robiła to automaty

#2 Gość_Prymulka

Gość_Prymulka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:13

Ja wystawiam na życzenie pracownika. Ostatnio przyszedł do mnie i pokazał pismo z ZUS-u. Mają taki druczek, że aby doliczyć okres zatrudnienia należy dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia, okresy zwolnień lekarskich i urlopów wypoczynkowych oraz potwierdzenie, że są odprowadzane składki. Obowiązku wysyłania z urzędu chyba nie ma.

#3 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:15

Dobrze slyszalas. Ty , jako zaklad pracy masz obowiazek raz w roku - do konca lutego wyslac takie zaswiadczenie o emerytach do ZUS, w ciagu roku tylko na zyczenie emeryta i nie ty do ZUS wysylasz ale on sam musi je wyslac lub zaniesc

#4 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:25

aga - ale to do końca lutego, to jakiś inny druk? Bo nigdy czegoś takiego nie robiłam, ale to może w płacach robią. Poprostu czasem ktoś do mnie z tych pracowników co mają do ZUSu wysyłane przychodzi i tylko się pyta czy mu to wysyłam, dlatego zwątpiłam.

#5 Gość_mata

Gość_mata
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:28

Są dwa rodzaje zaświadczeń:) osiągniętym dochodzie w roku poprzednim i to zaświadczenie należy złożyć w ZUS do końca lutego - u nas to robi zakład, drugie: do doliczenia do stażu pracy- wystawiane po zakończeniu kwartału z wyszczególnieniem urlopów bezpłatnych i zwolnień lekarskich składane przez pracownika wraz z podaniem o doliczenie stażu pracy. Dotyczy to emerytów i rencistów.

#6 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:31

Jestem tuz po kontroli z ZUS :)pracodawca ma obowiazek wystawic zaswiadczenie o okresie zatrudnienia i osiagnietym przychodzie w danym roku. Takie zaswiadczenie o kazdym emerycie i renciscie nalezy wyslac do ZUS do konca lutego- u mnie w fiormie wczesniej tez o tym nie slyszeli wiec musialam nadrabiac za lata ubiegle. Niestety nie ma na to zadnego formularza , wiec wystawilam normalnie na kompie i pan z ZUS powiedzial , ze moga byc. Natomiast co kwartal to sam emeryt musi sie do ciebie zglosic i sam do zus sie upomniec o przeliczenie

#7 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:24

Zakład pracy ma obowiązek dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przychodach wcześniejszych emerytów i rencistów/dorabiających/,do końca lutego po roku zatrudnienia.W zaświadczeniu tym uwzględnia się wszystkie przychody ,które podlegały składkom ,bądź rodziły obowiązek ubezpieczenia.W takim zaświadczeniu uwzględnia się przychód wypłacony w roku,a nie za rok.Jeżeli chodzi o drugie zaświadczenie o którym pisze ~aga,wystawia się na prośbę zainteresowanego i oczywiście uwzględnia się przychód wypłacony za rok./spotkałam się z tym,że panie w ZUS nie bardzo wiedzą o co chodzi/.

#8 Gość_mata

Gość_mata
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:34

Mario, drugie zaświadczenie bez zarobków, tylko jak napisałam: urlopy bezpłatne i zwolnienia lekarskie

#9 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:40

nie rozumiem,,,,przecież przychody tych dwóch zaświadczeń są różne,bo np.13-tka wypłacana jest po roku,a zalicza się jako przychód danego roku,za który jest wypłacana.

#10 Gość_mata

Gość_mata
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:47

Mario, drugie zaświadczenie nie zawiera żadnych danych o zarobkach, bo służy tylko do przeliczenia stażu pracy, a dokładniej do doliczenia do stażu pracy uwzględnionego do wyliczenia wysokości renty lub emerytury okresu wymienionego w zaświadczeniu pomniejszonego o okresy przebywania na urlopach bezpłatnych i zwolnieniach lekarskich czyli okresów nieskładkowych. Przepis obowiązuje od 1991roku.

#11 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:49

a roznie, bo czasem pracownicy chca z zarobkami i urlopami bezplatnymi, a czasem tylko o zatrudnieniu

#12 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:53

~mata,zgadzam się z Tobą,ale u mnie zawsze chcą z zarobkami,no i oczywiście w takim zaświadczeniu wyszczególniam okresy wypłat zasiłków i urlopów bezpłatnych,zgadzam się w 100 %.

#13 Gość_Ewelka

Gość_Ewelka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:55

dziewczyny podajcie przepis na to.. albo podpowiedzcie gdzie można go znaleźć

#14 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:56

na stronach www.zus.pl

#15 Gość_DD59

Gość_DD59
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 17:03

By wilk był syty...Dziewczyny 1 raz w roku obowiązkowo do 28 lutego za poprzedni rok wykazać okres zatrudnienia, przychody brutto bez jubileuszy, odpraw, socjalnego, wszystkie L-4, urlopy bezpłatne celem rozliczenia świadczeń emer-rent. w ZUS....i owca cała...wystawiam i przesyłam ( nie jest to moim obowiązkiem ale to moja dobra wola) do zus pracującym emerytom zaświadczenie o zatrudnieniu, urlopach bezpłatnych i zwolnieniach lekarskich w tym okresie celem doliczenie stażu do emerytury. Nie nachodzą mnie w najmniej odpowiednim momencie pracy, co niektórzy podziękują, że dostali właśnie parę groszy więcej. Niektórzy emeryci nie orientują się, że mogą po przepracowaniu 3 m-cy donosić zaświadczenia i mieć podniesione dzięki temu emerytury. Tę czynność zapisałam sobie jako okresową i nie robię z tego problemu.

#16 Gość_ewunia

Gość_ewunia
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 17:54

od niedawna pracuję w płacach i wczoraj dowiedzialam się, że miałam wysłać zaśw. do końca lutego o uzyskanym przychodzie, czego nie uczyniłam. Co mam teraz zrobić, Pani z biura emerytalnego postraszyła mnie urzędem skarbowym:-(

#17 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 17:57

jak to co? zrób to jak najszybciej!

#18 Gość_Anula

Gość_Anula
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 14:55

Rozporządzenie nie zawiera wzoru zaświadczenia, a więc możecie je sporządzić w dowolny sposób.Podstawa prawna:§ 5 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. nr 58, poz. 290 ze zm.).

#19 Gość_ati

Gość_ati
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2011 - 11:54

czy w tym zaświadczeniu należy podać dodatek stażowy za czas choroby? Nie podlega on oskładkowaniu ale jest wynagrodzeniem za czas choroby?

#20 Gość_meme

Gość_meme
  • Goście

Napisano 02 luty 2011 - 12:09

Witam! Na Optimie pracuję niecały m-c. Czy jest możliwość wydrukowania tego zaświadczenia z Optimy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych