Skocz do zawartości


obwieszczenie o systemie i rozkładzie (.....


wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_bs

Gość_bs
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:09

witam serdecznie:)czy mogłabym Was poprosić o pomoc? pracuję u pracodawcy zatrudniającego poniżej 20 osób. jak do tej pory nie mamy obwieszczenia o systemie i rozkładzie czasu pracy, firma

#2 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:15

Jeśli firma zatrudnia do 20 osób, to nie ma konieczności tworzenia Regulaminu Pracy. Ale taka informacja jak: kiedy jest wypłata wtnagrodzenia, jaki jest system rozliczeniowy i ile pracownikowi nalezy się urloppu wypoczynkowego w roku. Jest Konieczne! Nie wiem skąd takja kwota. Może warto samemu napisac te podstawowe informacje i dać pracownikom do podpisu.

#3 Gość_bs

Gość_bs
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:25

tego typu informacje zawarte są w umowach o pracę. znalazłam natomiast wzór obwieszczenia w którym wskazuje się na:-system pracy-godziny wykonywania pracy (choć to też jest w naszych umowach)oraz-długość okresu rozliczeniowegoczy te informacje wystarczą?i jeszcze jedno pytanie jesli można. w jaki sposób można łączyć systemy czasu pracy? wiem, że można połączyć np podstawowy z przerywanym. jakie są jeszcze inne możliwe konfiguracje?raz jeszcze z góry serdecznie dziękuję :)

#4 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:25

................................................. miejscowośc i data.(pieczęć nagłówkowa pracodawcy)OBWIESZCZENIE W SPRAWIE SYSTEMU I ROZKŁADU CZASU PRACY ORAZ OKRESU ROZLICZENIOWEGONa podstawie art. 150 § 1 Kodeksu pracy ustalam, co następuje:1. U pracodawcy........................................................................................(oznaczenie pracodawcy)obowiązuje ......równoważny..................................system czasu pracy.(wskazanie systemu czasu pracy)2. Dopuszczalna liczba nadgodzin w roku wynosi......416.................................3. Przyjęto ....trzymiesięczny...... okres rozliczeniowy.4. Unormowania zawarte w obwieszczeniu wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników......................................................(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej do działania w jego imieniu)te hieroglify to są kropki. Potem daj każdemu pracownikowi do podpisania to:………………………………………… dnia ……………….OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA O ZAPOZNANIU SIĘ Z TREŚCIĄ OBWIESZCZENIANiżej podpisany/a ………........................................., zam. w …………………………........................zatrudniony w (zakładzie pracy) ………………………………………………………..........................na stanowisku ..………………………………………………………………………..........................potwierdzam, że zgodnie z art. 1043 § 2 k.p. że zostałem zapoznany z obwieszczeniem w sprawie systemu i rozkładu czasu pracy oraz okresu rozliczeniowego, co potwierdzam własnoręcznym podpisem.i po sprawie :)……………………….. …………………………………(podpis osoby szkolącej i przyjmującej oświadczenie pracownika) (podpis pracownika)Podstawa prawna - art. 1043 § 2 K.p., § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286).

#5 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:26

uuuu,ale mi misz-masz wyszedł. Ale mam nadzieję,że się połapiesz.

#6 Gość_bs

Gość_bs
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:35

ślicznie dziękuję :)

#7 Gość_inka

Gość_inka
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2008 - 11:24

Mam pytanie, czy w obwieszczeniu może być informacja o przyznawaniu premii, a jeśli już wcześniej zostało wydane obwieszczenie, a dopiero później doszła informacja o możliwości otrzymania premii, to trzeba wydać kolejne obwieszczenie, jak poinformować o tym prtacowników(firma zatrudnia poniżej 20 preacowników)

#8 Gość_nova

Gość_nova
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2010 - 13:37

Unormowania zawarte w obwieszczeniu wchodzą w życie po upływie 2 tygodni, od dnia podania ich do wiadomości pracowników.Wprowadzając 07.09.2010 r. obwieszczenie wejdzie w życie 21.09. 2010 r?

#9 Gość_nova

Gość_nova
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 09:28

ponawiam pytanie

#10 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 09:46

jak sama piszesz, 2 tyg. od podania do wiadomości dla pracowników, a więc 2 tygodnie liczymy od dnia podania do wiadomosci, co nie oznacza, że dwa tygodnie liczymy od dnia wprowadzenia. Jeżeli 7.09 będzie dniem podania do wiadomości pracowników, wtedy 2 tygodnie liczymy od dnia następnego 22.09.2010.

#11 Gość_nova

Gość_nova
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 13:53

dziękuję :)

#12 Gość_Sylwek

Gość_Sylwek
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 12:27

witam, pracuję w firmie transportowej, w której wykonywana jest praca w systemie zmianowym. Firma zatrudnia 18 pracowników na umowach o pracę i 4 na umowie zlecenia, a powstała ona w lutym 2013r. Do tej pory pracodawca nie zamieścił obwieszczenia o systemie i rozkładzie.

Czy ma obowiązek umieszczenia takiego obwieszczenia?



#13 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 czerwiec 2013 - 12:34

Tak





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych