Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie na działalności gos...

wróć do serwisu Kadry 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_imer

Gość_imer
  • Goście

Napisano 04 październik 2008 - 09:51

Witam,mam pytanie jak obliczyć kwotę stawki dziennej za pobyt w szpitalu jeśli jest się osobą prowadzącą działalność gospodarczą?

#2 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 04 październik 2008 - 14:14

ale dla siebie chcesz to wyliczać ? przecież zasiłek wypłaca ZUS

#3 Gość_imer

Gość_imer
  • Goście

Napisano 04 październik 2008 - 14:20

tak dla siebie.Interesuje mnie stawka dzienna ,jak jest liczona??? przez zus

#4 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 21 październik 2008 - 13:21

Jakie składki płacę do ZUS na zwolnieniu lekarskim prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ?51 - ubezpieczenie społeczne, 52 - ubezpieczenie zdrowotne, 53 - fundusz pracy ?I jakie składki płacę dostając z ZUS "świadczenie rehabilitacyjne" , a jeszcze nie zamknąłem działalności.

#5 Gość_szaraanna@wp.pl

Gość_szaraanna@wp.pl
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 17:17

Prowadzę DG na preferencyjnych warunkach, będę szła zapewne na zwolnienie -7dni jak obliczyć ile za ten okres należy mi się z zus?

#6 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 17:55

do podstawy wchodzi średnia podstawa wymiaru na ub. chorobowe z 12 mies., z tego odliczasz 13,71% składek, no i obliczasz 80% z tego, jeśli to zwykły zasiłek chorobowydzielisz na 30 dni, wychodzi stawka za 1 dzień

#7 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 00:15

Po 2 latach prowadzenia DG na preferencyjnym ZUS-ie,dostałam w czasie pracy udar mózgu,jestem osoba niepełnosprawną po tym udarze,za 67 dni chorobowego otrzymałam z ZUS-u 462 zł,czyli miesiecznie ok.200 zł,żeby się leczyć dalej muszę opłacać Składkę zdrowotną w wysokości 224,24 zł miesięcznie,czyli muszę jeszcze dopłacać.Czy taka ustawa jest normalna,zaznaczam,że zanim zaczęłąm prowadzić działalność gospodarczą przepracowałam w tym kraju 30 lat.A teraz nie mogę pracować i nie mam za co żyć.Czy jest instytucja,bądź ustawa dla osób takich jak ja,żeby uzyskać jakąkolwiek pomoc?Przecież to jest nienormalne,wręcz nieprawdopodobne.

#8 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 15:01

trzeba było płacic pełny zus, wtedy miałabyś kilkukrotnie wyższy zasiłek, wszyscy mają świadczenia proporcjonalne do tego jakie składki zapłacili, coś za coś

#9 Gość_ktoś

Gość_ktoś
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 15:14

Głupia pipo - do ciebie ossa, jeżeli potrafisz wyciągać wnioski z tego co pisze Anna to powinnaś zwrócić uwagę na to że pracowała przez 30 lat a przez ostatnie dwa lata prowadzi działalność... jeżeli państwo, nam zwykłym ludziom daje możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków, to czemu z tego nie skorzystać...

#10 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 15:19

że tez przez rok trzymałes w sobie urazę do ~ossy, która nota bene ma rację. Obrzucanie obelgami jest na forum sekowane, jako wykraczające poza dozwolone formy. Zgłosiłam to naruszenie regulaminu do admina

#11 Gość_andrzej

Gość_andrzej
  • Goście

Napisano 25 luty 2011 - 18:25

Witam chorowałem w styczniu 22dni(10-31stycz.) mam DG normalne stawki płacę, kiedy zus wypłaci mi zasiłek chorobowy? Chorowałem też w grudniu ubiegłego roku(15-28grudn.14dni) zus za grudzień wypłacił mi zasiłek w kwocie499zł i parę groszy okolo21stycznia. Teraz mija już ponad miesiąc i nic zasiłku brak pism brak:( Zapłaciłem w styczniu składki za grudzień w terminie odpowiednio pomniejszone za dni choroby.

#12 Gość_poloczek

Gość_poloczek
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2011 - 12:57

Każdy widzi w jakim państwie żyjemy. Na każdym kroku każdego rolują, a sami budują pałace. Wiecie dlaczego? Bo Polak jest zbyt tchórzliwy aby się przeciwstawić wyzyskiwaczom!

#13 Gość_ciekawy

Gość_ciekawy
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:56

Jakie przepisy stanowią to, że prowadząc DG i będąc na zwolnieniu lekarskim należy opłacać składki tak samo, jak by się na zwolnieniu nie było?

#14 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2011 - 00:33

przepisy dot. ubezpieczeń społecznych stanowią, że jeśli prowadzący dg nie płaci dobrowolnych składek chorobowych to w przypadku choroby musi płacić całe składki społeczne

#15 Gość_ciekawy

Gość_ciekawy
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2011 - 18:45

Dzięki za odpowiedź, jednak... nie jest ona w pełni satysfakcjonująca, bo chodziło mi o konkretne przepisy i ew. do nich akty wykonawcze. Jestem po prostu ciekaw, kto i w/g jakich ustaw miałby - w razie nieopłacania przez prowadzącego DG dobrowolnej składki chorobowej - opłacać "całe składki społeczne" za prowadzącego, w przypadku, gdy jest on niezdolny do pracy, czyli do wykonywanej przez siebie działalności?Prowadząc DG podatnik zobowiązany jest do opłacania składek ZUS ale będący na zwolnieniu lub też w szpitalu, to chcąc nie chcąc działalności nie prowadzi, więc... o ile spełnia warunki, to powinien raczej otrzymywać zasiłek chorobowy (bo właśnie w tym celu został on przepisami przewidziany) a nie opłacać składki, których... nie jest w stanie wypracować.Prosił bym o podanie konkretnych przepisów, które ten stan rzeczy normują, bo podejrzewam, że z nimi jest tak, jak z przepisami o umorzeniu składek czy też podatków, że: Urząd może... po spełnieniu przez wnioskującego odpowiednich - wyszczególnionych prawem - warunków umorzyć, lecz "nie musi". Tego że "nie musi" nigdzie w przepisach nie znalazłem, więc prawdopodobnie jest to nadinterpretacja przepisów przez urzędy, bo gdyby było inaczej, to ustawodawca nie warunkował by ew.umorzeń konkretnymi warunkami, tylko oddawał by decyzję w tej sprawie do całkowitej dyspozycji urzędów.Pozdrawiam

#16 Gość_Dorota

Gość_Dorota
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2011 - 20:01

A kto powiedział, że prowadzący dg w czasie absencji chorobowej za ten czas ma płacić składki społeczne? Za ten czas składki nie są płacone, w całości należy natomiast opłacić składkę zdrowotną bo jest ona niepodzielna

#17 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 01:00

poczytaj przepisy, mowa jest o osobie prowadzącej dg, która nie opłaca dobrowolnej składki chorobowej, a zatem w przypadku choroby nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ZUS i musi płacić pełne składki

#18 Gość_Dorota

Gość_Dorota
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 11:06

Sorki, koleżanko masz rację, nie doczytałam. Faktycznie ciekawy napisał, że w przypadku nie opłacania chorobowej

#19 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2011 - 21:34

Witam. Prowadze własna działalnosc gospodarcza od 27grudnia 2010r i place niski zus. Jestem na zwolnieniu juz od 8.11.2011 (22 dni) i teraz jeszcze dostałam zwolnienie na caly grudzien. Jak mam obliczyc sobie ile dostane chorobowego za listopad.

#20 Gość_karina

Gość_karina
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2012 - 18:17

Witam, jestem w 5 miesiącu ciąży. Prowadzę jednoosobową DG, mam pytanie czy muszę iść na zwolnienie lekarskie przy porodzie, tzn jak pójdę do szpitala? Chciałabym aby firma dalej funkcjonowała, czy jeżeli bede musiała iśc na zwolnienie to muszę zatrudnić pracownika na umowę o prace? Czy moge wystąpić żeby jeden z pracowików był np. reprezentantem firmy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy